Dnes Neděle - oblacno 8°C
Zítra Pondělí - oblacno 7°C
Neděle 21. 4. 2024
Svátek má Alexandra
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Letní letový řád nabídne spojení z Prahy do skoro 170 destinací
Odletová hala ruzyňského letiště. Foto: Letiště Praha

Letní letový řád nabídne spojení z Prahy do skoro 170 destinací

Astana, Tallinn, Florencie nebo Verona. To je jen výběr nových destinací, které Letiště Praha přidává mezi nová přímá spojení v letním letovém řádu. Ten vstoupí v platnost poslední březnový den. Provoz celkem do 167 destinací zajistí 68 dopravců. Přibudou také nová spojení do oblíbených dovolenkových destinací jako je Brindisi, Izmir, La Palma a Ponta Delgada. Informovala o tom mluvčí Letiště Praha Klára Divíšková.

Letiště Praha v počtu destinací a dopravců dosáhne na téměř 90 procent nabídky z rekordního roku 2019. „Prioritou dalšího rozvoje leteckých spojení nadále zůstávají dálkové linky do Asie a Severní Ameriky. Konkrétně jednáme s dopravci o pravidelných spojeních s Hanojí, Pekingem, Dillí, Bangkokem nebo New Yorkem. Všechny tyto destinace mají svůj obchodní potenciál nejen v případě příjezdového cestovního ruchu, ale jsou zajímavé i z pohledu dovolenkového segmentu, přepravy zboží a poptávky obchodní klientely,“ sdělil Jiří Pos, předseda představenstva Letiště Praha.     

Dochází také k dalšímu zahuštění počtu frekvencí letů na více než třiceti tratích. Letiště Praha nabídne do Londýna až 93 letů týdně, do Antalye 59 spojení, do Paříže si cestující mohou vybrat až z 57 letů, do Amsterdamu dopravci vypraví až 54 letů a do Milána čtyřicet týdenních spojů. Vyšší počet spojení ale bude také na přímých linkách do destinací jako jsou Barcelona, Oslo, Marseille nebo Kodaň. 

Více kapacity 

K významnému nárůstu počtu letů (10× týdně) a nabízených sedačkových kapacit dojde i u pravidelného spojení společnosti Qatar Airways díky nasazování letadla Boeing 787 Dreamliner na lince do katarského Doha. Během letní sezóny bude v nabídce dopravců více než 12,8 milionů míst, což je o 16 procent více než v předchozí letní sezóně. Dopravce Korean Air bude od dubna opět Prahou a Soulem létat čtyřikrát týdně a nově nasadí na tuto trať moderní letadlo Boeing 787 Dreamliner.

Podle Jiřího Vyskoče, ředitele Rozvoje leteckého obchodu by objemu odbavených cestujících z doby před pandemií mělo letiště dosáhnout ke konci roku 2025 nebo začátkem roku 2026. „Předpokládáme, že za celý rok odbavíme přes 16 milionu cestujících. Nicméně nám kvůli válce na Ukrajině stále chybí přes jeden a půl milionu cestujících a šestnáct destinací konkrétně z Ruské federace, Ukrajiny a Běloruska. Ty aktuálně nejsou provozované. Po jejich odečtení jsme prakticky na 100 procentech roku 2019,“ řekl.

Noví dopravci

Oproti loňskému létu se představí také několik nových dopravců. Letecká společnost Qanot Sharq Airlines spojí Prahu s Taškentem, dopravce SCAT Airlines pak nabídne přímé lety do Astany, aerolinka FlyOne spustí lety do Kišiněva, společnost Arkia do Tel Avivu a KM Malta na Maltu.

NOVÉ PRAVIDELNĚ OPEROVANÉ DESTINACE

Astana

Brindisi

Dubaj World Central

East Midlands

Florencie

Izmir Kišiněv

La Palma

Ponta Delgada

Poznaň

Tallinn

Taškent Verona 

NOVÁ SPOJENÍ DO OBLÍBENÝCH DOVOLENKOVÝCH DESTINACÍ: 

Brindisi – Smartwings

Izmir – SunExpress

La Palma – Smartwings

Ponta Delgada – Smartwings 

TOP 5 ZEMÍ DLE POČTU DESTINACÍ

Španělsko – 23

Itálie – 20

Řecko – 20

Spojené království – 12

Francie – 8           

Zdroj: Letiště Praha


Autor: Jan Puci

Tip na výlet: Hrnčířské slavnosti na zámku Nelahozeves

14. dubna 2024 ve 12:37

O víkendu 20. a 21. dubna se otevřou brány zámku v Nelahozevsi veřejnosti. Turistická sezóna byla úspěšně zahájena už o Velikonocích, a proto se hned třetí dubnový víkend bude konat první ze série tematicky zaměřených festivalů. Tentokrát renesanční zámek ze 16. století ožije již 19. ročníkem...

Praha 15: Švehlova cesta 2024

8. dubna 2024 v 08:14

U příležitosti výročí narození hostivařského rodáka zve Praha 15 na procházku po stopách Antonína Švehly.

Třicet let Prahy 15: Výstava pod širým nebem

3. dubna 2024 v 08:10

Venkovní výstavu k 30. výročí vzniku Prahy 15 můžete vidět v parku v Holoubkovské ulici od dnešního dne do 20. června.

House of Lobkowicz zahajuje sezónu

28. března 2024 v 06:47

Velikonoce se obyčejně nesou ve znamení klidných svátečních dní. To neplatí pro pamětihodnosti organizace House of Lobkowicz, jejichž brány budou po celé velikonoční svátky otevřeny všem turistům a milovníkům historie a umění.

Nový koncept programů pro Pražany nabídne tematické workshopy, kvízy i netradiční vycházky

1. února 2024 v 07:40

Oficiální průvodcovské služby Prahy a vzdělávací aktivity pod hlavičkou Pragensia viva zavádí nový systém plánování programu pro veřejnost. Každé tři měsíce obmění stěžejní téma, které promítne do všech svých aktivit od vlastivědných vycházek, přednášek až po workshopy. Cílem je představit Prahu...

Letiště Praha ocenilo nejlepší aerolinky za loňský rok

29. ledna 2024 v 07:05

Letiště Praha již potřetí ocenilo nejlepší aerolinky za uplynulý rok. Titul Nejvíce rozvíjející se dopravce získala nízkonákladová společnost Ryanair. Nejefektivnějším dopravcem s ohledem na provoz byla společnost Finnair. Titul Environmentálně nejzodpovědnější dopravce získala aerolinka easyJet....

Další články
Nahoru