Dnes Středa - zatazeno 22°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Letňanští mají velké srdce a jsou ochotní pomáhat, říká starosta Prahy 18 Zdeněk Kučera
Starosta Prahy 18 Zdeněk Kučera ve své kanceláři na radnici. Foto: JP a archiv

Letňanští mají velké srdce a jsou ochotní pomáhat, říká starosta Prahy 18 Zdeněk Kučera

Válka na Ukrajině se podle starosty Prahy 18 Zdeňka Kučery za hnutí ANO dotkla i této městské části. „Kromě rychlé finanční pomoci, kterou jsme poslali přímo na Ukrajinu, se nám v Letňanech podařilo ve velmi krátkém čase ubytovat sto válečných běženců a zajistit jim základní životní potřeby,“ řekl. 

Jak se Letňany doposud zapojily do pomoci Ukrajině?

Když na konci února začala válka, Praha 18 obratem poslala 250 tisíc korun, které rozdělila mezi několik organizací působících přímo na Ukrajině. Jedné z takto podpořených misí se zúčastnil také velitel našich dobrovolných hasičů. Postupně jsme také vyhlásili materiální a finanční sbírku pro uprchlíky ubytované přímo v Letňanech. Jsem moc rád, že se v tomto naši občané projevili velmi solidárně a patří jim za to můj dík. 

Kolik jste celkem ubytovali uprchlíků?

Na žádost magistrátu jsme pro ubytování uprchlíků vyhradili prostory bývalé střední školy, které byly léta nepoužívané. Byla to nákladná akce, která nás vyšla na zhruba půl milionu korun. Částka by ale mohla být vyšší, nebýt materiální pomoci našich občanů. Po prvotních těžkostech s komunikací mezi Letňany a magistrátem se nám nakonec podařilo ubytovat celkem sto uprchlíků. Běženci mají zajištěnou stravu, tlumočníka či psychologickou pomoc. 

kucera-starosta-letnany-1

Zdeněk Kučera před letňanskou radnicí

Není jasné, jak dlouho uprchlíci budou potřebovat pomoc. Díváte se v tomto ohledu do budoucnosti?

Prioritou bylo poskytnout ubytovací kapacity a dát uprchlíkům základní servis. To se nám podařilo. Nyní se snažíme pro utečence hledat především pracovní příležitosti. Je možnost, aby se zapojili například do školství nebo úklidu veřejných prostranství. Jelikož přicestovaly i ukrajinské děti, zabýváme se také možností jejich začlenění do základních a mateřských škol. 

Když se schvaloval rozpočet Prahy 18 na letošní rok, řekl jste, že investičními prioritami je navyšování kapacit ve školství a zdravotnictví. To se s ohledem na migrační vlnu hodí, že?

Ano, ale tento plán je dlouhodobý. Navýšení školských a zdravotnických kapacit patřilo mezi mé priority už v době, kdy jsem se před čtyřmi lety stal starostou. Myslím, že se to daří. Mimo jiné jsme pod mým vedením vytvořili nové kmenové třídy ZŠ generála Františka Fajtla a ZŠ Fryčovická. Letos stavíme úplně novou školku Škarvadova s kapacitou sto míst, která by měla být hotová ještě o letních prázdninách. Pokračujeme také ve výstavbě tělocvičny u ZŠ Fajtla. Do konce roku potom plánujeme dokončit přípravu prostor pro čtyři ordinace, které budou mimo jiné v ulicích Příborská či Šumperská. 

Jsou i věci, za které byste se nepochválil nebo je udělal jinak?

Celkově jsem spokojený. Možná jsem ale podcenil sílu komunikace, když jsme navyšovali daň z nemovitostí. Jednoduše se nám nepodařilo vysvětlit lidem důvod, proč jsme byli k tomuto kroku nuceni přistoupit. 

A proč?

Magistrát nám dal před pár lety jasně najevo, že bez navýšení daně z nemovitosti výrazně snížíme své možnosti při čerpání investičních dotací. My to udělali a v konečném důsledku to Letňanům, kromě samotného výnosu 18 milionů korun, umožnilo čerpat významné dotace na investice třeba právě v oblasti školství. Bez nich bychom projekty, o nichž jsme se tu bavili, těžko dokázali realizovat.

Současná vláda se už nehlásí k projektu takzvané vládní čtvrti v Letňanech, mrzí vás to?

Beru to jako realitu. Z počátku se o čtvrti jednalo takzvaně o nás bez nás, později byly Letňany a okolní městské části přizvány k jednáním. Pokud by to byla funkční čtvrť se sociálními byty, kancelářemi a službami, nebyl bych proti. V případě její výstavby by však musela vzniknout potřebná infrastruktura, jako jsou obchvat, záchytné parkoviště a další navázané investice, které by Letňanům pomohly. Bez toho by to nešlo. Z médií však mám informace, že projekt spí, proto nemá smysl se jím v současné chvíli zabývat. 

Za půl roku budou volby, už jste se rozhodl, zda budete znovu kandidovat?

Ano, budu v čele kandidátky hnutí ANO. V průběhu dubna by měla být listina kompletní tak, aby veřejnost viděla, kdo se o její přízeň uchází.


Autor: Jan Puci

Zastupitelé Prahy 14 budou jednat 13. června

Dnes v 08:23

IV. zasedání Zastupitelstva MČ Praha 14 se uskuteční v úterý 13. června od 15 hodin v Galerii 14 (NÁM. PLK. VLČKA 686) na Černém Mostě.

Zklidňování dopravy na obou březích Vltavy? Zastupitelé Prahy 1 schválili memorandum

17. května 2023 ve 21:02

Na návrh radního pro dopravu Prahy 1 Vojtěcha Ryvoly (ANO) projednali zastupitelé Prahy 1 Memorandum o zklidnění dopravy na obou březích Vltavy.

Praha 18 zve na zasedání Kontrolního výboru ZMČ

16. května 2023 v 11:58

Zasedání Kontrolního výboru ZMČ Prahy 18 se koná ve středu 17. května od 18 hodin.

Zasedne Výbor pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18

15. května 2023 v 11:37

Zasedání Výboru pro životní prostředí, veřejný prostor, bezpečnost a ICT Prahy 18 se uskuteční v úterý 16. května v 17 hodin.

Zasedání výboru pro otevřenou radnici Prahy 18

11. května 2023 v 07:48

Výbor pro otevřenou radnici zasedá v pondělí 15. května v 17:30 v obřadní síni ÚMČ Praha 18, Bechyňská 639.

V Letňanech zasedne Výbor pro školství vzdělávání a sport

10. května 2023 v 07:00

V budově ZŠ generála Františka Fajtla se 15. května v 17 hodin koná zasedání Výboru pro školství vzdělávání a sport.

Na radnici Prahy 18 zasedne Výbor pro dopravu a majetek

6. května 2023 v 06:26

V úterý 9. května se v obřadní sni ÚMČ Praha 18 v Bechyňské ulici 639 koná zasedání Výboru pro dopravu a majetek. Začíná v 17 hodin a je přístupné veřejnosti.

Další články
Nahoru