Dnes Pátek - prehanky-dest 13°C
Zítra Sobota - bourky 12°C
Pátek 24. 5. 2024
Svátek má Jana
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Letňanští mají velké srdce a jsou ochotní pomáhat, říká starosta Prahy 18 Zdeněk Kučera
Starosta Prahy 18 Zdeněk Kučera ve své kanceláři na radnici. Foto: JP a archiv

Letňanští mají velké srdce a jsou ochotní pomáhat, říká starosta Prahy 18 Zdeněk Kučera

Válka na Ukrajině se podle starosty Prahy 18 Zdeňka Kučery za hnutí ANO dotkla i této městské části. „Kromě rychlé finanční pomoci, kterou jsme poslali přímo na Ukrajinu, se nám v Letňanech podařilo ve velmi krátkém čase ubytovat sto válečných běženců a zajistit jim základní životní potřeby,“ řekl. 

Jak se Letňany doposud zapojily do pomoci Ukrajině?

Když na konci února začala válka, Praha 18 obratem poslala 250 tisíc korun, které rozdělila mezi několik organizací působících přímo na Ukrajině. Jedné z takto podpořených misí se zúčastnil také velitel našich dobrovolných hasičů. Postupně jsme také vyhlásili materiální a finanční sbírku pro uprchlíky ubytované přímo v Letňanech. Jsem moc rád, že se v tomto naši občané projevili velmi solidárně a patří jim za to můj dík. 

Kolik jste celkem ubytovali uprchlíků?

Na žádost magistrátu jsme pro ubytování uprchlíků vyhradili prostory bývalé střední školy, které byly léta nepoužívané. Byla to nákladná akce, která nás vyšla na zhruba půl milionu korun. Částka by ale mohla být vyšší, nebýt materiální pomoci našich občanů. Po prvotních těžkostech s komunikací mezi Letňany a magistrátem se nám nakonec podařilo ubytovat celkem sto uprchlíků. Běženci mají zajištěnou stravu, tlumočníka či psychologickou pomoc. 

kucera-starosta-letnany-1

Zdeněk Kučera před letňanskou radnicí

Není jasné, jak dlouho uprchlíci budou potřebovat pomoc. Díváte se v tomto ohledu do budoucnosti?

Prioritou bylo poskytnout ubytovací kapacity a dát uprchlíkům základní servis. To se nám podařilo. Nyní se snažíme pro utečence hledat především pracovní příležitosti. Je možnost, aby se zapojili například do školství nebo úklidu veřejných prostranství. Jelikož přicestovaly i ukrajinské děti, zabýváme se také možností jejich začlenění do základních a mateřských škol. 

Když se schvaloval rozpočet Prahy 18 na letošní rok, řekl jste, že investičními prioritami je navyšování kapacit ve školství a zdravotnictví. To se s ohledem na migrační vlnu hodí, že?

Ano, ale tento plán je dlouhodobý. Navýšení školských a zdravotnických kapacit patřilo mezi mé priority už v době, kdy jsem se před čtyřmi lety stal starostou. Myslím, že se to daří. Mimo jiné jsme pod mým vedením vytvořili nové kmenové třídy ZŠ generála Františka Fajtla a ZŠ Fryčovická. Letos stavíme úplně novou školku Škarvadova s kapacitou sto míst, která by měla být hotová ještě o letních prázdninách. Pokračujeme také ve výstavbě tělocvičny u ZŠ Fajtla. Do konce roku potom plánujeme dokončit přípravu prostor pro čtyři ordinace, které budou mimo jiné v ulicích Příborská či Šumperská. 

Jsou i věci, za které byste se nepochválil nebo je udělal jinak?

Celkově jsem spokojený. Možná jsem ale podcenil sílu komunikace, když jsme navyšovali daň z nemovitostí. Jednoduše se nám nepodařilo vysvětlit lidem důvod, proč jsme byli k tomuto kroku nuceni přistoupit. 

A proč?

Magistrát nám dal před pár lety jasně najevo, že bez navýšení daně z nemovitosti výrazně snížíme své možnosti při čerpání investičních dotací. My to udělali a v konečném důsledku to Letňanům, kromě samotného výnosu 18 milionů korun, umožnilo čerpat významné dotace na investice třeba právě v oblasti školství. Bez nich bychom projekty, o nichž jsme se tu bavili, těžko dokázali realizovat.

Současná vláda se už nehlásí k projektu takzvané vládní čtvrti v Letňanech, mrzí vás to?

Beru to jako realitu. Z počátku se o čtvrti jednalo takzvaně o nás bez nás, později byly Letňany a okolní městské části přizvány k jednáním. Pokud by to byla funkční čtvrť se sociálními byty, kancelářemi a službami, nebyl bych proti. V případě její výstavby by však musela vzniknout potřebná infrastruktura, jako jsou obchvat, záchytné parkoviště a další navázané investice, které by Letňanům pomohly. Bez toho by to nešlo. Z médií však mám informace, že projekt spí, proto nemá smysl se jím v současné chvíli zabývat. 

Za půl roku budou volby, už jste se rozhodl, zda budete znovu kandidovat?

Ano, budu v čele kandidátky hnutí ANO. V průběhu dubna by měla být listina kompletní tak, aby veřejnost viděla, kdo se o její přízeň uchází.


Autor: Jan Puci

Novým předsedou Kontrolního výboru Zastupitelstva MČ Praha 1 je Jonáš Felkl

Dnes v 16:20

Na svém zasedání v úterý 21. května zvolilo Zastupitelstvo MČ Praha 1 nového předsedu kontrolního výboru. Stal se jím zastupitel Jonáš Felkl (bez politické příslušnosti), který kandidoval za Praha 1 Sobě. Nahradil tak Pavla Čižinského rovněž z uskupení Praha...

10. mimořádné zasedání zastupitelstva Prahy 4 bude v pátek 24. května

20. května 2024 v 07:44

10. zasedání Zastupitelstva městské části Praha 4 se uskuteční v pátek 24. května od 9 hodin v zasedacím sále č. 301 v budově historické Nuselské radnice v Táborské ulici č.p. 500.

Další články
Nahoru