Letištní med podesáté v řadě získal zlatou medaili
3. listopadu 2023 08:41
„Samotný chov včel probíhá na letišti od listopadu 2011 a to zejména za účelem biomonitoringu, kterým se sleduje vliv letecké dopravy na kvalitu životního prostředí v okolí letiště. Vzorky pylu posíláme na rozbor do akreditované laboratoře Vysoké školy chemicko-technologické v Praze. Monitoring pomocí včel je pouze malou výsečí z celkového monitoringu životního prostředí, v jehož rámci letiště sleduje zhruba 40 parametrů nad rámec legislativních povinností,“ uvedla ředitelka pro Oblast životního prostředí, udržitelnost a ESG Letiště Praha Soňa Hykyšová.
Letiště Praha podle ní posunulo digitalizaci rovněž i do této oblasti a pomocí elektronického monitorování včelstva sleduje například hmotnost úlů, teplotu a zvukové projevy včelstva, což pomáhá včelařům při péči o zdravotní stav včelstva.
V areálu Letiště Václava Havla Praha se aktuálně nachází 6 včelstev a v letošním roce se stočilo přibližně čtyřicet kilogramů medu. Loni to bylo osm včelstev, včelaři stočili 90 kilogramů medu. Ten není určen k prodeji, Letiště Praha ho využívá například jako dárek obchodním partnerům.
S trochou nadsázky by se dalo říci, že Praha je městem včelám zaslíbeným. Je zde mnoho parků, zahrad a sadů, stále něco kvete, nestříká se pesticidy. Pastva je tu pro včely mnohem zajímavější a pestřejší než někde na vesnici, kde jsou to zpravidla jednotvárné lány řepky.
„Rostliny v Praze kvetou díky druhové pestrosti postupně, takže se včely mohou živit rovnoměrně od jara do podzimu,“ uvedl včelař Zdeněk Růžička, který se stará o včely v úlech na střeše pražského magistrátu. Od pražských včel se stáčí většinou medy květové.
„Kvalita pražského medu je vyšší, nejsou v něm žádné pesticidy a kupodivu i podíl těžkých kovů je několikanásobně nižší než u medu z luk,“ uvedl pražský včelař Miloš Vondruška, jehož otec už v roce 1985 začal chovat včely na střeše v Břevnově.