Dnes Čtvrtek - polojasno 14°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 14°C
Čtvrtek 21. 9. 2023
Svátek má Matouš
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Letiště a Praha 6 chtějí spolu řešit negativní vlivy leteckého provozu
Přistávací dráha. Foto: Letiště Praha

Letiště a Praha 6 chtějí spolu řešit negativní vlivy leteckého provozu

Pražské Letiště Václava Havla chce kvůli snížení hluku postupně vyřazovat z provozu starší a hlučné stroje, noční provoz povolovat jen těm nejtišším a vedlejší ranvej v budoucnu případně změnit na pojezdovou, nebyla by tedy využívána pro vzlety a přistání. Spolupráci na zlepšování životních podmínek a prostředí, na které má vliv provoz letiště, v pátek stvrdili svými podpisy zástupci letiště a Prahy 6. Informovali o tom ve společné tiskové zprávě.

Předseda představenstva Letiště Praha Jiří Pos k podepsané spolupráci uvedl, že letiště se bude na základě zkušeností ostatních evropských letišť držet při snižování hluku z leteckého provozu určitých postupů.

V této souvislosti zmínil například eliminaci starších a hlučných typů letadel z provozu a povolení nočního provozu na letišti pouze nejtišším typům letadel, která splňují limity stanovené v Mezinárodní úmluvě o civilním letectví a v konkrétním předpisu L16.

„Zároveň po případném zprovoznění a kolaudaci paralelní dráhy s hlavní vzletovou a přistávací dráhou bude dnešní vedlejší dráha 12/30 změněna na pojezdovou dráhu a nebude využívána pro vzlety a přistání letadel," dodal.

Takzvaná vedlejší přistávací dráha se nyní používá zejména jako záložní, například při opravách hlavní ranveje. Letiště už dřív uvedlo, že jediným systémovým řešením do budoucna je v tomto ohledu realizace paralelní dráhy. Je podle něj zapotřebí i kvůli budoucímu rozvoji a efektivnímu provozu letiště, ale bude mít přínos také pro bezpečnost, životní prostředí a ekonomiku regionu.

Starosta Prahy 6 Jakub Stárek (ODS) uvedené projekty letiště na snížení vlivu leteckého provozu na území a občany šesté městské části uvítal.

V loňském roce pražské letiště odbavilo 10,7 milionu cestujících, předloni to bylo za celý rok 4,4 milionu lidí, jde tak o meziroční nárůst o více než dvojnásobek. Důvodem bylo rychlé zrušení koronavirových opatření, což mělo větší pozitivní dopad než důsledky konfliktu na Ukrajině.

Čísla jsou však stále pod úrovní před vypuknutím pandemie koronaviru, kdy v roce 2019 letiště odbavilo přes 17,8 milionu pasažérů. Návrat na čísla před pandemií Letiště Praha očekává podle dřívějších vyjádření Pose kolem roku 2026.


Autor: ČTK

Jak bude vypadat nové centrum Hostivaře? Určí to urbanistická soutěž

Dnes ve 14:49

Společnost Zelená Hostivař patřící do skupiny JRD Group ve spolupráci s Prahou 15 a magistrátem vyhlašuje urbanistickou soutěž „Nové centrum Hostivař“, realizovanou Českou komorou architektů (ČKA), která určí podobu rozvoje okolí tramvajové smyčky na křížení ulic Průmyslová a Plukovníka...

Hořelo na střeše Lidlu v Praze 5

Včera ve 21:34 | Aktualizováno v 22:04

Tři jednotky pražských profesionálních hasičů zasahovaly ve středu 20. září před 15. hodinou v ulici K Barrandovu v Praze 5 u požáru na střeše prodejny Lidl. Informoval o tom mluvčí pražských hasičů Martin Kavka.

Praha 6 podpořila program Trenéři ve škole dotací 1,16 milionu korun

Včera v 08:34

Zastupitelé Prahy 6 na svém jednání tento týden podpořili program Trenéři ve škole dotací 1,16 mil. korun. Program je založen na zapojení proškolených sportovních trenérů do hodin tělocviku na 1. stupni základních škol, kde v pravidelné rotaci spolupracují s učiteli na správném a pestrém pohybovém...

Další články
Nahoru