
Opravený kolotoč z 19. století po zimní pauze zahájil další sezonu
9. dubna 2023 09:20
„Od 11. července do konce září 2022 se na kolotoči svezlo 12 837 osob,“ řekl Karel Ksandr, generální ředitel NTM. „Těšíme se na první kompletní sezonu Letenského kolotoče a máme velkou radost, že se z pečlivě zrekonstruované památky definitivně stává tradiční místo setkávání a dětské radosti,“ uvedla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková (Praha 7 Sobě).
Letenský kolotoč bude podle Ksandra fungovat do 8. října, pokud bude dobré počasí, tak až do 29. října. Technická památka je otevřená vždy od pátku do neděle a během státních svátků.
Kolotoč zhotovený tesařem Matějem Bílkem byl v roce 1894 přenesen z Královských Vinohrad, kde fungoval dva roky, do Královského hlavního města Prahy, tedy na dnešní místo v Letenských sadech.
Zde podle historických análů sloužil k zábavě Pražanů i turistů až do roku 2006. V kolotoči se jezdilo na 19 koních různých velikostí potažených pravou koňskou kůží bez spojů, plněných slámou, se skleněnýma očima. Původní sedla a uzdění se dochovala pouze u čtyř koní jménem Poly, Flora, Blesk a Šemík.
Zajímavostí interiéru je sloup středové točny, který byl vyzdoben třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou. V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo za finanční podpory Ministerstva kultury NTM.
V roce 2014 vznikla díky spolupráci vlastníka a Prahy 7 iniciativa za záchranu kolotoče a jeho uvedení do provozu a byla vyhlášena veřejná sbírka. Náročná rekonstrukce figur koní a výbavy interiéru byla dokončena v roce 2018, kdy byly koně prezentovány v budově NTM.
„Při snaze o opravu stavby kolotoče nastala obtížná situace. V první fázi opravy stavby kolotoče a technologického zařízení se prokázalo mnoho skrytých vad původní konstrukce stavby kolotoče,“ sdělil Ksandr.
Po období neúspěšných výběrových řízení na dodavatele dokončení rekonstrukce stavby kolotoče v letech 2018 až 2020 byla uzavřena smlouva se zhotovitelem Jiří Kmoškem, který rekonstrukci pavilonu kolotoče úspěšně provedl.
Na dokončení opravy stavby kolotoče přispělo výrazně i Ministerstvo kultury. Celková částka na opravu kolotoče činila 22,7 milionu korun, z toho 7,6 milionu bylo použito na restaurování 19 koní a 3 rytířů.