Dnes Úterý - jasno 14°C
Zítra Středa - jasno 11°C
Úterý 30. 5. 2023
Svátek má Ferdinand
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Opravený kolotoč z 19. století po zimní pauze zahájil další sezonu
Letenský kolotoč po dlouhé době opět funguje. Zdroj foto: se souhlasem NTM

Opravený kolotoč z 19. století po zimní pauze zahájil další sezonu

Národní technické muzeum (NTM) a Praha 7 roztočily ve čtvrtek 6. dubna na druhou sezonu opravený Letenský kolotoč. Děti i dospělí se na koních i v autíčkách mohou svézt až do října každý pátek, sobotu a neděli i o státních svátcích. Historická památka se nachází v Letenských sadech od roku 1894 a je unikátní díky koním potaženým pravou kůží.

„Od 11. července do konce září 2022 se na kolotoči svezlo 12 837 osob,“ řekl Karel Ksandr, generální ředitel NTM. „Těšíme se na první kompletní sezonu Letenského kolotoče a máme velkou radost, že se z pečlivě zrekonstruované památky definitivně stává tradiční místo setkávání a dětské radosti,“ uvedla místostarostka Prahy 7 Hana Třeštíková (Praha 7 Sobě).

Letenský kolotoč bude podle Ksandra fungovat do 8. října, pokud bude dobré počasí, tak až do 29. října. Technická památka je otevřená vždy od pátku do neděle a během státních svátků.

Kolotoč zhotovený tesařem Matějem Bílkem byl v roce 1894 přenesen z Královských Vinohrad, kde fungoval dva roky, do Královského hlavního města Prahy, tedy na dnešní místo v Letenských sadech. 

Zde podle historických análů sloužil k zábavě Pražanů i turistů až do roku 2006. V kolotoči se jezdilo na 19 koních různých velikostí potažených pravou koňskou kůží bez spojů, plněných slámou, se skleněnýma očima. Původní sedla a uzdění se dochovala pouze u čtyř koní jménem Poly, Flora, Blesk a Šemík. 

Zajímavostí interiéru je sloup středové točny, který byl vyzdoben třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou. V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo za finanční podpory Ministerstva kultury NTM. 

V roce 2014 vznikla díky spolupráci vlastníka a Prahy 7 iniciativa za záchranu kolotoče a jeho uvedení do provozu a byla vyhlášena veřejná sbírka. Náročná rekonstrukce figur koní a výbavy interiéru byla dokončena v roce 2018, kdy byly koně prezentovány v budově NTM. 

„Při snaze o opravu stavby kolotoče nastala obtížná situace. V první fázi opravy stavby kolotoče a technologického zařízení se prokázalo mnoho skrytých vad původní konstrukce stavby kolotoče,“ sdělil Ksandr.

Po období neúspěšných výběrových řízení na dodavatele dokončení rekonstrukce stavby kolotoče v letech 2018 až 2020 byla uzavřena smlouva se zhotovitelem Jiří Kmoškem, který rekonstrukci pavilonu kolotoče úspěšně provedl. 

Na dokončení opravy stavby kolotoče přispělo výrazně i Ministerstvo kultury. Celková částka na opravu kolotoče činila 22,7 milionu korun, z toho 7,6 milionu bylo použito na restaurování 19 koní a 3 rytířů. 


Autor: Karel Netolický

Praha 1: Volná pracovní místa v Oddělení sociální péče a služeb

Dnes ve 22:27

Praha 1 hledá Sociálního pracovníka/ci na Oddělení sociální péče a služeb odboru sociálních věcí a zdravotnictví.

Pěstounské rodiny představí Dny pěstounství

Dnes v 16:10

Hlavní město zve na další ročník osvětové akce zaměřené na náhradní rodinnou péči, Dny pěstounství. Lidé se mohou od 1. do 20. června přijít dozvědět více o pěstounské péči a výchově dětí. Akce je určena nejen pěstounům a zájemcům o pěstounství, ale i široké...

Další články
Nahoru