Dnes Čtvrtek - jasno 26°C
Zítra Pátek - polojasno 25°C
Čtvrtek 11. 8. 2022
Svátek má Zuzana
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Letenský kolotoč z 19. století po rekonstrukci opět funguje
Letenský kolotoč po dlouhé době opět funguje. Foto: NTM

Letenský kolotoč z 19. století po rekonstrukci opět funguje

Oprava Letenského kolotoče, který je jedním ze dvou nejstarších dochovaných podlahových kolotočů v Evropě, byla dokončena. Kolotoč s renovovanými koni se dnes roztočil v den 128. výročí od reinstalace a kolaudace na Letné a zároveň v roce 130. výročí svého vzniku a první instalace na Královských Vinohradech. Od 12. července se na koních a v autíčkách budou moci svézt děti i dospělí.  

Kolotoč bude ale tento týden až do soboty včetně fungovat denně od 9 do 18 hodin. Následně až do konce září se bude točit v pátek, sobotu, neděli a o státních svátcích od 9 do 18 hodin. 

„Provoz kolotoče bude upraven tak, abychom tuto památku uchovali pro budoucnost a další generace,“ uvedl generální ředitel Národního technického muzea (NTM) Karel Ksandr. 

Kolotoč stojící naproti NTM byl podle něj restaurován a rekonstruován do provozního stavu, a to do podoby ze třicátých let dvacátého století.

Jízda na kolotoči (sezení na koni nebo v autíčku) je možná od dvou let, limitována tělesnou hmotností 100 kilogramů, děti mladší 10 let nebo menší než 140 centimetrů mohou vstoupit pouze v doprovodu dospělé osoby. Cena jízdy v trvání 5 minut činí 80 korun. 

Kolotoč zhotovený tesařem Matějem Bílkem byl v roce 1894 přenesen z Královských Vinohrad, kde fungoval dva roky, do Královského hlavního města Prahy, tedy na dnešní místo v Letenských sadech. 

Zde sloužil k zábavě Pražanů i turistů až do roku 2006 čili 112 let. V kolotoči se jezdilo na 19 koních různých velikostí potažených pravou koňskou kůží bez spojů, plněných slámou, se skleněnýma očima. Původní sedla a uzdění se dochovala pouze u čtyř koní jménem Poly, Flora, Blesk a Šemík. 

Zajímavostí interiéru je sloup středové točny, který byl vyzdoben třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou. V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo za finanční podpory Ministerstva kultury ČR NTM. 

V roce 2014 vznikla díky spolupráci vlastníka  a Prahy 7 iniciativa za záchranu kolotoče a jeho uvedení do provozu a byla vyhlášena veřejná sbírka. Náročná rekonstrukce figur koní a výbavy interiéru byla dokončena v roce 2018, kdy byly koně prezentovány v budově NTM. 

Při snaze o opravu stavby kolotoče nastala obtížná situace. V první fázi opravy stavby kolotoče a technologického zařízení se prokázalo mnoho skrytých vad původní konstrukce stavby kolotoče. 

Po období neúspěšných výběrových řízení na dodavatele dokončení rekonstrukce stavby kolotoče v letech 2018 až 2020 byla uzavřena smlouva se zhotovitelem Jiří Kmoškem, který rekonstrukci pavilonu kolotoče úspěšně provedl. 

Na dokončení opravy stavby kolotoče přispělo výrazně i Ministerstvo kultury ČR. Celková částka na opravu kolotoče činila 22,7 milionu korun, z toho 7,6 milionu bylo použito na restaurování 19 koní a 3 rytířů. 

„Veřejnost zveme ke kolotoči na začátek září. Připravujeme zde zábavný program, který žákům, rodičům i prarodičům zpříjemní zahájení školního roku. Těšit se můžete na žongléry, divadelní představení či zmrzlinu,“ sdělil starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě).


Autor: puc

V KC Zahrada se otevře kroužek plný příběhů dějin 20. století

Včera v 09:18

V první polovině září zahájí Divadlo Paměti národa v KC Zahrada první semestr divadelního kroužku. Kroužek je otevřený dětem a mladým lidem od 12 do 18 let a bude se věnovat práci s příběhy pamětníků historických událostí 20. století. Studenti se seznámí s archivními materiály a budou společně...

Sportovní hala Jána Mahora

Včera v 08:16

Praha 8 zve na prezentaci architektonické studie plánované sportovní haly na sídlišti Ďáblice. Prezentaci povede autor návrhu Tomáš Podrázský a účastnit se budou rovněž zástupci sportovních klubů.

Praha 11: Týden otevřených kroužků

8. srpna 2022 v 15:24

Prázdniny se přehouply do své druhé poloviny. Již nyní si ale můžete vybírat z nabídky kroužků v KC Zahrada v Praze 11, které jsou určeny dětem i dospělým. Od pondělí 5. září začíná Týden otevřených kroužků, kdy můžete vyzkoušel ukázkové lekce zdarma.

Praha finalizuje přípravy na výstavbu lávky k železniční zastávce Rajská zahrada

7. srpna 2022 v 17:22

Praha připravuje stavbu nové lávky pro pěší, která propojí stanici Rajská zahrada s nově vybudovanou železniční zastávkou. Magistrát nyní vyhlásil výběrové řízení na zhotovitele lávky a technický dozor stavebníka. Veřejnost bude mít možnost zapojit se do procesu a rozhodnout o tom, jakou barvu...

Soutěž o pohlednici Jižního Města do konce srpna

7. srpna 2022 v 15:14

Jižní Město oslavilo 1. září loňského roku 50 let od svého vzniku. Vzhledem k opatřením spojeným s pandemií covid-19 však nebylo možné tohle kulaté výročí řádně oslavit, proto letos Praha 11 rozhodla, že k této příležitosti letos vznikne limitovaná série pohlednic s motivy Jižního Města. Na tvorbě...

Dvojka pro pejskaře. Brožura Prahy 2

7. srpna 2022 ve 12:57

V Praze 2 žije téměř dva tisíce psů. Kromě radosti, kterou pes přináší, sebou nese ale také občas pro majitele starost a hlavně zodpovědnost.

E-shop PID Lítačky s novým designem

7. srpna 2022 v 09:29

Od pondělí 1. srpna je uživatelům k dispozici nový e-shop PID Lítačky. Jeho grafický redesign společně s responzivním vzhledem nabízí přívětivější uživatelské rozhraní. Registrovaní uživatelé se na nový e-shop přihlásí se stejným přihlašovacím jménem a heslem, redesignem se pro ně nic...

Magistrát: Adaptační opatření chrání Pražany před dopady městského tepelného ostrova

7. srpna 2022 v 06:21

Českou republiku sužují extrémní vedra. Situace je o to vážnější ve velkých městech, kde vysoké teploty komplikují každodenní život. Výjimkou samozřejmě není ani tuzemská metropole Praha, která je vzhledem ke svému charakteru jednou z lokalit, kde jsou dopady efektu městského tepelného ostrova...

Újezd nad Lesy čeká příští týden výluka dodávek vody

6. srpna 2022 v 09:28

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další články
Nahoru