Dnes Pondělí - obcasny-dest 2°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 3°C
Pondělí 30. 1. 2023
Svátek má Robin
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Letenský kolotoč z 19. století po rekonstrukci opět funguje
Letenský kolotoč po dlouhé době opět funguje. Foto: NTM

Letenský kolotoč z 19. století po rekonstrukci opět funguje

Oprava Letenského kolotoče, který je jedním ze dvou nejstarších dochovaných podlahových kolotočů v Evropě, byla dokončena. Kolotoč s renovovanými koni se dnes roztočil v den 128. výročí od reinstalace a kolaudace na Letné a zároveň v roce 130. výročí svého vzniku a první instalace na Královských Vinohradech. Od 12. července se na koních a v autíčkách budou moci svézt děti i dospělí.  

Kolotoč bude ale tento týden až do soboty včetně fungovat denně od 9 do 18 hodin. Následně až do konce září se bude točit v pátek, sobotu, neděli a o státních svátcích od 9 do 18 hodin. 

„Provoz kolotoče bude upraven tak, abychom tuto památku uchovali pro budoucnost a další generace,“ uvedl generální ředitel Národního technického muzea (NTM) Karel Ksandr. 

Kolotoč stojící naproti NTM byl podle něj restaurován a rekonstruován do provozního stavu, a to do podoby ze třicátých let dvacátého století.

Jízda na kolotoči (sezení na koni nebo v autíčku) je možná od dvou let, limitována tělesnou hmotností 100 kilogramů, děti mladší 10 let nebo menší než 140 centimetrů mohou vstoupit pouze v doprovodu dospělé osoby. Cena jízdy v trvání 5 minut činí 80 korun. 

Kolotoč zhotovený tesařem Matějem Bílkem byl v roce 1894 přenesen z Královských Vinohrad, kde fungoval dva roky, do Královského hlavního města Prahy, tedy na dnešní místo v Letenských sadech. 

Zde sloužil k zábavě Pražanů i turistů až do roku 2006 čili 112 let. V kolotoči se jezdilo na 19 koních různých velikostí potažených pravou koňskou kůží bez spojů, plněných slámou, se skleněnýma očima. Původní sedla a uzdění se dochovala pouze u čtyř koní jménem Poly, Flora, Blesk a Šemík. 

Zajímavostí interiéru je sloup středové točny, který byl vyzdoben třemi rytíři v brnění z papírmaše natřenými stříbřenkou. V roce 2004 tuto památku v kritickém stavu zakoupilo za finanční podpory Ministerstva kultury ČR NTM. 

V roce 2014 vznikla díky spolupráci vlastníka  a Prahy 7 iniciativa za záchranu kolotoče a jeho uvedení do provozu a byla vyhlášena veřejná sbírka. Náročná rekonstrukce figur koní a výbavy interiéru byla dokončena v roce 2018, kdy byly koně prezentovány v budově NTM. 

Při snaze o opravu stavby kolotoče nastala obtížná situace. V první fázi opravy stavby kolotoče a technologického zařízení se prokázalo mnoho skrytých vad původní konstrukce stavby kolotoče. 

Po období neúspěšných výběrových řízení na dodavatele dokončení rekonstrukce stavby kolotoče v letech 2018 až 2020 byla uzavřena smlouva se zhotovitelem Jiří Kmoškem, který rekonstrukci pavilonu kolotoče úspěšně provedl. 

Na dokončení opravy stavby kolotoče přispělo výrazně i Ministerstvo kultury ČR. Celková částka na opravu kolotoče činila 22,7 milionu korun, z toho 7,6 milionu bylo použito na restaurování 19 koní a 3 rytířů. 

„Veřejnost zveme ke kolotoči na začátek září. Připravujeme zde zábavný program, který žákům, rodičům i prarodičům zpříjemní zahájení školního roku. Těšit se můžete na žongléry, divadelní představení či zmrzlinu,“ sdělil starosta Prahy 7 Jan Čižinský (Praha Sobě).


Autor: puc

Farmářské tržiště se vrací na Rašínovo nábřeží

Dnes ve 14:55

V sobotu 4. února zde najdete malé výrobce, farmy a biofarmy, lokální a sezonní zeleninu, s ovoce, byliny, pečivo, maso, uzeniny, mléčné výrobky a domácí vajíčka.

První den na farmářském tržišti Kubáň

Včera ve 20:05

Farmářské tržiště Kubáň v sobotu 4. února zahájí sezonu sousedským opékáním špekáčků na otevřeném ohni v ocelovém koši aneb „Wurst kunst“.

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze otevře dveře

Včera v 11:11 | Aktualizováno 30. ledna 2023, 12:25

Vyšší odborná škola publicistiky v Praze pořádá 7. a 22. února Dny otevřených dveří. Všechny zájemce o denní i kombinované studium uvítají pracovníci školy ve Spálené ulici 14 v učebně číslo 311.       

Pololetní prázdniny v Praze 6

27. ledna 2023 v 17:46

Dům Dětí a Mládeže v Praze 6 otevře dveře pro školní děti v době pololetních prázdnin a nabídne různé druhy činnost, jako hry v klubu, turnaj v šipkách, rytmohraní, divadlo, zookoutek, výtvarné dílny, netradiční sporty, 3D tisk, počítačová herna a mnoho dalšího.

V Green Table se dozvíte, kam putuje oblečení ze sbírky

27. ledna 2023 v 11:10

Novoroční sbírka oblečení a doplňků Nadačního fondu Veolia, která probíhá v Green Table Na Florenci 15 v Praze 1, představí kde a komu pomůže oblečení, které jste přinesli.

Policisté uspořádali sbírku pro děti

26. ledna 2023 v 09:36

Příslušníci Speciální pořádkové jednotky Krajského ředitelství policie hlavního města Prahy již šestnáctým rokem uspořádali sbírku pro dětské oddělení.

Natáčejte a hlaste se. Začíná Antifetfest 2023

24. ledna 2023 v 17:17

Antifetfest aneb Jde to i jinak! 2023 je soutěžní festival amatérských filmů s tematikou rizikového chování, určený dětem a mládeži ze školských zařízení a nízkoprahových klubů pro děti a mládež.

Den otevřených dveří na Fakultě stavební ČVUT

24. ledna 2023 ve 13:30

Den otevřených dveří, který se koná na Fakultě stavební ČVUT v Praze v sobotu 28. ledna, nabídne uchazečům o studium informace o přijímacím řízení, přijímacích zkouškách, možnostech přípravných kurzů a jednotlivých bakalářských studijních programech. 

Komici z Vtípečků se zelím rozesmějí Bar B52

24. ledna 2023 v 09:05

Mladé a neokoukané tváře české stand up komedie zavítají do pražského Baru B52. Diváky rozesmějí nevšedními pohledy na život, absurdními úvahami a neočekávanými pointami. Představení se koná v neděli 29. ledna od 19 hodin.

Další články
Nahoru