dnes
Pátek - jasno
19°C
zítra
Sobota - jasno
16°C
pozítří
Neděle - skorojasno
14°C
Letečtí záchranáři v Praze a Středočeském kraji řešili loni 550 případů
Ilustrační foto: www.dsa.cz

Letečtí záchranáři v Praze a Středočeském kraji řešili loni 550 případů

Letečtí záchranáři v Praze a Středočeském kraji řešili loni 550 případů. Většinou vrtulník přepravoval pacienty z kraje do nemocnic v hlavním městě, řekl ČTK vedoucí lékař operačního střediska pražských záchranářů Ondřej Franěk. Letecká záchranná služba působí v Praze od roku 1987, zajišťuje ji Letecká služba Policie ČR. 

Vrtulník podle Fraňka zasahuje asi v 85 procentech případů na území Středočeského kraje, z deseti procent v ostatních krajích a v pěti procentech v hlavním městě. Tam mají záchranáři dojezdové časy sanitek u nejzávažnějších případů na hranici osmi minut, zákon jim nařizuje stihnout přijet do 20 minut.

„Naopak prakticky 100 procent pacientů je transportováno (ze Středočeského kraje) do specializovaných nemocnic v Praze," pokračoval Franěk.

Loni v dubnu se Praha se Středočeským krajem dohodla na tom, že se bude na nákladech na leteckou výjezdovou skupinu kraj podílet. Ročně jde celkem asi o 12 milionů korun. Nově mohou pražský vrtulník vyslat i středočeští dispečeři, zároveň mají díky GPS přehled, kde se helikoptéra aktuálně nachází.

Podle šéflékaře operačního střediska nejde jen o rozdělení nákladů. „Toto opatření se průběžně osvědčuje a přispívá k ještě lepší spolupráci, protože prohlubuje zpětnou vazbu a současně i pocit spoluzodpovědnosti za racionální využívání letecké výjezdové skupiny oběma kraji," dodal.

Pražské stanoviště letecké záchranky je v Ruzyni v areálu letiště a je jedním z deseti aktivních stanovišť v ČR. Je také nejstarší, v provozu je nepřetržitě od roku 1987. Umístění v areálu umožňuje využívat technického zázemí velkého letiště i pokročilého navigačního vybavení a dává možnost zasahovat i za méně příznivých klimatických podmínek.

letecka-zachranka


Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

Dnes v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

Včera v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Praha 15 zve na pietní akce

Včera v 07:28

Městská část Praha 15 a Český svaz bojovníků za svobodu, oblastní výbor Praha 15 vás srdečně zvou k účasti na pietních vzpomínkách na padlé v průběhu 1. světové války a v bojích čs. legií za vznik samostatné Československé republiky.

Zrekonstruované veřejné WC na Moskevské

17. října 2018 v 10:20

Městská část Praha 10 od 1. října otevřela nově zrekonstruované veřejné WC na Moskevské ulici pod Vršovickým zámečkem.

Další články
Nahoru