dnes
Sobota - oblacno
33°C
zítra
Neděle - jasno
32°C
pozítří
Pondělí - skorojasno
30°C
Letečtí záchranáři v Praze a Středočeském kraji řešili loni 550 případů
Ilustrační foto: www.dsa.cz

Letečtí záchranáři v Praze a Středočeském kraji řešili loni 550 případů

Letečtí záchranáři v Praze a Středočeském kraji řešili loni 550 případů. Většinou vrtulník přepravoval pacienty z kraje do nemocnic v hlavním městě, řekl ČTK vedoucí lékař operačního střediska pražských záchranářů Ondřej Franěk. Letecká záchranná služba působí v Praze od roku 1987, zajišťuje ji Letecká služba Policie ČR. 

Vrtulník podle Fraňka zasahuje asi v 85 procentech případů na území Středočeského kraje, z deseti procent v ostatních krajích a v pěti procentech v hlavním městě. Tam mají záchranáři dojezdové časy sanitek u nejzávažnějších případů na hranici osmi minut, zákon jim nařizuje stihnout přijet do 20 minut.

„Naopak prakticky 100 procent pacientů je transportováno (ze Středočeského kraje) do specializovaných nemocnic v Praze," pokračoval Franěk.

Loni v dubnu se Praha se Středočeským krajem dohodla na tom, že se bude na nákladech na leteckou výjezdovou skupinu kraj podílet. Ročně jde celkem asi o 12 milionů korun. Nově mohou pražský vrtulník vyslat i středočeští dispečeři, zároveň mají díky GPS přehled, kde se helikoptéra aktuálně nachází.

Podle šéflékaře operačního střediska nejde jen o rozdělení nákladů. „Toto opatření se průběžně osvědčuje a přispívá k ještě lepší spolupráci, protože prohlubuje zpětnou vazbu a současně i pocit spoluzodpovědnosti za racionální využívání letecké výjezdové skupiny oběma kraji," dodal.

Pražské stanoviště letecké záchranky je v Ruzyni v areálu letiště a je jedním z deseti aktivních stanovišť v ČR. Je také nejstarší, v provozu je nepřetržitě od roku 1987. Umístění v areálu umožňuje využívat technického zázemí velkého letiště i pokročilého navigačního vybavení a dává možnost zasahovat i za méně příznivých klimatických podmínek.

letecka-zachranka


DogFest 2018 zve na soutěže, představení i program pro děti

16. srpna 2018 v 07:52

Festival pro milovníky psů, psy a pejskaře DogFest zaplní Prahu 9 – Střížkov. Těšte se na psí soutěže, agility i pomoc útulkům v sobotu 1. září hned vedle metra Střížkov. Celý den bude plný zábavy a psí tématiky. Návštěvníci se mohou těšit na překážkové dráhy, agility, soutěže, psí představení...

Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

15. srpna 2018 v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

15. srpna 2018 v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

15. srpna 2018 v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

Další články
Nahoru