dnes
Sobota - polojasno
20°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
14°C
pozítří
Pondělí - prehanky-dest
9°C
Letečtí záchranáři v Praze a Středočeském kraji řešili loni 550 případů
Ilustrační foto: www.dsa.cz

Letečtí záchranáři v Praze a Středočeském kraji řešili loni 550 případů

Letečtí záchranáři v Praze a Středočeském kraji řešili loni 550 případů. Většinou vrtulník přepravoval pacienty z kraje do nemocnic v hlavním městě, řekl ČTK vedoucí lékař operačního střediska pražských záchranářů Ondřej Franěk. Letecká záchranná služba působí v Praze od roku 1987, zajišťuje ji Letecká služba Policie ČR. 

Vrtulník podle Fraňka zasahuje asi v 85 procentech případů na území Středočeského kraje, z deseti procent v ostatních krajích a v pěti procentech v hlavním městě. Tam mají záchranáři dojezdové časy sanitek u nejzávažnějších případů na hranici osmi minut, zákon jim nařizuje stihnout přijet do 20 minut.

„Naopak prakticky 100 procent pacientů je transportováno (ze Středočeského kraje) do specializovaných nemocnic v Praze," pokračoval Franěk.

Loni v dubnu se Praha se Středočeským krajem dohodla na tom, že se bude na nákladech na leteckou výjezdovou skupinu kraj podílet. Ročně jde celkem asi o 12 milionů korun. Nově mohou pražský vrtulník vyslat i středočeští dispečeři, zároveň mají díky GPS přehled, kde se helikoptéra aktuálně nachází.

Podle šéflékaře operačního střediska nejde jen o rozdělení nákladů. „Toto opatření se průběžně osvědčuje a přispívá k ještě lepší spolupráci, protože prohlubuje zpětnou vazbu a současně i pocit spoluzodpovědnosti za racionální využívání letecké výjezdové skupiny oběma kraji," dodal.

Pražské stanoviště letecké záchranky je v Ruzyni v areálu letiště a je jedním z deseti aktivních stanovišť v ČR. Je také nejstarší, v provozu je nepřetržitě od roku 1987. Umístění v areálu umožňuje využívat technického zázemí velkého letiště i pokročilého navigačního vybavení a dává možnost zasahovat i za méně příznivých klimatických podmínek.

letecka-zachranka


Praha 4 otevřela azylový dům pro sociálně znevýhodněné rodiny s dětmi

21. března 2019 ve 12:37

Azylový dům byl dnes otevřen v Horáčkově ulici v Praze 4. Bude sloužit k ubytování sociálně znevýhodněných rodin s dětmi, včetně rodin s jedním rodičem – samoživitelkou nebo samoživitelem, které nemají trvalé bydlení a jsou v sociální nouzi, a navíc nabízí šest sociálních bytů. Azylový dům...

Další články
Nahoru