Dnes Pátek - jasno 11°C
Zítra Sobota - oblacno 11°C
Pátek 22. 10. 2021
Svátek má Sabina
Koronavirus
Aktuální informace o epidemii.
Létající zdravotnické týmy přerušují provoz, Praha plánuje jejich využití i do budoucna
Ilustrační foto: ZZS HMP

Létající zdravotnické týmy přerušují provoz, Praha plánuje jejich využití i do budoucna

Takzvané Létající zdravotnické týmy (LKT), které nabízejí pomoc v domovech pro seniory zřizovaných pražským magistrátem, nebudou v létě fungovat. Zdravotníci budou nachystaní na případnou další vlnu nákazy novým koronavirem. V budoucnu by se létající zdravotnické týmy mohly přeměnit na mobilní týmy lékařské pohotovostní služby.

Unikátní mobilní zdravotnická služba aktivně fungovala v uplynulém měsíci. Zdravotnické týmy navštívily na padesát domovů pro seniory a další pobytová zařízení sociálních služeb.

Zdravotníci a záchranáři pomáhali s běžnou ošetřovatelskou péčí, dezinfikováním prostor, testováním na onemocnění covid-19 či nastavením karanténních opatření. Do budoucna by týmy mohly sloužit jako mobilní pohotovost.

„Osobně jsem velmi ráda, že se podařilo Létající krizové týmy vytvořit. Praha díky nim zajistila odbornou pomoc ve zdravotní oblasti a psychologickou podporu zaměstnancům a klientům pobytových zařízení v neznámé a velmi stresové situaci. V případě druhé vlny pandemie nebo jakékoli jiné epidemie, třeba chřipky, má personál těchto zařízení jistotu, že jim pomohou specializované týmy, které znají je i jejich pracoviště, a k nimž mají důvěru,“ řekla pražská radní pro oblast sociální politiky a zdravotnictví Milena Johnová (Praha Sobě).

Každý z trojice LKT fungoval ve složení všeobecný lékař, tři medici a všeobecná zdravotní sestra. Distančně je doplňovali psycholog, ambulantní specialisté Městské polikliniky Praha či specialista geriatr.

LKT aktivně pracovaly mezi 4. květnem a 9. červnem. Navštívily přibližně 50 pobytových sociálních zařízení na území metropole a jednu příspěvkovou organizaci hlavního města v Pardubickém kraji.

Přínosem návštěvy LKT v pobytových sociálních zařízeních byla podle Johnové především psychická a odborná podpora zaměstnanců v krizové situaci. Zaměstnanci zařízení se seznámili s teoreticky i prakticky připraveným týmem, vycvičeným na krizové intervence.

Ten jim poskytl zdravotnické poradenství nebo aktivně pomohl v případech potřeby, například při nepřítomnosti praktického lékaře, nedostupnosti zdravotní sestry či pracovníka v sociálních službách. LKT také mapovaly, jak se pražské domovy pro seniory a další pobytová zařízení vypořádala s první vlnou epidemie.

V budoucnu je plánován přerod na mobilní pohotovost s provozní dobou 16:00 až 23:00 hodin při zachování hygienického režimu a přepravní služby. Primárně bude služba nabízena pobytovým sociálním zařízením s možností rozšíření počtu týmů.

Doplňkově by tato služba, jejíž zprovoznění se plánuje na říjen letošního roku, mohla být nabídnuta Pražanům. To by mohlo značně ulevit přetíženým pohotovostem a současně by mobilní pohotovost mohla být nástrojem ke snížení počtu výjezdů záchranky s nejnižší prioritou.

„Jsme připraveni metropoli poskytnout naše technické a personální kapacity i v budoucnu. Vzhledem ke stárnutí české populace počítáme s nárůstem geriatrických, chronicky nemocných pacientů. Cenné zkušenosti získané díky létajícím týmům chceme využít při zavádění služby mobilní lékařské pohotovosti, kterou bychom využívali při poskytování neakutní péče těmto pacientům,“ uvedl ředitel Zdravotnické záchranné služby hl. m. Prahy Petr Kolouch.


Autor: red
Další články
Nahoru