dnes
Čtvrtek - jasno
30°C
zítra
Pátek - jasno
30°C
pozítří
Sobota - prehanky-dest
27°C
Lesy hlavního města letos dosud stočily 900 kilogramů medu
V medárně je stáčen med z pražských lesů. Foto: LHMP

Lesy hlavního města letos dosud stočily 900 kilogramů medu

Lesy hlavního města Prahy letos dosud stočily zhruba 900 kilogramů medu od 35 produkčních včelstev. Celkem 60 včelstev má městská příspěvková organizace na 13 místech v Praze, například v Kunratickém lese, Divoké Šárce nebo v ekocentru Prales ve Kbelích. Do budoucna by se včelí úly měly objevit i u Karlova náměstí v centru Prahy. ČTK to sdělila mluvčí Lesů hlavního města (LHMP) Petra Fišerová.

„Připravujeme umístění úlů ještě k dalším vybraným dešťovým usazovacím nádržím, chystáme včelí stanoviště v areálu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy nedaleko Karlova náměstí a budeme doplňovat včelstva na stávajících lokalitách," uvedla Fišerová. Ekologická osvěta je hlavním důvodem, proč LHMP s programem včelaření v roce 2011 začaly. Součástí projektu je i obnova starých sadů.

Organizace vybavila některé včelnice zajímavými prvky, jakými jsou například prosklené průhledy do úlu nebo kláty, což jsou vyřazené včelí úly ze špalku. Jedna lokalita je vybavena kamerami, díky čemuž si lze prohlédnout na webu nitro úlů. V jednom včelstvu je v období hlavní sezony okolo 50 000 až 60 000 včel, přes zimu čítá společenství na 10 000 až 20 000 jedinců.

Od loňského roku LHMP stáčejí med v nové medárně, za kterou Praha zaplatila 1,8 milionu korun. Medárnu je možné si prohlédnout při exkurzích, kterými zájemce provede včelař. Med je možné zakoupit v sídle organizace v Záběhlicích, v Zahradnictví Ďáblice a v ekocentru Prales.

Jeden kilogram medu stojí 170 korun, jsou ale k dispozici i poloviční a čtvrtinová balení. Zpracovávají tam i včelí vosk pro vlastní potřebu a službu nabízejí i drobným včelařům.

Šest včelích úlů nechala Praha v roce 2016 umístit i na střechu budovy Nové radnice. Vloni tam včelstva vyprodukovala 120 až 150 kilogramů medu. Rádius snůšky je pět kilometrů, takže včely z magistrátu nosí pyl i z Petřína nebo Stromovky.

V Praze počet včelstev v posledních letech klesal. V roce 1995 bylo v hlavním městě po největším poklesu počtu včelstev, k jakému v ČR tenkrát během několika let došlo, asi 720 včelařů a 5300 včelstev, v roce 2014 už zbývalo jen 360 včelařů a 3200 včelstev. V roce 2016 bylo v celé zemi 675 000 včelstev.


Praha plánuje efektivní a ekologické zásobování provozoven v Pražské památkové rezervaci

Včera v 15:20

Ulevit přeplněnému centru a zlepšit stav ovzduší chce Magistrát hl. m. Prahy pomocí v Česku ojedinělého inovativního projektu sdíleného konsolidačního centra, ze kterého by bylo zboží do provozoven efektivně distribuováno elektromobily. Pilotní projekt počítá se zapojením minimálně...

Psí den na náměstí Míru: Sporty, soutěže, nabídka pejsků

Včera v 08:44

Na středu 5. září připravila radnice druhé městské části Psí den. Na náměstí Míru se od 16 do 19 hodin pobavíte, setkáte se zajímavými hosty a dozvíte se spoustu užitečných informací.

Šest tlapek. Psí den s Prahou 6

Včera v 07:56

Na akci konané pod záštitou starosty šesté městské části Ondřeje Koláře se můžete těšit na ukázky výcviku, agility, veterináře nebo psí módní přehlídku.

První zářijový víkend Kampa opět ožije tradičními hrnčířskými trhy

13. srpna 2018 ve 14:05

Ve dnech 1. – 2. září od 10 do 19 hodin zaplní Kampu stánky s keramikou renomovaných řemeslníků, nebude chybět oblíbená kavárna s hudebním doprovodem, letos pod názvem Cyklo Handy kavárna. Catering tradičně zajišťuje sociální podnik Café Therapy s vyhlášenými domácími dobrotami. Doprovodný program...

Další články
Nahoru