dnes
Pondělí - oblacno
15°C
zítra
Úterý - obcasny-dest
12°C
pozítří
Středa - prehanky-dest
14°C
Lesy hlavního města letos dosud stočily 900 kilogramů medu
V medárně je stáčen med z pražských lesů. Foto: LHMP

Lesy hlavního města letos dosud stočily 900 kilogramů medu

Lesy hlavního města Prahy letos dosud stočily zhruba 900 kilogramů medu od 35 produkčních včelstev. Celkem 60 včelstev má městská příspěvková organizace na 13 místech v Praze, například v Kunratickém lese, Divoké Šárce nebo v ekocentru Prales ve Kbelích. Do budoucna by se včelí úly měly objevit i u Karlova náměstí v centru Prahy. ČTK to sdělila mluvčí Lesů hlavního města (LHMP) Petra Fišerová.

„Připravujeme umístění úlů ještě k dalším vybraným dešťovým usazovacím nádržím, chystáme včelí stanoviště v areálu Institutu plánování a rozvoje hlavního města Prahy nedaleko Karlova náměstí a budeme doplňovat včelstva na stávajících lokalitách," uvedla Fišerová. Ekologická osvěta je hlavním důvodem, proč LHMP s programem včelaření v roce 2011 začaly. Součástí projektu je i obnova starých sadů.

Organizace vybavila některé včelnice zajímavými prvky, jakými jsou například prosklené průhledy do úlu nebo kláty, což jsou vyřazené včelí úly ze špalku. Jedna lokalita je vybavena kamerami, díky čemuž si lze prohlédnout na webu nitro úlů. V jednom včelstvu je v období hlavní sezony okolo 50 000 až 60 000 včel, přes zimu čítá společenství na 10 000 až 20 000 jedinců.

Od loňského roku LHMP stáčejí med v nové medárně, za kterou Praha zaplatila 1,8 milionu korun. Medárnu je možné si prohlédnout při exkurzích, kterými zájemce provede včelař. Med je možné zakoupit v sídle organizace v Záběhlicích, v Zahradnictví Ďáblice a v ekocentru Prales.

Jeden kilogram medu stojí 170 korun, jsou ale k dispozici i poloviční a čtvrtinová balení. Zpracovávají tam i včelí vosk pro vlastní potřebu a službu nabízejí i drobným včelařům.

Šest včelích úlů nechala Praha v roce 2016 umístit i na střechu budovy Nové radnice. Vloni tam včelstva vyprodukovala 120 až 150 kilogramů medu. Rádius snůšky je pět kilometrů, takže včely z magistrátu nosí pyl i z Petřína nebo Stromovky.

V Praze počet včelstev v posledních letech klesal. V roce 1995 bylo v hlavním městě po největším poklesu počtu včelstev, k jakému v ČR tenkrát během několika let došlo, asi 720 včelařů a 5300 včelstev, v roce 2014 už zbývalo jen 360 včelařů a 3200 včelstev. V roce 2016 bylo v celé zemi 675 000 včelstev.


Praha 5: Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa zdarma

Dnes v 11:09

Radnice páté městské části zve na Koncert k výročí 100 let od vzniku Československa v pondělí 29. října od 19:30 hodin v kostele sv. Václava na náměstí 14. října, Praha 5.

Po stopách osmiček. Praha 3 zve na listopadové akce

Dnes v 09:54

I v listopadu si připomíná Praha 3 osmičkové roky. Tentokrát se budou akce týkat zejména výročí 100 let od konce první světové války.

Praha 2: Třetí vycházka zdarma se spisovatelem Markem Tomanem

Dnes v 09:12

Autor románu Neptunova jeskyně Marek Toman připravil pro nadšence historie Královských Vinohrad komentované procházky.

Operní diva, překladatel Shakespeara a dětský hematolog se sešli v projektu Kořeny osobností

20. října 2018 v 07:02

Operní pěvkyně a herečka Soňa Červená, profesor anglické literatury a překladatel Martin Hilský a zakladatel československé dětské hematologie prof. MUDr. Otto Hrodek, DrSc., rozšířili řady významných Čechů zapojených do projektu Kořeny osobností, který spojuje přední české a světové osobnosti se...

Děti se zúčastnily rozloučení Radka Štěpánka s kariérou. Osm z nich si s ním zahrálo

19. října 2018 v 19:26

Jedna z největších legend českého tenisu, Radek Štěpánek, se 18. října rozloučil s aktivní tenisovou kariérou při velkolepé akci v pražské O2 aréně. Hlavní město tuto akci podpořilo a umožnilo navíc sto čtyřiceti dětem ze škol a dětského domova zřizovaných Prahou se jí zúčastnit. Osm z nich, právě...

Praha podpořila vojenskou přehlídku k 100. výročí vzniku ČSR

19. října 2018 v 07:57

Jedním z vrcholů oslav 100. výročí vzniku samostatného československého státu bude slavnostní vojenská přehlídka. Uskuteční se v neděli 28. října na Evropské třídě a podpoří ji rovněž hlavní město Praha. A to nejen účastí jeho bezpečnostních a záchranných složek, ale i finančním zajištěním...

Na náměstí Jiřího z Poděbrad zavoní husí pečínka již poosmé

18. října 2018 v 09:31

Osmý ročník Svatomartinských slavností na náměstí Jiřího z Poděbrad láká 11. listopadu na dozlatova propečenou husu s knedlíky a se zelím a na mladé svatomartinské víno. Stánky budou otevřeny již od 10 hodin a celou akci bude doprovázet kulturní program pro děti...

Další články
Nahoru