dnes
Úterý - obcasny-dest
8°C
zítra
Středa - oblacno
11°C
pozítří
Čtvrtek - zatazeno
11°C

Lesní školky chtějí pod křídla státu

Ukotvení lesních mateřských škol v české legislativě prosazuje Asociace lesních mateřských škol. Pražskému patriotu to zástupkyně asociace řekly po skončení mezinárodní konference Jurta na jedné lodi (konala se na lodi Niké / Cargo Gallery zakotvené na nábřeží Edvarda Beneše u Čechova mostu), která byla zaměřená na důležitost vzdělávání. 

Ministerstvo školství v současné době vede rejstřík mateřských škol, Asociace lesních mateřských škol prosazuje také zavedení rejstříku lesních školek. S tím, aby parametry byly přizpůsobeny charakteru lesních školek, tak, jak dnes fungují. Tedy, aby například podmínkou zřízení a provozu lesní školky nebylo mít budovu. „To je drahé a neefektivní,“ uvedla pro náš portál Magda Kvítková z asociace.

Zařazením lesních školek do rejstříku, tedy pod křídla státu, by bylo i to, že rodiče by už neplatili „školkovné“, které tam nyní činí i kolem šesti tisíc měsíčně, na což ne každý rodič má. Filozofií lesních školek je to, že děti jsou v přírodě a jsou vzdělávány. „Pro ministerstvo školství je důležité, aby děti rozvíjely cíle dané Rámcovým vzdělávacím programem. V lesních školkách se tak děje,“ řekla v projevu na konferenci předsedkyně Asociace lesních mateřských škol Tereza Valkounová.

Asociace chce změnit několik zákonů

Dodala, že v současné době asociace hledá cesty, jak změnit nejen školský zákon, aby znal pojem lesní mateřská škola, ale i zákon o veřejném zdraví a související předpisy, aby rozšířil způsoby, jak zajistit nebo doložit způsobilost k provozování výdejny jídla, stavební zákon tak, aby takzvaná kvadratura vzduchu zohledňovala délku času stráveného v interiéru a aby skromná zařízení lesních školek nebyla považována z stavby.

Asociace je i pro změnu lesnického zákona – aby bylo možné na úseku pozemku s funkcí lesa budovat zázemí pro vzdělávání dětí. „Existuje zde obava, že změnou stávajících pravidel nutně dojde k rozvratu a poklesu stávající kvality mateřských škol. Jsme přesvědčeni, že tomu tak není,“ uvádí se v Memorandu pro lesní mateřské školy v ČR, které bylo adresováno českým státním institucím, podílejícím se na tvorbě a výkonu školské legislativy.

Vzdělávání v přírodě

„Vše nové a jiné, co lesní mateřské školy přináší, je zcela v zájmu dětí – menší skupina dětí doprovázená vždy dvěma pedagogy, základní vybavení a zázemí neslouží k dlouhodobému pobytu uvnitř, ale funkčně zajišťuje potřebný komfort dětí, program v přírodě naplňující cíle předškolního vzdělávání v čele s dětskou potřebou učit se životu, jaký je. Tyto parametry mateřské školy však současná legislativa nezná,“ je též – mimo jiné – uvedeno v memorandu.

Stávající vláda uvažuje o tom, že by zavedla poslední rok ve školce povinný – pokud by lesní školky nebyly v rejstříku, děti by tam rok před začátkem školní docházky nemohly být. Lesních školek je v České republice asi 120, v Praze jich je kolem desítky, kupříkladu Bioškolka Všudybýlek, Lesní klub Cestička, Čtyřlístek Praha-Petrovice, Ekoškolka Rozárka, Lesní mateřský klub Mezi stromy, Lesníček při MŠ Semínko, Dětský klub Šárynka, Lesní klub Tři údolí,  V mechu a kapradí nebo Živé děti z. s.


Pražská ČSSD bude na konferenci 19. ledna volit nové vedení

Dnes v 11:28

Rozhodl o tom včera krajský výkonný výbor. ČSSD v Praze 6 podle informací ČTK bude chtít navrhnout na předsedu v Praze poslance a primátorčina náměstka Petra Dolínka. Na lednové krajské konferenci bude ČSSD volit také delegáty na únorový sjezd strany.

Základní kapitál DPP se zvýší o půl miliardy

Dnes v 11:20

Základní kapitál pražského dopravního podniku (DPP) se zvýší z dosavadních 30,726 miliardy na 31,24 miliardy korun. Navýšení se uskuteční nepeněžitou formou.

Peníze na nový autobus do Kamerunu

Dnes v 11:09

Praha poskytne 600 000 korun na nákup nového autobusu, který pražská zoo používá v programu ochrany goril nížinných v Kamerunu.

Piráti rozdali v Sherwoodu 150 teplých gulášů

Dnes v 10:38

V neděli v podvečer uspořádali Piráti před Hlavním nádražím v Praze rozdávání teplých gulášů. Ty byly zaplaceny z odměn pražských zastupitelů, kteří se stali poslanci. Po zvolení oznámili, že věnují své zastupitelské odměny ve prospěch nejpotřebnějším. V charitativních akcích budou pokračovat,...

Sobota: Pravý bleší trh na lodi AVOID

Dnes v 07:58

V sobotu 25. listopadu v 9:00–15:00 hodin se můžete věnovat hledání staronových pokladů na Pravém bleším trhu.

Všichni malí nakladatelé aneb Knižní vánice

Dnes v 07:22

Knihex je místem setkání nakladatelů a čtenářů v příjemné přátelské atmosféře. Popáté se koná v zimě, 9. a 10. prosince od 10 do 20 hodin v prostoru Studia ALTA v Holešovicích.

Zmlátil bývalou partnerku před jejich dětmi

Včera ve 23:20

V neděli odpoledne volala oznamovatelka na linku 156, že v jednom z bytů v Dejvicích byla napadena žena bývalým druhem, se kterým žije ve  společné domácnosti společně s jejich dětmi.

Předvánoční setkání v Galerii Bijoux Nemesis

Včera ve 21:33

Tradiční předvánoční setkání a vernisáž obrazů výtvarnice Hanky Poláchové ve čtvrtek 30. listopadu v 17 hodin. Večer zahájí zpěvák Bohuš Matuš.

Ve Strakově akademii se konalo 20. zasedání Národního parlamentu dětí a mládeže

Včera v 16:01

V sídle Úřadu vlády ČR zasedl dnes ke svému jubilejnímu dvacátému jednání Národní parlament dětí a mládeže. Shodl se například na požadavku zavedení samostatné pozice dětského ombudsmana či na pravidelném seznamováni se s řešením krizových situací. Na úvod zasedání pozdravil členy parlamentu také...

Muž po zásahu elektrickým proudem

Včera v 15:55

V pátek 17. listopadu vyjížděla autohlídka městské policie z Prahy 1 do Hybernské ulice, odkud byl hlášen úraz stavebního dělníka elektrickým proudem. Muž ležel v suterénu domu a nejevil známky života.

Další krátké zprávy
Nahoru