Dnes Pondělí - polojasno 20°C
Zítra Úterý - polojasno 25°C
Pondělí 25. 9. 2023
Svátek má Zlata
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Pražský životSetkání

Leperiben – My nezapomínáme. Vzpomínka na oběti romského holokaustu

2. 8. 2023
U příležitosti Dne romského holokaustu, ve středu 2. srpna, proběhne na náměstí Jiřího z Poděbrad komponovaný vzpomínkový večer „Leperiben – My nezapomínáme“. Na programu bude scénické vyprávění pamětnických příběhů, romská hudba a pieta v podobě předčítání jmen obětí osobnostmi veřejného života.

Komponovaný večer bude probíhat pod širým nebem na prostranství před chrámem Nejsvětějšího srdce Páně od 19 hodin. Úvod bude patřit scénickému vyprávění příběhů pamětníků, kterého se ujmou Pavlína Matiová a Michal Žolták z Divadelní skupiny Ara Art. O živý hudební doprovod se postará kapela Josefa Šenkiho spolu se zpěvačkami Natálii Kuchárovou, Sárou Marcinovou, Petrou Gelbart, Marií Olahovou a pěveckým sborem Romano Balvaj.

Na závěr programu proběhne čtení jmen obětí romského holokaustu z takzvané Knihy mrtvých, jehož se zúčastní romské i ne-romské osobnosti veřejného života.

Nacistické pronásledování a vyvražďování Romů rovněž připomene výstava „Genocida Romů za II. světové války“, kterou Praze 3 zapůjčilo Muzeum romské kultury v Brně. Vernisáž se bude konat již 1. srpna v KC Vozovna od 16 hodin. Na programu bude komentovaná prohlídka výstavy a hudební doprovod. Expozici pak bude v KC Vozovna možné navštívit do 18. srpna, a to každý všední den od 13 do 17 hodin. Radnice Prahy 3 také vyvěsí na Den romského holokaustu romskou vlajku.

Akci pořádá Praha 3 za finanční podpory Norských fondů a ve spolupráci se sdružením Ara Art.Autor: Alo

Vinobraní na náplavce 2023

Dnes v 08:55

Oslava babího léta, vína a pohody na Rašínově nábřeží. Projděte vinnou stezkou přímo na náplavce v pátek 29. a v sobotu 30. září.

Praha 1: Odkaz Karla Gotta připomene videomapping na Rudolfinu

Dnes v 07:09

V úterý 3. října proběhne premiéra videomappingu s názvem Odkaz Karla Gotta.

IDEA13: Maraton nápadů pro lepší Prahu 13

23. září 2023 v 10:43

Šestý ročník 24hodinových nápadových maratonů Prahy 13 je zpět. Jednotlivci i týmy se mohou hlásit s nápady na zlepšení školství, volnočasových aktivit, bezpečnosti nebo životního prostředí na Třináctce.

Přednáška: Ze srdce a kamene

23. září 2023 v 07:14

Přednáška z cyklu Rok Antonína Švehly Ze srdce a kamene Místa vzpomínek na Antonína Švehlu se koná v pondělí 2. října od 17 hodin.

Vycházka: Park Eden a Slatiny

22. září 2023 ve 12:30

Další architektonická vycházka Prahy 10 s názvem Zábavní park Eden a Slatiny se uskuteční v úterý 26. září od 17 hodin. Potrvá 90 minut a sraz je před vstupem do Muzea fotbalového klubu Slavia v ulice U Slavie. 

Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně získala sestřička z VFN

22. září 2023 ve 12:11

Opět se konala Celostátní konference paliativní medicíny a v letošním roce se jí zúčastnili i zdravotníci z Fakultní Thomayerovy nemocnice (FTN), a to z nového Oddělení paliativní péče, které vzniklo teprve na konci minulého roku. Cenu za příkladnou praxi v paliativní medicíně letos získala Jana...

Radnice mění poškozené odpadkové koše

22. září 2023 v 11:31

Na Jižním Městě probíhá čištění a výměna odpadkových košů. Ulámané, prokopnuté či ohněm zničené odpadkové koše začala na pokyn Odboru životního prostředí vyměňovat servisní organizace městské části Praha 11 Jihoměstská majetková. Pokud je odpadkový koš počmáraný a není mechanicky poškozený,  bude...

Na náměstí Míru začíná Vinobraní na Grébovce

22. září 2023 v 11:23

Hudebními či tanečními vystoupeními v pátek 22. září odpoledne začíná vinobraní v Havlíčkových sadech (Grébovka). Páteční program zahájí ve 14 hodin hudební vystoupení na náměstí Míru a v sobotu se akce přesune přímo do Grébovky. Na návštěvníky čeká 87 stánků, z nichž 39 bude prodávat víno....

Praha 15: Hostivařský Komunitní den

22. září 2023 v 09:22

V areálu kostela Stětí sv. Jana Křtitele a Komunitního centra Farní dvůr se 7. října od 9 do 19 hodin koná komunitní sousedské setkání s dobročinným bazárkem, kreativní, sportovní, kuchařskou a dalšími dílnami, hrou pro rodiny s dětmi, přednáškou o historii...

Praha 6: Akce Pošli aktovku dál byla úspěšná, vybralo se rekordní množství

22. září 2023 v 08:17

V Praze 6 byl ukončen pátý ročník sběru aktovek a školních pomůcek. Vybralo se rekordní množství, 273 aktovek a nepočítaně školních pomůcek.

Do Prahy 10 na Maňánu

22. září 2023 v 08:11

V sobotu 23. září v ulici Brigádníků a přilehlém parku Solidarita se koná pátý ročník rodinného multižánrového festivalu.

Další články
Nahoru