dnes
Pátek - jasno
23°C
zítra
Sobota - bourky
23°C
pozítří
Neděle - bourky
24°C
Víkendové tipy

Leperiben: My nezapomínáme…

Na náměstí Míru v Praze proběhne v pátek 2. srpna od 19 hodin komponovaný pietní večer k uctění památky obětí Porajmos. Romského holocaustu.

2. srpen je dnem, kdy si připomínáme památku obětí holocoustu Romů. Během 2. světové války byli Romové z různých evropských zemí vězněni v takzvaném cikánském táboře v komplexu koncentračních táborů Auschwitz-Birkenau. Sem bylo postupně internováno přes 22 000 mužů, žen a dětí. O osudu této části Osvětimského lágru bylo rozhodnu již v roce 1944: Práceschopné osoby byly přeřazeny, muži do Buchenwaldu, ženy do Ravensbrücku. A zbylých téměř 3000 vězňů „cikánského tábora“, mezi nimiž byli hlavně starci, nemocní, ženy a děti, bylo v noci z 2. na 3. srpna 1944 nahnáno do plynových komor a zavražděno.

Večer, který je složen ze scénického vyprávění příběhu někoho z přeživších, romské hudby a předčítání jmen obětí, je dílem režiséra a ředitele pořádajícího sdružení Ara Art Davida Tišera. Tento umělecký formát vznikl poprvé – a od té doby několikrát – pro bánskobystrický festival Ľudia z rodu Rómov, který po mnoho let probíhal v termínu, kdy si památný den romského holocaustu připomínáme.

„Utrpení romského národa za nacismu je i téměř 75 let po skončení Války majoritě takřka neznámé. Nemluví se o něm, nepíše se o něm v učebnicích, proto jakoby neexistovalo. Myslím, že postarat se o to, aby oběti této hrůzné zvůle byly řádně uctěny a aby se o Porajmos, tedy holocoustu Romů, mluvilo se stejnou oprávněnou vážností, jakou v tomto kontextu požívají ostatní oběti, je úkolem mé generace.“ říká  David Tišer a dodává: „Jsme vzdělaní lidé, jsme plnohodnoutnou součástí majority a nechceme, ani nemůžeme nečinně přihlížet, jak některé osobnosti veřejného života, jejichž hlavní devízou je hlasitá hloupost, znevažují památku hrdinů našeho národa a navrch tvrdí, že Romů se holocaust v podstatě netýkal, nebo že nic jako koncentrační tábory pro Romy neexistovalo. Mimo jiné i proto jsme se rozhodli přenést formát Leperiben, komponovaného večera k uctění památky obětí, do Prahy.“

Pražská premiéra Leperiben: My nezapomínáme proběhne v pátek 2. srpna od 19 hodin na náměstí Míru jako venkovní program. Její součástí bude scénické vyprávění příběhu pamětnice Zory Horváthové v podání herečky a zpěvačky Pavlíny Matiové.

O hudební program se postará cimbálová muzika Viliama Didiáše, jíž doprovodí zpěvačky Marta Balážová, Pavlína Danková a Petra Gelbart.

Na závěr předstoupí zástupci z řad osobností veřejného života, aby předčítali jména obětí. Svou účast na této části večera přislíbili novináři Jarmila Balážová a Tomáš Bystrý, psycholožka a někdejší poslankyně Parlamentu ČR Monika Mihaličková, spoluzakladatel Romistiky, herec, celoživostní aktivista a člen vládních výborů pan Ladislav Goral, ředitelka Prague Pride Hana Kulhánková, multikulturalistka, vysokoškolská pedagožka a spisovatelka Dana Moree, zastupitelka MČ Praha 2 Lýdie Franka Bartošová, Kateřina Gamal Richterová z projektu Hate Free Culture, zakladatelka reformní judaistické komunity Bejt Simcha Sylvie Wittmannová a další.

Večerem provedou Lukáš Kotlár a novinář a moderátor Geri Hadi.Praha 5: Letní Street Food

Dnes v 11:21

Festival Letní Street Food se v sobotu 24. srpna vrátí na smíchovskou náplavku a nabídne gastronomii z celého světa. Připraveno bude 60 stánků s tradičními pokrmy zemí, jako je Argentina, Mexico, Vietnam, Bulharsko, Ukrajina, Francie, Španělsko nebo Mongolsko.

Bobule na náplavce

20. srpna 2019 ve 13:30

Bobule z moravských a světových vinohradů v prokvašené podobě v sobotu 24. srpna na náplavce. Špičková vína, vyprodukovaná přímo od malovinařů.

Čajomír Fest 2019

20. srpna 2019 ve 13:22

Na Vyšehradě se v sobotu a v neděli už pojedenácté sejdou milovníci čaje a čajové kultury z celého světa.

Prahou projde pochod za práva zvířat

15. srpna 2019 v 08:05

V sobotu 17. srpna projde Prahou velký pochod za práva zvířat – The Official Animal Rights March. Jedná se o mezinárodně koordinovanou událost, která proběhne současně v desítkách měst po celém světě: v Londýně, New Yorku, ale i na Costa Rice či v Nepálu. Letos se k této akci poprvé připojí...

Sobota: Kryt na Folimance navštívíte zdarma

13. srpna 2019 v 08:05

Praha 2 zve do krytu civilní ochrany Folimanka jednou měsíčně, vždy v sobotu od 9 do 15 hodin. V sobotu sedmnáctého se podívejte do podzemního bunkru Folimanka, který byl vybudován na přelomu 50. a 60. let minulého století v ulici Pod Karlovem. Kryt má pancéřované dveře, vlastní studny a vlastní...

Prahou za přírodou s baterkou

13. srpna 2019 v 07:33

Na území hlavního města se nachází více než 90 zvláště chráněných území. Poznat některá z nich můžete v sobotu 17. srpna, kdy se koná Noční svícení: entomologická exkurze v přírodní rezervaci Prokopské údolí.

Etnopiknik v muzeu představí mimoevropské kultury

13. srpna 2019 v 07:15

Na nádvoří Náprstkova muzea můžete v sobotu 17. srpna objevovat mimoevropské kultury v jeden den na jednom místě a poznávat je všemi smysly.

V Zoo Praha tento víkend proběhnou dvě oslavy

9. srpna 2019 v 08:30

Na sobotu je připraven velkolepý program k Mezinárodnímu dni slonů, během kterého návštěvníci například uvidí, jak si pražští sloni užívají venkovní koupel či enrichmentový dárek. 

Nedělní komentovaná vycházka po Malostranském hřbitově

5. srpna 2019 v 07:13

Průvodkyní v neděli 11. srpna bude Alena Lehnerová, předsedkyně Spolku Malostranský hřbitov.

Dyzajn market Prázdniny první srpnový víkend

29. července 2019 v 15:56

V sobotu 3. a v neděli 4. srpna si autorskou tvorbu a design nejen prohlédnete, ale i nakoupíte. Od 10 do 20 hodin se na náměstí Václava Havla koná Dyzajn market.

Ochutnejte Itálii a Středomoří na Kampě

22. července 2019 v 16:01

Atraktivní a krásná lokalita pražské Kampy je jako stvořená pro ochutnávání samých dobrot. Poslední červencový víkend se tedy můžete těšit na mezinárodní gurmánskou společnost.

Anežka live představí mladou generaci výrazných českých slamerů a básníků

22. července 2019 v 08:41

Anežský klášter zve na další letní program. V neděli 28. července to bude Svoboda LIVE!

Další články
Nahoru