dnes
Pátek - oblacno
18°C
zítra
Sobota - obcasny-dest
16°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
14°C
Víkendové tipy

Leperiben: My nezapomínáme…

Na náměstí Míru v Praze proběhne v pátek 2. srpna od 19 hodin komponovaný pietní večer k uctění památky obětí Porajmos. Romského holocaustu.

2. srpen je dnem, kdy si připomínáme památku obětí holocoustu Romů. Během 2. světové války byli Romové z různých evropských zemí vězněni v takzvaném cikánském táboře v komplexu koncentračních táborů Auschwitz-Birkenau. Sem bylo postupně internováno přes 22 000 mužů, žen a dětí. O osudu této části Osvětimského lágru bylo rozhodnu již v roce 1944: Práceschopné osoby byly přeřazeny, muži do Buchenwaldu, ženy do Ravensbrücku. A zbylých téměř 3000 vězňů „cikánského tábora“, mezi nimiž byli hlavně starci, nemocní, ženy a děti, bylo v noci z 2. na 3. srpna 1944 nahnáno do plynových komor a zavražděno.

Večer, který je složen ze scénického vyprávění příběhu někoho z přeživších, romské hudby a předčítání jmen obětí, je dílem režiséra a ředitele pořádajícího sdružení Ara Art Davida Tišera. Tento umělecký formát vznikl poprvé – a od té doby několikrát – pro bánskobystrický festival Ľudia z rodu Rómov, který po mnoho let probíhal v termínu, kdy si památný den romského holocaustu připomínáme.

„Utrpení romského národa za nacismu je i téměř 75 let po skončení Války majoritě takřka neznámé. Nemluví se o něm, nepíše se o něm v učebnicích, proto jakoby neexistovalo. Myslím, že postarat se o to, aby oběti této hrůzné zvůle byly řádně uctěny a aby se o Porajmos, tedy holocoustu Romů, mluvilo se stejnou oprávněnou vážností, jakou v tomto kontextu požívají ostatní oběti, je úkolem mé generace.“ říká  David Tišer a dodává: „Jsme vzdělaní lidé, jsme plnohodnoutnou součástí majority a nechceme, ani nemůžeme nečinně přihlížet, jak některé osobnosti veřejného života, jejichž hlavní devízou je hlasitá hloupost, znevažují památku hrdinů našeho národa a navrch tvrdí, že Romů se holocaust v podstatě netýkal, nebo že nic jako koncentrační tábory pro Romy neexistovalo. Mimo jiné i proto jsme se rozhodli přenést formát Leperiben, komponovaného večera k uctění památky obětí, do Prahy.“

Pražská premiéra Leperiben: My nezapomínáme proběhne v pátek 2. srpna od 19 hodin na náměstí Míru jako venkovní program. Její součástí bude scénické vyprávění příběhu pamětnice Zory Horváthové v podání herečky a zpěvačky Pavlíny Matiové.

O hudební program se postará cimbálová muzika Viliama Didiáše, jíž doprovodí zpěvačky Marta Balážová, Pavlína Danková a Petra Gelbart.

Na závěr předstoupí zástupci z řad osobností veřejného života, aby předčítali jména obětí. Svou účast na této části večera přislíbili novináři Jarmila Balážová a Tomáš Bystrý, psycholožka a někdejší poslankyně Parlamentu ČR Monika Mihaličková, spoluzakladatel Romistiky, herec, celoživostní aktivista a člen vládních výborů pan Ladislav Goral, ředitelka Prague Pride Hana Kulhánková, multikulturalistka, vysokoškolská pedagožka a spisovatelka Dana Moree, zastupitelka MČ Praha 2 Lýdie Franka Bartošová, Kateřina Gamal Richterová z projektu Hate Free Culture, zakladatelka reformní judaistické komunity Bejt Simcha Sylvie Wittmannová a další.

Večerem provedou Lukáš Kotlár a novinář a moderátor Geri Hadi.Stanice přírodovědců v Praze 5 zve na Den dětí

Včera v 08:11

Sobota 31. května bude patřit dětem, od 10 do 16 hodin se ve Stanici přírodovědců v Praze 5 koná Den dětí.

Národní muzeum připomíná české hrdinství

Včera v 07:49

Před 78 lety byl uskutečněn známý atentát na Reinharda Heydricha. Tento čin byl zásadní pro uznání československé exilové vlády a pro obnovení Československa v roce 1945. Češi však během válečných let prokázali své hrdinství i při mnoha jiných událostech. S jednou z nich se můžete nově seznámit...

Kouzlo proutěného řemesla najdete v Národopisném muzeu

26. května 2020 v 09:35

Na nové výstavě nazvané Proutěné řemeslo se v Národopisném muzeu od 26. května podrobně seznámíte s pestrými podobami košíkářství a dalšími způsoby práce s přírodními pletivy. Chybět nebude ani pohled do historie tohoto oboru a kurzy pro ty, kteří by si chtěli vyzkoušet své dovednosti...

Hrady a zámky zahajují návštěvnickou sezonu

21. května 2020 v 08:26

Hrady, zámky a další památky ve správě Národního památkového ústavu zahajují s téměř dvouměsíčním zpožděním hlavní návštěvnickou sezonu. Od 25. května návštěvníci mohou zavítat i do vnitřních prostor památek, do odvolání je ovšem nutné dodržovat přísná opatření proti šíření koronaviru. Doprovodný...

Praha 8 zve na Karlínské náměstí, koná se Karlín Market

21. května 2020 v 07:02

V pátek a sobotu se koná na Karlínském náměstí Karlín Market.

Historická linka 41 je v provozu

17. května 2020 v 07:30

Dopravní podnik v sobotu 16. května zahájil již 30. sezónu historické linky č. 41. Po oba víkendové dny na ni bude nasazen vůz č. 1304, který nedávno prošel rekonstrukcí a je určený pro komerční jízdy. Jedná se o vlečný vůz se středním vstupem – „krasin“, kterých v minulosti v Praze jezdilo celkem...

Víkend: Dyzajn market Jaro

11. května 2020 v 07:11

Dyzajn market Jaro se bude konat 16. a 17. května od 10 do 19 hodin se všemi bezpečnostními opatřeními.

Praha 8 zve na Karlín Market

8. května 2020 v 06:48

Dnes od 8 do 18 hodin a zítra od 9 do 15 hodin. Trhy na Karlínském náměstí nabídnou čerstvé ovoce, zeleninu, květiny, pečivo, houby, med, nápoje, teplé a studené pokrmy.

Praha 6: Zítra začnou trhy na Vítězném náměstí

1. května 2020 ve 21:25

Trhy na Kulaťáku začínají zítra od 8 hodin. Můžete si nakoupit, trhy ovšem budou bez možnosti konzumovat jídlo v prostoru trhů.

Trhy na Karlínském náměstí pokračují i zítra

1. května 2020 ve 20:58

Zakoupit si čerstvou zeleninu, ovoce, pečivo, houby nebo třeba i skvělé nápoje či pokrmy s sebou a podpořit tak své oblíbené prodejce můžete zítra na trzích na Karlínském náměstí.

Další články
Nahoru