dnes
Pondělí - jasno
23°C
zítra
Úterý - skorojasno
24°C
pozítří
Středa - oblacno
24°C
Víkendové tipy

Leperiben: My nezapomínáme…

Na náměstí Míru v Praze proběhne v pátek 2. srpna od 19 hodin komponovaný pietní večer k uctění památky obětí Porajmos. Romského holocaustu.

2. srpen je dnem, kdy si připomínáme památku obětí holocoustu Romů. Během 2. světové války byli Romové z různých evropských zemí vězněni v takzvaném cikánském táboře v komplexu koncentračních táborů Auschwitz-Birkenau. Sem bylo postupně internováno přes 22 000 mužů, žen a dětí. O osudu této části Osvětimského lágru bylo rozhodnu již v roce 1944: Práceschopné osoby byly přeřazeny, muži do Buchenwaldu, ženy do Ravensbrücku. A zbylých téměř 3000 vězňů „cikánského tábora“, mezi nimiž byli hlavně starci, nemocní, ženy a děti, bylo v noci z 2. na 3. srpna 1944 nahnáno do plynových komor a zavražděno.

Večer, který je složen ze scénického vyprávění příběhu někoho z přeživších, romské hudby a předčítání jmen obětí, je dílem režiséra a ředitele pořádajícího sdružení Ara Art Davida Tišera. Tento umělecký formát vznikl poprvé – a od té doby několikrát – pro bánskobystrický festival Ľudia z rodu Rómov, který po mnoho let probíhal v termínu, kdy si památný den romského holocaustu připomínáme.

„Utrpení romského národa za nacismu je i téměř 75 let po skončení Války majoritě takřka neznámé. Nemluví se o něm, nepíše se o něm v učebnicích, proto jakoby neexistovalo. Myslím, že postarat se o to, aby oběti této hrůzné zvůle byly řádně uctěny a aby se o Porajmos, tedy holocoustu Romů, mluvilo se stejnou oprávněnou vážností, jakou v tomto kontextu požívají ostatní oběti, je úkolem mé generace.“ říká  David Tišer a dodává: „Jsme vzdělaní lidé, jsme plnohodnoutnou součástí majority a nechceme, ani nemůžeme nečinně přihlížet, jak některé osobnosti veřejného života, jejichž hlavní devízou je hlasitá hloupost, znevažují památku hrdinů našeho národa a navrch tvrdí, že Romů se holocaust v podstatě netýkal, nebo že nic jako koncentrační tábory pro Romy neexistovalo. Mimo jiné i proto jsme se rozhodli přenést formát Leperiben, komponovaného večera k uctění památky obětí, do Prahy.“

Pražská premiéra Leperiben: My nezapomínáme proběhne v pátek 2. srpna od 19 hodin na náměstí Míru jako venkovní program. Její součástí bude scénické vyprávění příběhu pamětnice Zory Horváthové v podání herečky a zpěvačky Pavlíny Matiové.

O hudební program se postará cimbálová muzika Viliama Didiáše, jíž doprovodí zpěvačky Marta Balážová, Pavlína Danková a Petra Gelbart.

Na závěr předstoupí zástupci z řad osobností veřejného života, aby předčítali jména obětí. Svou účast na této části večera přislíbili novináři Jarmila Balážová a Tomáš Bystrý, psycholožka a někdejší poslankyně Parlamentu ČR Monika Mihaličková, spoluzakladatel Romistiky, herec, celoživostní aktivista a člen vládních výborů pan Ladislav Goral, ředitelka Prague Pride Hana Kulhánková, multikulturalistka, vysokoškolská pedagožka a spisovatelka Dana Moree, zastupitelka MČ Praha 2 Lýdie Franka Bartošová, Kateřina Gamal Richterová z projektu Hate Free Culture, zakladatelka reformní judaistické komunity Bejt Simcha Sylvie Wittmannová a další.

Večerem provedou Lukáš Kotlár a novinář a moderátor Geri Hadi.Neděle: Běžecký závod Pivní běhy

19. září 2020 ve 21:33

Hostivařská patnáctka zve na 2. ročník běžeckého závodu, který startuje v neděli 20. září v 11 hodin v areálu pivovaru Hostivar 2.

Neděle na hřišti Spartaku Hrdlořezy

19. září 2020 v 06:38

Dalším místem, kde se můžete pobavit v rámci devítkové akce 9+1 v neděli 20. září odpoledne je hřiště Spartaku Hrdlořezy.

Praha 5: Zažijte svou ulici jinak než obvykle

18. září 2020 ve 12:03

V sobotu od 13 hodin začne před ZŠ V Remízku v Praze 5 již 6. ročník tradiční slavnosti.

Sobota v Praze 6: Příroda ve městě

18. září 2020 v 07:38

Hrátky o pražské přírodě nejen pro děti v sobotu 19. září.

Zažít Lán jinak

17. září 2020 v 17:22

Letos poprvé se sousedské slavnosti Zažít město jinak konají také v Praze 6 na ulici k Lánu, na náměstíčku v horní části ulice pod schody.

Den dětské onkologie je letos na téma dárcovství kostní dřeně

17. září 2020 ve 14:29

Letošní 6. ročník Dne dětské onkologie se koná u příležitosti Světového dne dárců kostní dřeně v sobotu 19. září od 13 hodin na Malostranské náměstí v Praze. Začíná se ve 13:00.“   

Studánky a prameny v Šárce

17. září 2020 ve 13:00

Se zajímavými studánkami v Šárce na sklonku léta se seznámíte v sobotu 19. září v 16 hodin.

Zažít Dědinu jinak 2020

17. září 2020 v 10:40

Sousedské setkání v sobotu 19. září.

Praha 15: V neděli se běží Hostivařská 15

16. září 2020 v 10:59

Hostivařská patnáctka zve na 2. ročník běžeckého závodu, který startuje v neděli 20. září v 11 hodin v areálu pivovaru Hostivar 2. Závodníky provede krásnou přírodou Hostivařského lesoparku, podél meandrů Botiče až do Újezdu a po 15 kilometrech pohodového běhu je zavede do areálu...

Víkend: Butovický rohlík v Centrálním parku

15. září 2020 v 07:34

Praha 13 a Triatlon sportklub Praha zvou v sobotu 19. září do Centrálního parku na tradiční cyklistický závod pro všechny věkové kategorie, který se koná u příležitosti Evropského týdne mobility.

Další články
Nahoru