
Lennonova zeď na Kampě získala novou tvář, brzy se podívá se do světa
7. září 2022 23:22
U příležitosti českého předsednictví v Radě EU umělci proměnili zeď na Kampě na Zeď svobody a energie. Výtvor o rozměrech 35 krát 5 metrů byl vyfocen za účelem vytisknutí na nafukovací zeď. Ta se zhruba za měsíc dostane do několika evropských metropolí, například do Paříže, Bruselu či Štrasburku.
Hlavním autorem a kurátorem tohoto uměleckého počinu je Pavel Šťastný, který je mimo jiné také autorem loga Občanského fóra. Lennonovu zeď vlastní Řád Maltézských rytířů, který již v minulosti spolupracoval na podobě zdi nejen s Pavlem Šťastným, ale také s jinými umělci z České republiky i zahraničí.
„Záměrně jsme si vybrali téma svoboda a energie, protože tahle zeď je o svobodě, je to náš symbol svobody, míru, lásky. Téma jsme vymysleli ještě před válkou na Ukrajině a před energetickou krizí, takže pro nás je svobodné umělecké vyjádření to, že najednou všichni pracují dohromady a zároveň vydávají svou uměleckou energii,“ vysvětlil Šťastný.
Uprostřed zdi přibylo velké zrcadlo, kde se každý může vidět – jako občan Evropské unie. Mottem celého projektu je hlavní myšlenka EU – „Jednota v rozmanitosti“.
„Toto místo má pro nás obrovský význam a hodnotu již od těžkých dob komunismu, kdy se tu scházeli zejména mladí lidé, aby vyjádřili nesouhlas s komunistickou totalitou. A dnes mladí lidé ze všech členských států EU, včetně Ukrajiny a Norska, dali zdi novou podobu a pod symboly svobody a energie spolu s námi oslavují naše předsednictví EU,“ uvedl Petr Hejma.
Historie nápisů na této zdi v malebné části metropole sahá až do 60. let, kdy se zpočátku jednalo o vzkazy pro nedaleko bydlícího Jana Wericha. Později to byly protestní nápisy vyjadřující se například k invazi „spřátelených“ vojsk v roce 1968.
V sedmdesátých letech se místu říkalo Zeď nářků. Objevovaly se zde i básně a citáty. I když bývaly opakovaně zamalovány barvou, vždy se objevily nové. Několik dní po smrti Johna Lennona, který byl zastřelen Markem Chapmanem v New Yorku 8. prosince 1980, vytvořili hudebníkovy fanoušci prostý symbolický náhrobek na Velkopřevorském náměstí. Využili někdejší niku obecního vodovodu ve zdi Maltézské zahrady.
Na Lennonově zdi, jak se místu začalo na počátku osmdesátých let říkat, se postupně objevovaly další a další nápisy. V roce 1982 byla zeď překryta plakátovací plochou, protože přemalovávání zelenou či šedou barvou už nestačilo.
I tak se zde nadále konaly v den výročí Lennonovy smrti shromáždění, která od roku 1984 přerůstala v protirežimní demonstrace. Proti těmto večerním pochodům Prahou zasahovala policie. Tisk pak účastníky těchto akcí vykresloval jako alkoholiky a duševně choré občany, kteří jsou agenti Západu.
Někteří účastníci srazů patřili na konci osmdesátých let mezi spoluzakladatele dvou opozičních skupin: Nezávislého mírového sdružení – Iniciativy za demilitarizaci společnosti (NMS) a Mírového klubu Johna Lennona (MKJL).
Od poloviny osmdesátých let se zde podepisovaly petice s požadavky na zavedení náhradní civilní služby, odchod sovětských jednotek z Československa, propuštění politických vězňů či odstranění jaderných zbraní.
To nezůstalo bez odezvy, řada lidí byla u zdi zmlácena příslušníky Veřejné bezpečnosti. Lennonova zeď se tak již před rokem 1989 stala významným fenoménem.
Plakátovací plocha byla ze zdi odstraněna krátce po sametové revoluci. „Po roce 1989 odrážela podoba zdi také dobové spory o povahu společnosti. Toto místo se rovněž stalo významnou turistickou atrakcí, komerčním artiklem, a dokonce inspirací pro protestní hnutí na druhé straně zeměkoule,“ sdělil historik Petr Blažek.
Řád maltézských rytířů, kterému byl areál včetně zdi navrácen, povolil na zeď vytvořit portrét Johna Lennona, který se postupně schoval pod vrstvu nových barev. I když byl čas od času obnoven, překrytí se vždy opakovalo.
Na přelomu tisíciletí byla zeď přetřena zelenou, později i okrovou barvou. Ale vždy se během pár dní zaplnila novými nápisy, vzkazy a malůvkami. Před šesti lety byla zeď přetřena celá na bílo, k předem neohlášenému činu se přihlásila umělecká skupina Pražská služba.
V posledních letech se Lennonova zeď stala terčem vandalů i vycházek turistických agentur, které sem pořádaly takzvané „alkotours“. Řád nechal zeď v roce 2019 zrekonstruovat.