Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lékaři v motolské nemocnici odstraňují časné nádory střeva bez nutnosti operace
Areál motolské nemocnice. Zdroj foto: FN Motol

Lékaři v motolské nemocnici odstraňují časné nádory střeva bez nutnosti operace

Revoluční technologii EFTR (Endoscopic Full-Thickness Resection, pozn. aut.) zařadili do běžné praxe lékaři Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol. Nová metoda umožňuje provádět chirurgický zákrok pomocí endoskopu v oblasti tenkého a tlustého střeva i v dalších částech zažívacího traktu. Její pomocí lze odstranit časné nádory, neodstranitelné zbytky polypů či nepokročilé léze, a to až do průměru dvou a půl centimetru. Výkon je neinvazivní a délka hospitalizace je zkrácena na 24 až 48 hodin. Informoval o tom přednosta Interní kliniky 2. LF UK a FN Motol Radan Keil.

„Pacientů s nálezem v oblasti tenkého i tlustého střeva v posledních letech přibývá. V minulosti byli odsouzeni k chirurgickému zákroku, a to i opakovaně. Například k odstranění polypu se často muselo přistoupit vícekrát, protože zůstávala rezidua, která nebylo možné standardním způsobem odstranit,“ řekl profesor Keil.

Technologie EFTR rozšiřuje možnosti endoskopických operací. Patologický útvar je odstraněn i se střevní stěnou v celé své šíři a současně je toto místo uzavřeno speciálním klipem. Délka výkonu včetně anestézie se pohybuje v rozmezí 60 až 90 minut, samotná aplikace EFTR pak v řádu vteřin.

„V první fázi najdeme lézi a označíme si její okolí, zavedeme endoskop, na kterém se nachází velký klip a jakási průhledná čepička – EFTR. Lézi pak uchopíme kleštěmi, vtáhneme ji do čepičky, pomocí klipu sešijeme stěny k sobě a následně je uřízneme. Revoluční je to v tom, že dříve jsme mohli jít pouze po povrchu, tímto způsobem můžeme odstranit celou část stěny střeva,“ vysvětlil Keil.

Významným benefitem pro pacienta je podle Keila nejen neinvazivní přístup, tedy minimalizace vzniku jizev, ale také zkrácení doby hospitalizace. Samotný zákrok je proveden po předcházející přípravě (vyčištění střev, pozn. aut.) v den nástupu. V případě, že pacient nemá žádné obtíže, je druhý den propuštěn do domácího ošetření. V následujících dnech je pak informován o výsledcích histologického vyšetření vzorku.

„Měli jsme zde pacienta, kterému vrůstal polyp do stěny apendixu. Standardně bychom v tomto případě museli přistoupit k běžné chirurgické operaci, místo toho jsme pomocí EFTR odstranili celý apendix i s polypem zevnitř. V současné době provedeme na naší klinice 20 až 30 takových výkonů ročně a lze předpokládat, že toto číslo rychle poroste,“ dodal profesor Keil.


Autor: Lucie Rychlá

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

České muzeum stříbra láká na Kutnohorské léto

18. května 2023 ve 13:46

Tajuplné noční prohlídky středověkého stříbrného dolu za svitu kahanu, které se konají každou středu. Letní muzejní čtvrtky s interaktivním workshopem na téma baroko.  Vlastnoruční výroba nádob podle prvních zemědělců. Komentované prohlídky k výstavám i koncert středověké hudby pod širým nebem. To...

Další články
Nahoru