Dnes Pondělí - snih 0°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 2°C
Pondělí 18. 1. 2021
Svátek má Vladislav
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Lékaři v Motole loni transplantovali srdce nejvíce dětským pacientům za uplynulých 10 let
Pětiletá Adélka, u které bylo loni zjištěno závažné srdeční selhání. Již je po úspěšné operaci. Foto: FN Motol

Lékaři v Motole loni transplantovali srdce nejvíce dětským pacientům za uplynulých 10 let

Celkem pěti dětem transplantovali lékaři Dětského kardiocentra FN Motol v loňském roce nové srdce. Jedná se o rekordní počet transplantací uskutečněných během jednoho roku, a to za posledních deset let. 

Nového srdce se tak v roce 2019 dočkali 3 chlapci a 2 dívky. „Transplantované děti byly různého věku – nejmladšímu bylo 8 měsíců a nejstaršímu 16 let. Všichni pacienti trpěli vrozenými srdečnými vadami nebo onemocněním srdečního svalu a čekali na nové srdce několik měsíců,“ uvádí přednosta Dětského kardiocentra 2. LF UK a FN Motol Jan Janoušek.

Podle něj se počet indikovaných pacientů i diagnostika v posledních letech zásadně nemění. „Náš tým a jeho výsledky patří v léčbě srdečních onemocnění u dětí k nejlepším v Evropě. V mnoha kritériích dosahujeme lepších výsledků, než je evropský průměr,“ dodává profesor Janoušek.

Všechna srdce transplantovaná v loňském roce pocházela od českých dárců. V případě malých dětí je ale množství dárců velmi omezené, protože potenciální dárce pro daného příjemce musí splňovat poměrně úzká kritéria. Odpovídat musí nejen velikost srdce, ale dárce s příjemcem musí mít shodnou také krevní skupinu a další imunologické parametry.

Obecně je dětských srdcí vhodných k transplantaci velmi málo. Významně tak záleží především na shodě okolností, kdy se daný pacient transplantace dočká. Navíc Česká republika není členem Eurotransplantu a nabídka srdcí z jiných států je proto velmi omezená.

Od roku 2013, kdy Ministerstvo zdravotnictví schválilo Dětské kardiocentrum v Motole jako transplantační centrum pro srdce u dětí, zde bylo provedeno celkem 17 transplantací.

U Adélky byla šance na zlepšení malá, nyní už se jí daří dobře

adelka-srdce-motol Jedním z transplantovaných dětí je i pětiletá Adélka, u které bylo v červnu 2019 zjištěno závažné srdeční selhání. Na základě provedených vyšetření byla šance na zlepšení srdeční funkce hodnocena jako velmi malá, a proto byla Adélka zařazena na čekací listinu k transplantaci srdce. I přes léčbu se však postupně její stav dále zhoršoval a dokonce u ní došlo i k selhání krevního oběhu.

Proto bylo nutné připojit ji na mechanickou srdeční podporu (Heartware) – čerpadlo, které je schopné částečně nebo úplně nahrazovat funkci levé srdeční komory. Díky tomuto přístroji se stav pacientky stabilizoval a o více než dva měsíce později se dočkala transplantace srdce. Průběh po zákroku byl nekomplikovaný a nyní je Adélka již více než tři měsíce po transplantaci. Daří se jí dobře a dochází do ambulance už jen na kontroly.


První jednání Komise pro životní prostředí RMČ Praha 11

Včera ve 12:14

Jednání komise pro životní prostředí je veřejné a bude se konat v pondělí dne 18. ledna od 17 hodin v zasedací místnosti Vidimova, na Úřadě MČ Praha 11, Vidimova 1324, Praha 4.

Další články
Nahoru