dnes
Sobota - zatazeno
6°C
zítra
Neděle - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pondělí - obcasny-dest
6°C

Lékaři proberou palmový olej, virus Zika, či e-neschopenku

Je palmový tuk opravdu nezdravý? Jak se dotkne reforma v psychiatrii praktických lékařů? Proč by měli mít praktici větší pravomoc při předepisování léků? Jak správně diagnostikovat virus Zika a budou lidé po e-receptech využívat také e-neschopenky? Tato a další témata zazní na Jarní interaktivní konferenci Společnosti všeobecného lékařství (SVL) ČLS JEP, která startuje tento pátek ve Slovanském domě v Praze.

„Třídenní konference bude hostit experty z psychiatrie, hepatologie, kardiologie, onkologie, chirurgie či dermatologie. Účelem je být v obraze co se novinek v oboru týče, řešit ale budeme i věci, které se nás úzce dotýkají, jako je elektronizace zdravotnictví,“ shrnul předseda SVL doc. MUDr. Svatopluk Býma, CSc.

Podle dosud platného zákona o léčivech musí totiž od 1. 1. 2018 využívat e-recepty všichni lékaři a tedy i všechny lékárny. V současnosti však elektronické recepty píše pouze 6 % lékařů a vydává je přibližně polovina lékáren. E-recepty navíc dostaly stigma při nedávném výpadku, kdy je nemohli využít ani ti, co si na ně už zvykli.

„Elektronickou preskripci vítáme, ale obáváme se narychlo spuštěného nedomyšleného systému, který všem práci ztíží. Potřebujeme, aby e-recepty zjednodušily administrativu, prošly dostatečně dlouhou fází zkušebního provozu v nemocnicích, v ordinacích, v lékárnách a výdejnách léčiv. Musí fungovat i papírová varianta pro případ selhání systému, či předepisování v návštěvní službě, aby se pacient k léku vždy dostal,“ říká MUDr. Cyril Mucha, člen Pracovní skupiny pro elektronické zdravotnictví ČLS JEP.

V případě, že by e-recept nebyl vytestován v provozu, je dle MUDr. Muchy lepší zrušit povinnost jej používat. „Pokud bude systém funkční, lékaři jej používat budou,“ dodává MUDr. Mucha. Podobná situace je s elektronickou neschopenkou. „Před 4 lety zkoušela Česká správa sociálního zabezpečení (ČSSZ) e-neschopenku zavést – lékaři však odesílali pouze jedno hlášení – a to na ČSSZ, zbývající čtyři papírové zůstaly. Paradoxně tak ordinaci administrativně zatížila více, než jen „papírová neschopenka“. Navrhli jsme systém, kde by lékař posílal hlášení pouze ČSSZ, zbytek komunikace by probíhal přímo mezi zaměstnavatelem a ČSSZ. Lékaři by se soustředili na to, co umí dobře – léčbu pacienta a neřešili, kdo je jeho zaměstnavatel či kde bude marodit,“ vysvětlil MUDr. Mucha. Návrh však podle něj zatím naráží na obavy úředníků ČSSZ z radikálnosti změn, které zatím nemají oporu v zákoně.

Dalším ze žhavých témat konference bude reforma psychiatrie a dopad na primární péči.

„Za posledních 13 let narostla psychiatrická klientela o 2/3. Ročně navštíví psychiatra 600 000 pacientů, velkou část diagnóz tvoří deprese a úzkostné stavy, které má velké části na svědomí chronický stres – typické znamení této doby. Rádi bychom zlepšili terénní péči o pacienty, prohloubili komunikaci s praktiky a uvítali jejich začlenění do léčby pacientů s duševní poruchou,“ konstatuje předseda Psychiatrické společnosti ČLS JEP a ředitel bohnické nemocnice MUDr. Martin Hollý. Podle něj se letos začnou stavět první Centra duševní péče, kterých by výhledově mělo vzniknout až 100. Ta poskytnou zdravotní i sociální pomoc lidem s duševním onemocněním, zpočátku zejména se schizofrenií, či bipolárními poruchami a pomohou tak části pacientů, aby mohli žít doma, namísto v léčebně.

„Je třeba, aby se do běžné péče o tyto pacienty zapojili právě praktičtí lékaři a pomohli jim léčit další nemoci, kterým lze předejít například prevencí. Víme, že lidé s chronickou psychózou či bipolární poruchou žijí o 15–20 let méně, umírají na diabetes či kardiovaskulární nemoci – protože je okolí mnohdy nebere vážně a oni neumí své potíže vysvětlit. Působí „divně“ a reálné nemoci jsou často vykládány jako psychosomatické,“ uvedl MUDr. Hollý.


Lichtenštejnský palác na Kampě přivítal rekordních 1620 návštěvníků

Včera v 18:36 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Objekt pod správou Úřadu vlády ČR, který byl otevřen teprve počtvrté v historii, nabídl veřejnosti nejen pohled do interiérů jednoho z nejvýznamnějších paláců, kde probíhají vrcholné protokolární akce na státní úrovni, ale díky komentovaným prohlídkám také podrobný historický...

Kriminalisté prověřují okolnosti úmrtí manželského páru ze Stodůlek

Včera v 15:45 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Dnes třicet minut po 10. hodině dopolední vyjížděli policisté na základě telefonického oznámení do Zázvorkovy ulice ve Stodůkách k nálezu manželského páru bez známek života.

Neděle: Přes starý Chodov až k Chodovské tvrzi

Včera v 07:51 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Návštěva Komunitního centra Matky Terezy na Jižním Městě, včetně komentované prohlídky v neděli 19. listopadu.

Ulice, ve kterých nepoteče příští týden voda

16. listopadu 2017 ve 21:09 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Plánované opravy, udržovací a revizní práce omezí příští týden dodávky vody v některých ulicích. Náhradní zásobování bude zajištěno na základě požadavků odběratelů a dle dopravních a technických možností přistavením cisterny s pitnou vodou. Podrobné informace nepřetržitě podají zákaznické linky...

Ceny benzinu a nafty v Praze vzrostly o dvě desítky haléřů

16. listopadu 2017 ve 20:50 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Pohonné hmoty v Praze v uplynulém týdnu zdražily. Cena nejprodávanějšího benzinu Natural 95 vzrostla oproti minulé středě v průměru o 22 haléřů na 31,30 koruny za litr.

Koncert pro budoucnost na streamu

16. listopadu 2017 ve 20:40 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Závěr Festivalu svobody 2017– Koncert pro budoucnost se bude z Václavského náměstí živě streamovat. Koncert bude možné sledovat na těchto odkazech:

Saunia má všechny pobočky otevřeny i 17. listopadu

16. listopadu 2017 ve 20:39 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Saunový svět Saunia má ve všech svých pobočkách otevřeno i během státního svátku 17. listopadu jako vždy, tedy od 9 do 23 hodin. V Praze má Saunia čtyři pobočky: Galerie Butovice, Hostivař, Centrum Černý Most a Centrum Chodov.  

Požár dílny na Žižkově likvidovaly dvě jednotky hasičů

16. listopadu 2017 ve 20:34 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Dnes v 18:20 zasahovali hasiči z centrální a holešovické stanice u požáru v dílně v Seifertově ulici v Praze 3.

Pražští policisté se připravují na zítřejší oslavy

16. listopadu 2017 ve 20:25 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

V souvislosti s nadcházejícími oslavami Dne boje za svobodu a demokracii připravují pražští policisté adekvátní bezpečnostní opatření. Pražské policisty budou posilovat i kolegové z pořádkové služby a antikonfliktních týmů jiných krajských ředitelství.

Večer se současnou slovenskou poezií

16. listopadu 2017 v 17:58 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Literární večer věnovaný současné slovenské poezii se uskuteční v pondělí 20. listopadu od 18:30 ve Slovenském institutu na náměstí Republiky 3. Vystoupí slovenská básnířka Oľga Gluštíková a česká básnířka  Marcelá Pátková Linhartová. Vstup je zdarma. Akce se uskuteční v rámci festivalu Den...

Sobota: Procházka Olšanskými hřbitovy

16. listopadu 2017 ve 14:46 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

V rámci procházky hřbitovem v sobotu 18. listopadu navštívíte a prohlédnete si kostel sv. Rocha.

Jóga pro děti na Černém mostě

16. listopadu 2017 v 10:35 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

Centrum Černý Most připravilo cvičení pro děti od 6 do 12 let.

Páteční vycházka: Pražské kavárny a jejich hosté

16. listopadu 2017 v 07:41 | Aktualizováno 1. ledna 1970, 01:00

V pátek 17. listopadu se zastavíte u významných podniků, které byly navštěvovány neméně významnými hosty, kde se rodila různá umělecká seskupení, kam chodili významní spisovatelé a další.

Další krátké zprávy
Nahoru