Dnes Sobota - jasno 9°C
Zítra Neděle - jasno 9°C
Sobota 3. 6. 2023
Svátek má Tamara
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lékaři jí dávali dva roky života, dvacetiletá Bára ale nemoc porazila a pomáhá ostatním
Sympatická slečna dokáže o své nemoci hovořit a pomáhá tak ostatním. Foto(4x): se svolením Barbory Šebelkové

Lékaři jí dávali dva roky života, dvacetiletá Bára ale nemoc porazila a pomáhá ostatním

Ve třinácti letech si Barbora Šebelková (20) vyslechla diagnózu plicní hypertenze – nevyléčitelného onemocnění, které způsobuje zvýšený krevní tlak v plicních cévách. Lékaři jí tehdy předpovídali dva roky života. Nakonec kvůli kritickému stavu musela podstoupit transplantaci plic, zvětšené srdce navíc lékařům dovolilo jí dát pouze jednu – obě plíce se do hrudníku nevešly. Po náročné rehabilitaci však nyní žije dvacetiletá Bára normální život a snaží se pomáhat ostatním pacientům se stejnou diagnózou.

Protože se Bára narodila předčasně, už od malička její stav hlídali kardiologové kvůli šelestu na srdci. Ve třinácti letech jí pak jedna z prohlídek změnila život: lékaři jí diagnostikovali plicní hypertenzi. Při této nevyléčitelné nemoci se nadměrně namáhá pravá strana srdce, která se postupně zvětšuje, a může dojít k srdečnímu selhání. Pacienti navíc kvůli špatnému okysličování krve trpí únavou, dušností a mdlobami.

bara-plicni-hypertenze-1

Ještě s plicní hypertenzí

„Dali mi tehdy dva roky života. Já ani moji rodiče jsme se s tím však nesmířili,“ líčí Bára. Následující roky brala léky, ale její zdravotní stav se postupně zhoršoval. „Zatímco ještě pár měsíců před stanovením diagnózy jsem chodila po Alpách, najednou jsem začala trpět únavou, zadýchávala se a promodrávala mi kůže, což je typický příznak plicní hypertenze. Postupem času už jsem nemohla skoro chodit, jak mě pohyb vyčerpával. Tehdy jsem to tolik nevnímala, ale pro moje rodiče to bylo samozřejmě nejtěžší. Udělali pro mě maximum, bez jejich péče by se dala nemoc těžko zvládat,“ přiznává Bára. 

Od patnáctého roku dostávala léky s pomocí pumpy přímo do srdce. „Většinu času jsem pak už jen ležela, měla jsem problém dojít si na záchod. Navíc jsem vypadala jak těhotná, protože jsem se extrémně zavodňovala,“ říká Bára. Když ji lékaři v prosinci 2018 zapisovali na transplantační listinu, považovali za malý zázrak, že je vůbec ještě naživu. 

Zatímco Bára čekala na dárce plic, její tělo selhávalo a lékaři se ji chystali připojit na mimotělní oběh. Po dvou měsících se však dárce našel. Se samotnou operací se Bára poprala dobře, ale po probuzení ji čekalo nemilé překvapení – plíci dostala jenom jednu. 

bara-plicni-hypertenze-2

V nemocnici už po transplantaci plic

„Byla jsem dvanáct dní v umělém spánku. Jednu plíci mi utlačovalo nadměrně velké srdce. Lékaři čekali, jestli se mi srdce nezmenší a budu moct mít obě plíce. Bohužel jsem se probudila jen s jednou,“ popisuje. Další měsíc a půl strávila Bára na anesteziologicko-resuscitačním oddělení. 

„Rekonvalescence byla to nejtěžší. Musela jsem se znovu naučit jíst, mluvit, chodit a po propuštění z nemocnice jsem každý den dojížděla na rehabilitace. Teď se mi už naštěstí daří opravdu dobře a na kontroly nemusím tak často,“ raduje se. 

Nyní Bára nemá žádná větší omezení – zvládá nejen domácí činnosti, ale také procházky a větší výlety. Stejně jako všichni pacienti po transplantaci musí i Bára doživotně užívat kortikoidy a imunosupresiva. Tyto léky snižují imunitu, aby se tělo nezačalo transplantovanému orgánu bránit.

„Musím kvůli tomu být velmi opatrná, dbát pečlivě na hygienu a vyhýbat se bakteriím. Nesmím například přijít do kontaktu ani s plísňovými sýry nebo syrovou rybou,“ popisuje. Během pandemie covidu nechodila téměř ven, protože patří právě do nejohroženější skupiny, nakonec se mu ale stejně nevyhnula. 

bara-plicni-hypertenze-4

S respirátorem na příjmu s covidem

„Byla jsem v nemocnici a dostávala remdesivir a plazmu. Díky tomu, že jsem podstoupila léčbu včas, jsem se z covidu dostala poměrně snadno. Jsem za to opravdu vděčná, protože ne všichni pacienti po transplantaci plic to měli tak jako já,“ říká. 

Nyní je v invalidním důchodu, kvůli nemoci nedokončila střední školu. Jestli se ke studiu vrátí, zatím neví. Kolektiv spolužáků by totiž pro její potlačenou imunitu mohl znamenat velké riziko. Snaží se ale pomáhat ostatním pacientům se stejnou diagnózou. 

Je členkou Sdružení pacientů s plicní hypertenzí a různých facebookových skupin. Vysvětluje pacientům, jaký je každodenní život s nemocí, a dělí se o svoje životní zkušenosti a zážitky, na které ji nic nemohlo připravit a musela si jimi projít. Za svůj nynější život je velmi vděčná. „Transplantace mě vysvobodila, jinak bych umřela,“ uzavírá dvacetiletá Bára.          


Autor: Lucie Rychlá

Praha 18 přispívá na prevenci

1. června 2023 v 08:09

Od 1. června mohou obyvatelé Prahy 18 žádat o příspěvek na preventivní vyšetření ve výši 500 korun.

Onkologičtí pacienti oslaví život

31. května 2023 v 08:32

Všichni mají jedno společné – onemocněli rakovinou, dokázali ji překonat a po léčbě žijí. Onkologičtí pacienti po celém světě oslavují svůj život vždy první červnovou neděli. Letos poprvé i v Praze. Na akci Den onkopacientů – Survivorship Day, kterou organizuje Hlas onkologických pacientů, dorazí...

Příspěvek na léči: Praha a Olomoucko vykazují nejdelší lhůty

28. května 2023 ve 14:44

Příspěvek na péči (PnP), který je zásadním nástrojem účinného fungování systému sociální péče v Česku, je jen v pětině případů vyřízen včas. V téměř 80 procentech případů není dodržena zákonná lhůta 60 dnů pro vyřízení žádosti o PnP. Vyplývá to z dotazování poskytovatelů sociálních služeb...

Slunečnice upozorní na roztroušenou sklerózu, zasadí je pacienti

26. května 2023 ve 13:47

Desítky nově zasazených slunečnic upozorní v úterý 30. května v Kateřinské zahradě na roztroušenou sklerózu (RS). Zasadí je tam sami pacienti v rámci akce Rozsviťme Českou republiku. Ta se koná u příležitosti Světového dne RS a startuje půl hodiny po poledni. 

Dny otevřených center pro léčbu migrény začnou v červnu

23. května 2023 ve 22:16

Lidé trpící migrénou, kterých je v Česku více než milion,mohou opět přijít konzultovat svůj stav se specialisty. Po úspěšném prvním ročníku otevře letos své dveře šest Center pro léčbu bolestí hlavy. V červnu se do osvětové akce zapojí Městská poliklinika Praha a Nemocnice Teplice, na podzim budou...

Běh naděje v Lesoparku Letňany

23. května 2023 ve 12:23

Běh naděje, sportovně společenská humanitární akce spojená s veřejnou sbírkou určenou na výzkum rakoviny, se koná ve středu 31. května 2023 v 9 až 17 hodin.

Na vyšetření štítné žlázy čekají lidé i půl roku

22. května 2023 ve 14:38

Pacienti musí na vyšetření štítné žlázy u specialisty čekat i půl roku, protože endokrinologů je málo a jejich kapacitní možnosti nejsou neomezené. O pacienty s mírnými poruchami nebo ty, kteří jsou stabilizovaní a mají zavedenou léčbu, by se přitom v budoucnu mohli starat všeobecní praktičtí...

Zbavte se vrásek s Asombroso - s kolagenovou péčí a krémem s hadím jedem

22. května 2023 ve 13:31

Každá žena touží mít svěží a mladistvou pleť bez vrásek. Dnešní věda je naštěstí daleko a s vráskami se tak už nikdo nemusí smiřovat. Stačí sáhnout po těch správných produktech péče o pleť.

Další články
Nahoru