dnes
Středa - obcasny-dest
4°C
zítra
Čtvrtek - obcasny-dest
5°C
pozítří
Pátek - snih-dest
4°C
Lékař Frej: Za civilizačními chorobami je skrytý zabiják. Jak poznáte, že jej máte?
Ilustrační foto: freeimages

Lékař Frej: Za civilizačními chorobami je skrytý zabiják. Jak poznáte, že jej máte?

Věděli jste, že za civilizačními chorobami, jako jsou infarkty, cukrovka či rakovina, stojí většinou chronický zánět v těle? Proč to tak je, jak poznáte, že jej máte a jak se mu bránit, radí lékař David Frej.

Lidé se v posledních stoletích přestěhovali do měst, žijí v průmyslových oblastech a trpí odlišnými nemocemi než jejich předkové. Četné jsou nemoci srdce a cév, alergie, astma, cukrovka, obezita a rakovina, ale také psychická onemocnění.

Podle Davida Freje, který vydal také knihu Zánět – Skrytý zabiják, je za všemi těmito civilizačními chorobami zánět. V průmyslové společnosti podle něj existuje vhodné prostředí, v němž se bakterie, viry a paraziti šíří znečištěným vzduchem či vodou a napadají organismus.

Náš imunitní systém přitom není tak odolný jako v minulosti. Proto se často potýkáme s chronickými záněty, které dlouhá léta „mlčí“, ale dovedou vyvolat vážnější problémy.

Jako ironie vyznívá světová statistika, v níž se mluví o tom, že nejčastěji umíráme na srdeční infarkty, pak na rakovinu a na třetím místě na lékařskou péči! Jsou to zbytečné operace, omyly v diagnózách, infekce v nemocnicích či nežádoucí účinky léků…

david-frej-nahled

MUDr. David Frej

Příčinou zánětů je nejčastěji infekce, která napadá náš organismus, pokud máme oslabenou imunitu. Proto je také jednou ze zásad otužovat tělo nejrůznějšími sporty a pro děti je vynikající tzv. agroturistika – tedy delší pobyt na venkově. Přirozený kontakt se zvířaty a s venkovským prostředím je otužuje proti napadení viry.

Dobrý a zlý zánět

Jednoduše řečeno, některé záněty, především ty akutní, jsou pro tělo prospěšné a uzdravující. Naopak chronické, dlouhodobé skryté záněty nám škodí. Zánět je totiž obrannou reakcí organismu, brání a chrání před útoky škodlivých bakterií a virů, podobně jako horečka pracuje na léčbě a obnově tkání, což je sice pro nás nepříjemné a bolestivé, ale ve finále léčivé.

Akutní zánět je důležitý a proto ho ve svém organismu po poranění nebo po nakažení virem potřebujeme. Naopak chronický zánět, který přetrvává, je nezdravou a nepřiměřenou imunitní reakcí organismu a většinou vede k poruchám metabolismu a chronickým nemocem.

Jak poznáme, kdy je zánět akutní a kdy už chronický? Akutní vzniká okamžitě, například po poranění a trvá maximálně několik dní, vytvoří se přitom útvar naplněný hnisem. Chronický vzniká postupně nejen po infekci, ale také třeba šatnou stravou nebo stresem. Trvá několik měsíců až let.

Jak poznáte, že jej máte

zabijak Chronický zánět se projevuje zdánlivě nenápadnými příznaky. Varovat by nás měla dlouhotrvající únava, bolesti v krku, kožní vyrážky, chronická rýma nebo časté nachlazení, bolesti hlavy, zažívací obtíže, bolesti kloubů a svalů nebo psychické obtíže, stresy, deprese. Rozhodně bychom s tím měli něco dělat, pokud máme podezření.

Je totiž známo, že zánět poškozuje cévní stěny, způsobuje změny střevní mikroflóry a podobně, což vede k vážným nemocem. Pokud si nejsme jisti, je nejlepší zajít na vyšetření krve testem CRP (C – reaktivní protein), který spolehlivě zánět v těle odhalí. Také test homocysteinu, což je molekula považovaná za rizikový faktor mrtvic, infarktů a podobně, je sice poměrně drahý, ale velmi užitečný.

Co jej vyvolává a co je proti němu

Jsou faktory, které podporují chronický zánět, patří mezi ně například špatná strava, nadměrný kalorický příjem, nízký příjem vlákniny, stres, úzkosti, deprese, kouření i pasivní, znečištěné ovzduší, chemikálie, klimatizace nebo nedostatek pohybu.

Naopak příznivé proti zánětům jsou zdravá strava s omega 3 tuky, například v olivovém oleji, intenzivní cvičení, pravidelný jednodenní půst, ale také střídmá konzumace červeného vína…


Autor: Zuzana Pšenicová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru