dnes
Úterý - snih-dest
6°C
zítra
Středa - prehanky-snih
2°C
pozítří
Čtvrtek - obcasny-dest
7°C
Lékař Frej: Proč v zimě spíme déle a jaká pravidla bychom měli dodržovat pro udržení rovnováhy
Ilustrační foto: freeimages

Lékař Frej: Proč v zimě spíme déle a jaká pravidla bychom měli dodržovat pro udržení rovnováhy

Pro mnoho lidí znamená zimní období s krátkými dny období neklidu, strachu a obav. Tyto pocity znásobuje pocit blížícího se konce roku. Podle lékaře Davida Freje, který se zabývá východní medicínou, bychom se měli snažit o nastolení rovnováhy, jak duševní, tak tělesné. Jak na to?

K naší rovnováze podle Freje významně přispěje vydatný spánek, pohyb i kaloričtější jídla než v létě. Podle Davida Freje jsou v rostlinách i živočiších, včetně lidí, nastaveny hodiny reagující na čas a změny během roku. Tedy na roční období.

Vlastně toto „centrum hodin v mozku“ umožňuje přizpůsobit se sezónním změnám, které spočívají především v délce a intenzitě denního světla. Uvádí dokonce, že už plod v břiše matky má tuto schopnost.

Klíčový je při tom hormon melatonin, který z mozku předává organismu informace o tom, jaká je délka denního světla. Pokusy ukázaly, že při odstranění části mozku, která melatonin vylučuje (šišinky) došlo k poruchám vnímání ročních rytmů. Díky tomuto hormonu tedy některá zvířata v zimě hibernují a lidé mají tendenci spát déle.

Jak najít rovnováhu? Deset rad pro chladné období

V tomto období bychom měli mít na prvním místě starost o teplo. Z tepla do zimy bychom měli přecházet postupně a být teple oblečení.

Důležitá je pokrývka hlavy, protože 60 procent tepla uniká hlavou. Chlad způsobuje zánět dutin a podle lékaře vede i k vážným nemocem, jako je mrtvice.

Spánek můžeme, pokud to jde, prodloužit ráno o hodinu – oproti létu.

Dobrá zpráva je i ta, že sex bychom měli provozovat častěji než v létě. Zřejmě také proto, že se při něm organismus důkladně prohřeje.

Na rozdíl od léta se doporučují teplé koupele a po nich například masáže hlavy a chodidel teplým sezamovým olejem.

Rozhodně bychom neměli zapomenout na pohyb, který zajišťuje prokrvení a zabraňuje nepříjemnému pocitu – studeným končetinám. Kvůli nim také špatně usínáme.

Jídlo, jak bylo řečeno, může být, kaloričtější – raději teplé než studené nebo syrové, vhodné je kořenit zázvorem, česnekem, pepřem a kmínem.

Zima přeje čajům, které nám zvýší imunitu, zahřejí a také pomohou proti některým neduhům. Například šípkový čaj s vysokým obsahem vitaminu C je výbornou prevencí proti chřipkám, zázvorový čaj působí protizánětlivě, mátový zase je účinný na dobré trávení a proti nadýmání.

david-frej-nahled

MUDr. David Frej

Fototerapie neboli léčba světlem je vynikající lék na pošmourné dny. Najdeme ji například v infrasaunách, kde kromě tepla můžete zažít i barevné léčivé spektrum světel. Dříve oblíbená solária se dnes příliš nedoporučují, ale pár minut v nich neuškodí, abychom nasáli aspoň umělé sluníčko.

Detoxikaci bychom si měli dopřát jeden až dva dny v desetidenním cyklu. Půst s dostatečným množstvím tekutin – hlavně teplých bylinkových čajů – uvede naše tělo do rovnováhy.

O tématech Davida Freje jsme psali zde:

Frej, lékař a odborník na ajurvédu: Nařiďte si vlastní biologické hodiny! Jak na to?

ŽVÝKEJTE OLEJ! Před třiceti lety ohromila vědce, nyní je šokující jarní očistná kůra zpět

Kromě doporučení žvýkat olej připomínají Frej s Kuchařem tři oleje, které prý změní váš život


Autor: Zuzana Pšenicová

Různým stupněm onemocní téměř každý druhý člověk starší padesáti let, většina lidí ale vůbec neví, že touto nemocí trpí. Podle Tomanové se dá rozvoji předcházet

29. prosince 2017 v 18:46

Primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí Michaela Tomanová formou otázek a odpovědí bolest nohou u dětí, bezpečné lyžování u lidí nad 65 let a jak předcházet osteoporóze, která hrozí každému druhému člověku staršímu padesáti let.

Absurdní požadavek: Vraťte mi peníze, potkala jsem totiž arabské hosty, což mne šokovalo

25. prosince 2017 v 09:08

Na odlehčení mezi svátky si přečtěte kuriozity a vtipné příhody klientů ERV Evropské pojišťovny. Některé případy jen potvrzují, že jsme někdy národem skutečně vynalézavým.

Novoroční předsevzetí tentokrát vydrží

21. prosince 2017 v 10:42

Příchod nového roku je pro většinu z nás spjat s bilancováním roku předešlého. Co se nám podařilo, v čem jsme úspěšní či naopak, co nám v životě chybí a co nám na sobě samých vadí. Zkrátka co bychom mohli změnit v roce nadcházejícím. Není tedy divu, že právě milník mezi dvěma roky je příhodný...

Jeho doporučení mohou znít až strašidelně, ale je dobré o nich vědět. Nyní jsou totiž jedním z nejohroženějších orgánů, neodborné provedení může vést ke katastrofě, ne k úspěšnému vstupu do nového roku

20. prosince 2017 v 08:17

Oslavy vánočních svátků a příchodu nového roku jsou plné radosti a veselí, mnohdy ale bohužel i úrazů. Oči jsou v tomto období jedním z nejohroženějších orgánů. I když podle statistik vedou zranění rukou a prstů, poranění očí má častěji fatální následky. Největší hrozbou jsou amatérské ohňostroje....

innogy: Odhalte včas hrozbu požáru nebo otravy oxidem uhelnatým

19. prosince 2017 ve 14:58

Jedovatý plyn CO je jako tichý zabiják. Není vidět, ani cítit. Bez detektoru oxidu uhelnatého nemají lidé ani zvířata šanci zaznamenat jeho přítomnost. Většina případů proto končí otravou, a dokonce i smrtí.

Další články
Nahoru