Dnes Pátek - zatazeno 9°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lékař Frej o nastavení biologických hodin v nadcházejícím období
Léto, dovolené, odpočinek jsou za dveřmi. Ilustrační foto: freeimages

Lékař Frej o nastavení biologických hodin v nadcházejícím období

Naše vnitřní hodiny, o kterých vědci stále častěji mluví, určují nejen to, kdy vstáváme, chodíme spát, nebo kdy máme hlad. Jsou také „nastavené“ na roční období, a tak bychom podle lékaře Davida Freje měli jinak jíst a vůbec se chovat v zimě nebo v létě. Celkem intuitivně v horkém a suchém létě inklinujeme ke všemu ochlazujícímu a vlhkému. Víme, že nemáme setrvávat dlouho na slunci a že bychom se neměli opalovat kolem poledne, ale jaké další zásady, včetně stravování, bychom měli dodržovat?

V horkém létě bychom měli nosit volné šaty, nejlépe ve světlých barvách. Na kůži bychom měli používat oleje, které ochlazují, jako je santálový, olivový, kokosový nebo růžový.

Sprchovat bychom se měli vlažnou vodou, stejně jako plavat raději v teplejší vodě než studené. Pozor na klimatizaci, která může způsobit zdravotní problémy, například bolesti svalů a kloubů.

Pokud už při ní musíte pracovat, pak nechoďte z horka rovnou do klimatizované místnosti, zvolte raději pozvolnější postup a vypijte předtím trochu teplé vody.

V horku bychom neměli ani vydávat příliš mnoho energie, a tak bychom se měli vyhýbat fyzické zátěži a pozor, šetřit i se sexem. Stále častěji, se změnou počasí u nás v posledních letech přecházíme na režim jižních národů. Proto, pokud to jen trochu jde, je dobré si odpoledne na chvíli lehnout a odpočinout.

Pitný režim

Pokud jde o pití, nedoporučují se studené nápoje. Už v 16. století, v jakési příručce domácího lékaře – Regimentu zdraví – se psalo, že se v létě mají pít dva litry tekutin. Nejvhodnější je pitná voda, protože nadbytek ovocných džusů a čajů, nemluvě o kávě, může dehydratovat organismus nebo ho překyselovat, čímž se povzbuzuje vnitřní horkost.

Pokud už chceme pít čaje, pak je nejvhodnější mátový a fenyklový. Vynikající jsou také sorbety, neboli sirupy ředěné vodou, ovšem bez ledu a v pokojové teplotě. K létu patří šťávy z melounů, jablečné a jiné ovocné. Jste-li pivaři a bez hořkosti vám pití nechutná, pak alespoň pijte pivo nepříliš studené. Co zásadně nepít? Černý a zelený čaj, kávu, sladké limonády, čokoládu a samozřejmě ani destiláty.

Co jíst?

Ačkoliv víme, že mexická nebo indická jídla jsou pálivá a domorodci je konzumují i za velkého horka, pro naše podnebí je vhodnější jiná strava. Kupodivu v tuto dobu se hodí sladká jídla, jako je například tvaroh s ovocem nebo sladká rýže. Výborné jsou lehké saláty, listová zelenina, obiloviny (rýže, špalda, celozrnná pšenice…), také drůbež a nehomogenizované mléko.

Co nejíst? Měli bychom omezit maso, sůl, ořechy. Z koření jsou vhodné ochlazující druhy – koriandr, fenykl a hřebíček.

Na co dávat pozor

S příchodem léta se objevují podle doktora Freje také specifické nemoci související s vnitřní horkostí, překyselením a záněty. V létě častěji onemocníme migrénami, záněty žaludku nebo kloubů, ale také se objevují kožní nemoci, oční záněty a infekce, hemoroidy, nemoci slinivky a nadledvinek, pálení žáhy, průjmy.

S horkem se také rozšiřují cévy odvádějící přebytečné teplo z těla, což kompenzuje srdce zvýšenou frekvencí tepů. Nemocnému srdci pak hrozí nedokrvení srdečního svalu a infarkt. Stejně tak můžeme trpět dušností a hromaděním krve v plicích.

U vysokého krevního tlaku se zvyšuje riziko krvácení do mozku nebo selhání srdce.

Pokud jde o psychiku, ani ta není v horkém létě ušetřena – býváme podráždění, míváme návaly zlosti, projevujeme se cholericky.
Mluví se také o letní depresi, která se projevuje nespavostí, nechutenstvím a hubnutím. Nejlépe je tedy zdržovat se ve stíněných místnostech a hlavně dodržovat pitný režim.

Přes všechna tato varování (doufejme, že jsme vás neodradili), léto je za dveřmi, a tak se těšme na všechny jeho klady a užívejme si příjemných dní – ovšem bez všech rizik.


Autor: Zuzana Pšenicová

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru