dnes
Neděle - oblacno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
2°C
pozítří
Úterý - zatazeno
3°C
Známý lékař Frej zveřejnil základní doporučení pro jarní biologický rytmus
Po zimě bychom se měli více hýbat a cvičit. Ilustrační foto: Alliance Healthcare

Známý lékař Frej zveřejnil základní doporučení pro jarní biologický rytmus

Biologické hodiny v každém z nás určují nejen to, zda jsme skřivani nebo sovy, ale také odrážejí roční období. Co bychom měli jíst a jak se chovat na jaře podle lékaře Davida Freje, autora knihy Biologické hodiny – Tajemství metabolismu, dlouhověkosti a zdraví?

Každé roční období na nás působí rozdílně. Také různé nemoci se objevují na přechodu jednoho ročního období do druhého. Na jaře nás například pronásledují alergie, senné rýmy, nachlazení a virózy.

Roční režim se odvíjí podle zeměpisné délky a šířky. Ve vzdálenějších zemích musíme přizpůsobit svůj režim tamním podmínkám. U nás vládnou čtyři roční období, která určují i naše biologické rytmy. Proto bychom se měli přizpůsobovat jejich podmínkám, a to jak oblékáním, pohybem, tak i stravou.

Lehké jaro

Po zimě, kdy vládla větší chuť k jídlu, nastává jaro, období očisty. Stejně jako na jaře taje sníh, odpadní látky z těla se uvolňují ve formě hlenu. Silný trávicí oheň se na jaře oslabuje a začínají se objevovat alergie. Měli bychom tedy přejít na lehčí stravu – už ve středověku se říkalo: „Čas jarní jest mírný a nejzdravější, v chování, jídle i pití mírnost zachovati se sluší.“

Lékař David Frej má základní doporučení pro jarní biologický rytmus:

Měli bychom se více hýbat a pravidelně cvičit. Kdo se v zimě nedostal na lyže, může začít běhat, stačí ale i svižná chůze, když zaparkujeme auto o něco dál od práce.

Na jaře doporučuje masáže olivovým nebo kukuřičným olejem. Olej ohřejeme a teplým omýváme hlavu i celé tělo, v oblasti kloubů krouživými pohyby, na dlouhých kostech nahoru a dolů. Masáž ráno přináší osvěžení na celý den, večer navozuje klidný spánek. Přitom zlepšuje vylučování toxinů. Také další oleje, jako je sezamový nebo lněný, nás očistí, když je každé ráno poválíme v ústech. Vytáhnou z nás ranní nečistoty.

S novým denním režimem bychom měli dříve vstávat a přes den odolat spánku, například po obědě.

Méně jísti, více píti

Ve stravě se vyhneme těžkým, kyselým a sladkým jídlům a nápojům. Teplejší počasí vyžaduje přechod na lehčí, méně tučnou stravu. Rovněž ve středověku najdeme poučku: „Z jara je dobré méně jísti a více píti.“ Přednost dávejte mírně kořeněným a hořkým potravinám, hořké zelenině (jako jsou špenát, rukola, polníček, cibule a česnek). Z obilovin jsou vhodné žito, ječmen, jáhly, pohanka, jinak také rýže baseti, fazole a bobulovité ovoce.

Mléčné výrobky byste měli omezit na minimum a místo cukru sladit medem. Vhodným kořením na jaře jsou především zázvor a pepř.

Jaké choroby předcházet

Na jaře se pravidelně objevují nemoci, které nám daly přes zimu pokoj. Připravíme se na ně už předem – tak že změníme stravu, posilujeme imunitu… Patří mezi ně například vředová onemocnění žaludku, virózy, jarní alergie, senná rýma nebo záchvaty dny.

Je zajímavé, že statistiky také uvádějí například v květnu, nejkrásnějším období v roce, nejvyšší počet sebevražd. Proto bychom měli posilovat i psychiku, a to nejlépe pravidelným pohybem, uvolněním s přáteli a neškodí ani udělat si krátký výlet.


Autor: Zuzana Pšenicová

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru