Dnes Pátek - obcasny-dest 9°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 7°C
Pátek 19. 4. 2024
Svátek má Rostislav
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Léglova obžaloba soli: už není nad zlato. Je také zabiják, kterému se vyhýbejte jako čert kříži, říká
Ilustrační foto: Freeimages.com

Léglova obžaloba soli: už není nad zlato. Je také zabiják, kterému se vyhýbejte jako čert kříži, říká

V pohádce Byl jednou jeden král si Jan Werich zoufá, když nemá osolené jídlo. Skutečnost je taková, že soli bychom se měli vyhýbat jako čert kříži. Současná medicína jen potvrzuje, že to se solením přeháníme. Proti argumentům, že bez používání soli se neobejdeme, vystupuje Miroslav Légl, který kontruje kuchařkou Vaříme bez soli. Server Pražský patriot se ho zeptal, proč a jak nám sůl škodí.

Kolik soli denně můžeme?
V lékařských příručkách se uvádí, že denní příjem soli by měl být kolem dvou gramů, to je přibližně jedna čajová lžička. Bohužel podle posledních výpočtů spotřebovává v České republice průměrný dospělý člověk téměř 17 gramů soli denně! Z toho takových 77 procent je vlastně skrytých, protože je přijímáme v hotových jídlech, salámech, pečivu, konzervách a podobně. Další část je obsažena i v přírodních potravinách – v mase, zelenině, luštěninách, mléce.

Proč a jak nám sůl škodí?
Ve vyšším množství je sůl neboli chlorid sodný doslova toxin, podobně jako cukr. Většinou ji jíme ve spojení s tuky, což je dohromady opravdu třaskavá kombinace. Je známo, že nadbytek sodíku v těle vyvolává zužování tepen a zvyšuje krevní tlak, následkem toho jsou srdeční infarkty nebo mozkové mrtvice. Nadbytek sodíku také způsobuje selhání ledvin, zadržování vody v těle a otoky. Méně už se mluví o tom, že také podporuje vznik nádorových onemocnění zažívacího traktu. Sodík také vypuzuje z těla důležitý draslík, bez něhož máme například bolesti svalů.

Ing. Miroslav Légl
Vysokoškolsky vzdělaný ekonom podnikl za svého života řadu cest po světě, při nichž se díky zálibě v kulinářském umění seznamoval nejen se širokou škálou způsobů stravování jiných národů, ale i s důsledky, které rozdílnost v kuchařském umění a ve stravování přináší. Propaguje zkušenosti, které mu životní styl bez slaných jídel přinesl.


Autor: Zuzana Pšenicová

V Praze 4 otevřeli Doupě, klub bude pomáhat dětem a mladistvým

14. dubna 2024 v 08:46

Praha 4 má nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, klub Doupě. Klub s nízkým prahem znamená, že je otevřen dětem a mládeži bez nutnosti udávat jméno, věk, adresu či jiné osobní údaje. Pomáhat bude hlavně dětem a mladistvým, kteří se nacházejí v nepříznivé životní situaci nebo jsou takovou situací...

Program Šestka táborová vstoupil do dalšího ročníku

4. dubna 2024 v 09:47

I v letošním roce podpoří Praha 6 rodiny s dětmi v tradičním programu Aktivní město – Šestka táborová. Program byl zahájen 1. dubna. Na prázdninové pobyty dětí ve věku 3 až 18 let na letních táborech, pobytových, příměstských nebo sportovních soustředěních, získají rodiče od radnice městské části...

Diakonie Praha odhaluje životy lidí s autismem

31. března 2024 ve 21:11

Na 2. dubna připadá každoročně Světový den porozumění autismu. Diakonie Praha k této příležitosti spouští osvětovou kampaň o životě lidí s autismem a chováním náročným na péči. Skrze výstavu fotografií a audio příběhy chce přiblížit široké veřejnosti, jak mohou lidé s tímto typem postižení vnímat...

Čapadlo u Hollaru nabídne pivnici, kavárnu, bary i cvičení jógy

29. března 2024 v 06:28

Novým provozovatelem čapadla u Hollaru v Praze 1 je od března Robert Koura, šéfkuchař pražské restaurace U Pinkasů. Zónu kolem čapadla se svým týmem upravil a pokud tomu bude přát počasí, v polovině dubna by ho rád zpřístupnil veřejnosti.

Další články
Nahoru