dnes
Středa - zatazeno
9°C
zítra
Čtvrtek - zatazeno
11°C
pozítří
Pátek - zatazeno
12°C
Legiovlak vyráží na svou pouť po republice, představí život a boj legionářů
Legiovlak je připraven na cestu. Foto: csol.cz

Legiovlak vyráží na svou pouť po republice, představí život a boj legionářů

Ambiciózní projekt Československé obce legionářské zahajuje svou jízdu po České republice. Jedenáct zrekonstruovaných vagonů představí život a boj legionářů na Transsibiřské magistrále. Souprava vyjíždí z Prahy na svou několikaletou pouť v úterý 19. května.

U příležitosti 100. výročí boje československých legií za samostatný stát vloni zahájila Československá obec legionářská dlouho připravovaný projekt Legie 100, který má ambici navrátit do povědomí české veřejnosti odkaz zakladatelů našeho moderního státu.

Nejvýznamnějším počinem projektu je Legiovlak – souprava historických vagonů, která projede do roku 2020 celou Českou republiku a zavítá i na Slovensko. V současnosti se Legiovlak  skládá z 11 zrekonstruovaných vagonů, které představují vojenský vlak, jakým se desetitisíce československých legionářů přepravovalo napříč Ruskem po Transsibiřské magistrále. Průjezd si často museli vynutit bojem s bolševiky.

Legiovlak, který se v úterý 19. května vydá na svou pouť, bude o den později vystaven na nádraží v Mladé Boleslavi, kde týden zůstane. 28. května už bude v Liberci. Vloni si veřejnost mohla prohlédnout prvních sedm vagonů v Praze, letos přibudou čtyři a poslední dva v roce 2016.

legiovlak-clanek-nahled V roce 2015 čeká Legiovlak celkem 12 zastávek, na nádražích vždy zůstane zhruba jeden týden, aby si ho mohly prohlédnout školní exkurze i veřejnost. „V každém z vagonů je nainstalována výstava panelů a trojrozměrných předmětů, které přibližují život a boj československých  legionářů na Transsibiřské magistrále,“ říká Jiří Charfreitag, tajemník projektu Legie 100.

Návštěvníci se nejen dozvědí podrobnosti ze života legionářů, ale prohlédnou si originální součásti výstroje a výzbroje a předměty legionářské každodennosti.

Vybrané exponáty si bude možné i osahat, a to včetně některých zbraní. Legiovlak má stálou posádku v replikách legionářských stejnokrojů, kteří exkurze provedou jednotlivými vagony a odpoví na případné dotazy. Pro žáky základních a středních škol jsou připraveny i pracovní listy a další materiály zdarma.


Další články
Nahoru