dnes
Sobota - prehanky-snih
2°C
zítra
Neděle - snih
0°C
pozítří
Pondělí - snih
0°C
Legendární Merkur v budově radnice: Na výstavě budou vidět jeřáb, ruské kolo i dlouhý vlak
Sběratel stavebnice Merkur Jiří Mládek s ruským kolem, které bude vidět na výstavě. Foto: Praha 13

Legendární Merkur v budově radnice: Na výstavě budou vidět jeřáb, ruské kolo i dlouhý vlak

Po dobu osmi týdnů bude radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí hostit unikátní výstavu legendární stavebnice Merkur, která baví děti i dospělé už téměř sto let. Výstava vznikla díky spolupráci největšího sběratele stavebnice Merkur Jiřího Mládka a na radnici nedaleko stanice metra B Hůrka bude k vidění od úterý 5. srpna až do 28. září.

„Zveme všechny zájemce na slavnostní vernisáž výstavy, která se uskuteční v úterý 5. srpna od 14 hodin v atriu radnice za účasti majitele sbírky Jiřího Mládka,“ uvedl mluvčí Prahy 13 Samuel Truschka.

Výstava bude umístěna v atriu radnice a ve vestibulu ve 2. patře. Atrium ozdobí mimo jiné několik velkých modelů z dílny Jiřího Mládka, včetně částí jeho Ocelového města, bezmála třímetrového jeřábu, ruského kola a množství menších modelů.

Ve 2. patře bude vystaven například dlouhý vlak o 27 vagónech. Součástí expozice budou panely o historii této legendární stavebnice, kterou začal v roce 1920 vyrábět Jaroslav Vancl v Polici nad Metují a která se stala zdrojem zábavy a rozvoje tvůrčích schopností pro celé generace.

V obřadní síni v přízemí bude k dispozici herna s pěti hracími stoly a dostatkem materiálu, aby si děti i dospělí mohli postavit stroje nebo konstrukce podle své fantazie. Průběžně budou vyhodnocovány nejzajímavější výtvory.

Výstava v budově Úřadu MČ Praha 13 (Sluneční náměstí 13/2580) bude přístupná od 5. srpna do 28. září každý den, včetně víkendů. Otvírací doba je v pondělí a ve středu 8 až 18, v úterý a čtvrtek 8 až 16, v pátek 8 až 15 a v sobotu a v neděli 9 až 17 hodin.

O sobotách a nedělích nebude přístupná expozice ve 2. patře radnice. Herna nebude z důvodu konání svateb otevřena v pátek 8., 22. a 29. srpna, 5., 19. a 26. září kvůli přípravě a kvůli zasedání zastupitelstva v úterý a ve středu 16. a 17. září.


Rádio Expres FM představuje netradiční večerní show a nového moderátora Martina Vévodu

11. ledna 2018 v 11:47

Pražské rádio Expres FM zahajuje rok 2018 velkými změnami. Programové schéma od ledna doplňuje nová večerní show Večer na Expres FM pod taktovkou moderátorské dvojice Veronika Koloušková a Vladimír „Vlado“ Pavlík. Večerní show bude Expres FM vysílat každý všední den od 17 do...

Provokují: Politici, homosexuálové, pravdoláskaři, Brňáci, pražská kavárna, uprchlíci i Romové patří na Jatka!

10. ledna 2018 v 08:41

Patří politici, homosexuálové, intelektuálové, Brňáci, pražská kavárna nebo dokonce děti na Jatka? Rozhodně ano! Jatka78 v nové kampani reagují na aktuální situaci, kdy čeští politici a představitelé státu rozdělují společnost. Místo pro nové umění v pražských Holešovicích naopak vyzývá k tomu,...

Napůlkočkanapůlpes. Netradiční hrdina pobaví děti i dospělé

10. ledna 2018 v 08:08

Přední tlapky kočičí a zadní psí. Na zadečku dva ocásky, na hlavě jedno ucho vztyčené a druhé visící. Kožíšek napůl mourovatý, napůl hnědorezavý. Kouzelné vyprávění pro děti i dospělé je doplněné nádhernými ilustracemi od Lucie Dvořákové.

Otec pražské kanalizace W. H. Lindley

8. ledna 2018 v 07:00

Jméno Wiliama H. Lindleye, tvůrce pražské kanalizační sítě, se nesmazatelně zapsalo do historie hlavního města, ale i do dějin evropského technického myšlení. Zemřel na selhání srdce 30. prosince 1917 v Putney u Londýna. V Praze působil na přelomu 19. a 20. století. Složitost řešení odvodnění...

Další články
Nahoru