dnes
Neděle - polojasno
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Legendární Kouzelný cirkus byl zmodernizován
Představení Kouzelný cirkus. Foto: Alexandr Volný

Legendární Kouzelný cirkus byl zmodernizován

Poetické vyprávění o Klaunech, Svůdci a Venuši nepropadlo dramaturgickým zásahům, ale novou formu dostal film, který se celých 36 let používal v klasické podobě a volal po restaurátorském zásahu.

Veškerý filmový materiál byl zdigitalizován, a to především zásluhou Mecenášského klubu Národního divadla, který na revitalizaci inscenace přispěl částkou 100 000 korun.

Digitalizace filmu, který v analogové podobě vytváří svůj panoramatický efekt pomocí tří promítaček, probíhala postupně.

„Filmové pásy byly převáděny po jednotlivých okénkách a obraz byl vyčištěn a barevně sladěn. Film se přepisoval ve Filmových laboratořích na Barrandově pomocí filmového snímače,“ vysvětluje Roman Dušek z projekce Nové scény ND proces přepisu.

„Prakticky je to restaurátorský projekt s tím, že se jako ve všech představeních Laterny magiky jedná hlavně o kulisu k dalšímu ději na scéně. Při editaci se zohledňují i jiné součásti představení, a tím je tato práce dost specifická a zajímavá,“ dodává.

Poprvé se v kompletní digitalizované verzi hrálo představené Kouzelný cirkus minulý týden, další představení se v na Nové scéně Národního divadla (Laterna magika) uskuteční ve dnech 8. – 11. května.


Autor: Renata Rákosová

Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Další články
Nahoru