Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - polojasno 9°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Letní PrahaPražská kulturaSetkání

Ledovce a tučňáci: Islandští autoři v Praze

25. 7. 2022
Moravsko-slovenský festival Měsíc autorského čtení se během celého července soustředí na islandskou literaturu, kterou letos zastupuje třicítka autorů. Po Hallgrímurovi Helgasonovi míří další dva z nich také do Prahy. Během jednoho večera se publiku představí spisovatelé Andri Snær Magnason a Þórdís Helgadóttir. Oběma těmto autorům je vlastní spíše úspornější, přemítavější styl psaní a jejich tvorbu spojuje také téma naléhavého problému klimatické změny a vztah člověka k životnímu prostředí. Se čtenáři se setkají 25. července v 19:30 na lodi (A)void.

Andri Snær Magnason se narodil v roce 1973 v Reykjavíku. Je básník, prozaik, autor knížek pro děti, držitel Islandské ceny za literaturu – za knihu Draumalandið (2006, Země snů) a dětskou knížku Sagan af bláa hnettinum (1999, Příběh Modré planety). V roce 2016 kandidoval na prezidenta své země, z devíti kandidátů skončil třetí.

„Andri Snær Magnason se angažuje v boji za ochranu klimatu, který tematizuje také ve svých příbězích. Jeho vyprávění dávají smysl lidské roli v historii světa. Česky vyšly v překladu Marty Bartoškové jeho knihy Truhla času (2021) a O času a vodě (2022), v obou se dotýká budoucnosti naší planety právě tváří v tvář probíhající přírodní katastrofě. Jeho poselství je jasné, co nezachráníme my, nezachrání nikdo jiný,“ přibližuje autorovu tvorbu Marek Šík z pořádajícího Skandinávského domu.

Sám autor pak v jednom rozhovoru uvedl: „O změně klimatu se často mluví v souvislosti s problémy ledních medvědů, kteří přichází o svá teritoria, píše se o vzdálených ostrovech nebo o něčem, co se stane vážné až v roce 2100. Jedním z našich velkých kulturních selhání je nedostatek dlouhodobého myšlení. Rok 2100 není daleko a my jsme lehkomyslní vůči lidem, kteří v něm budou žít.“ Své téma Andri Snær Magnason zpracovává v mnoha různých uměleckých a literárních formách a žánrech, od dokumentárních filmů pro literaturu pro děti a sci-fi. Do jeho příběhů přirozeně vstupuje mytologie, příběhy o základech, jimiž naše společnost nyní otřásá.

Publiku se v průběhu večera představí také básnířka, prozaička a dramatička Þórdís Helgadóttir. Narodila se v roce 1981 v Reykjavíku, vystudovala filozofii, tvůrčí psaní a redakční práci na Islandské univerzitě a na vysokých školách v New Jersey a Bologni. Spolu se ženskou básnickou skupinou Svikaskáld / Impostor Poets vydala tři sbírky poezie (2017, 2018 a 2019). Její první samostatnou knihou byla sbírka povídek Keisaramörgæsir (2018, Tučňáci císařští), oceňovaná pro mimořádně hravou imaginaci. Velkou inspirací jsou pro ni vlastní děti a jejich dospívání, básnická sbírka Tanntaka (2021, Prořezávání zubů) pojednává o duchovním a duševním zrání člověka.

„Þórdís Helgadóttir letos v létě pobývá v Praze na spisovatelské rezidenci projektu Praha město literatury. Pracuje zde na povídce/novele The Objective, která by se v Praze měla částečně odehrávat. Půjde o absurdní drama zabývající se tématy identity, traumatu z opuštění a únikem před skutečností," říká Marek Šík.

Besedu s autory bude moderovat Hana Zahradníková z nakladatelství Argo, které díla Andriho Snæra Magnasona v češtině vydává. Doprovodí ji ukázky z autorských textů v podání herců Libora Stacha a Martina Severýna.
Autor: Alo

Soused. Hořká komedie ze současnosti s Miroslavem Hanušem a Martinem Donutilem

Dnes v 07:30

Městská divadla pražská uvedou v české premiéře napínavý příběh jednoho zdánlivě náhodného setkání. Hru Soused rakousko-německého scenáristy a spisovatele Daniela Kehlmanna uvede poprvé 16. března divadlo Rokoko.

Sobota: Polívkování na Smíchovské náplavce

Dnes v 06:30

Polívkování na Smíchovské náplavce se koná v sobotu 2. března od 10–18 hodin na Hořejším nábřeží na Smíchovské náplavce. 

Praha 6: Starosta OPEN

Včera v 07:47

Starosta Prahy 6 Jakub Stárek zve na neformální povídání, kde nic není tabu. Setkání se koná 29. února od 9 hodin v Café Záhorský.

Březen je měsícem čtenářů

Včera v 07:37

Březen je tradičně v České republice věnován čtení a knihám. Ani letos tomu u příležitosti Března měsíce čtenářů nebude jinak a Městská knihovna v Praze (MKP) nabízí po celý měsíc akce zaměřené nejen na čtení ale také digitální gramotnost nebo nové...

Nová hra v divadle La Fabrika. Patrik Děrgel a Jiří Štrébl jako odvrácené tváře naší doby

Včera v 07:33

Tragikomická fraška i znepokojující společenský apel. Steigerwaldova divadelní hra A tak tě prosím, kníže se po 40 letech vrátí na pražská divadelní prkna. Dramatik v ní přesně a s poetikou a humorem sobě vlastním pojmenovává naší dobu. V holešovické La Fabrice zkouší inscenaci v režii Radima...

Praha 4: Setkání na téma výstavby linky metra D

Včera v 06:48

Ve středu 28. února proběhne veřejné setkání na téma výstavby linky metra D a k tomu navázanému rozvoji Dolní Krče.

Praha 4: Veřejné setkání k parkování v Horní ulici a jejím okolí

26. února 2024 v 17:02

Veřejné setkání k řešení dopravy v klidu v Horní ulici a jejím okolí se uskuteční v úterý 27. února od 18:30 hodin v jídelně ZŠ Mendíků.

20 dní v Mariupolu

26. února 2024 v 10:26

Dokumentární snímek 20 dní v Mariupolu (UA, EN, CZ, EN), který můžete vidět 29. února v Kině 35, byl je nominovaný na Oscara. Po filmu následuje diskuse s odborníky.

Julien van Middendorp vystaví svá díla na Malé straně

24. února 2024 v 08:13

Od 5. do 26. března máte možnost navštívit výstavu nizozemského výtvarníka Juliena van Middendorpa v galerii ART 47 na Malé straně. Na výstavě pod názvem „Reactive Mind“ malíř představí svou tvorbu věnovanou různým aspektům lidské zkušenosti, od osobního růstu a odvahy překonávat překážky po...

Setkání v parku Generála Lázaro Cárdenase

24. února 2024 v 07:37

Praha 6 zve na procházku, na které představí obnovu stromů v parku Generála Lázaro Cárdenase. Setkání se koná 27. února od 16 hodin, místem setkání je roh parku u ulic Terronská a A. Čermáka.

Pidirevue v Praze 15

23. února 2024 v 09:29

Představení ochotnického divadla seniorů Poslední vlastenecké divadelní je plné známých a oblíbených skladeb od skladatelů Hašlera a Ježka a také z divadla Semafor.

Praha 6: StaroMatějská pouť 2024

23. února 2024 v 09:29

První jarní pouť v historickém termínu, svátku sv. Matěje, 24. února.

Praha 14: Setkání k revitalizaci parku Bílý kůň

22. února 2024 v 08:24

Radnice Prahy 14 zve ve středu 28. února do Kyjosku na Hutích – Splavná 652, kde můžete vyjádřit svůj názor na novou studii úpravy terénu nad bývalou pískovnou Bílý kůň na Hutích.

Taneční a divadelní Bazaar Festival má 10 let

21. února 2024 v 10:56

Bazaar Festival slaví 10 let a ke svému výročí pozval na českou divadelní a taneční scénu mladší generaci umělců a umělkyň ze střední a východní Evropy, kteří kladou důraz nejen na výsledné dílo, ale především na samotnou praxi. Tématem letošního ročníku proto jsou odvážné praxe. Zažít je na...

Výstava Kameramani v Portheimce

21. února 2024 v 09:30

Galerie Portheimka od 21. února do 17. března hostí známé české filmové a televizní kameramany v trochu jiné roli, než je známe. Mistři filmové tvorby vás zavedou do světa, který přináší nevšední umělecký zážitek. Ne prostřednictvím filmových okének, ale skrze...

Další články
Nahoru