Dnes Čtvrtek - skorojasno 7°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 8°C
Čtvrtek 30. 3. 2023
Svátek má Arnošt
Zpravodajství
Novinky z hlavního města
Letní PrahaPražská kulturaSetkání

Ledovce a tučňáci: Islandští autoři v Praze

25. 7. 2022
Moravsko-slovenský festival Měsíc autorského čtení se během celého července soustředí na islandskou literaturu, kterou letos zastupuje třicítka autorů. Po Hallgrímurovi Helgasonovi míří další dva z nich také do Prahy. Během jednoho večera se publiku představí spisovatelé Andri Snær Magnason a Þórdís Helgadóttir. Oběma těmto autorům je vlastní spíše úspornější, přemítavější styl psaní a jejich tvorbu spojuje také téma naléhavého problému klimatické změny a vztah člověka k životnímu prostředí. Se čtenáři se setkají 25. července v 19:30 na lodi (A)void.

Andri Snær Magnason se narodil v roce 1973 v Reykjavíku. Je básník, prozaik, autor knížek pro děti, držitel Islandské ceny za literaturu – za knihu Draumalandið (2006, Země snů) a dětskou knížku Sagan af bláa hnettinum (1999, Příběh Modré planety). V roce 2016 kandidoval na prezidenta své země, z devíti kandidátů skončil třetí.

„Andri Snær Magnason se angažuje v boji za ochranu klimatu, který tematizuje také ve svých příbězích. Jeho vyprávění dávají smysl lidské roli v historii světa. Česky vyšly v překladu Marty Bartoškové jeho knihy Truhla času (2021) a O času a vodě (2022), v obou se dotýká budoucnosti naší planety právě tváří v tvář probíhající přírodní katastrofě. Jeho poselství je jasné, co nezachráníme my, nezachrání nikdo jiný,“ přibližuje autorovu tvorbu Marek Šík z pořádajícího Skandinávského domu.

Sám autor pak v jednom rozhovoru uvedl: „O změně klimatu se často mluví v souvislosti s problémy ledních medvědů, kteří přichází o svá teritoria, píše se o vzdálených ostrovech nebo o něčem, co se stane vážné až v roce 2100. Jedním z našich velkých kulturních selhání je nedostatek dlouhodobého myšlení. Rok 2100 není daleko a my jsme lehkomyslní vůči lidem, kteří v něm budou žít.“ Své téma Andri Snær Magnason zpracovává v mnoha různých uměleckých a literárních formách a žánrech, od dokumentárních filmů pro literaturu pro děti a sci-fi. Do jeho příběhů přirozeně vstupuje mytologie, příběhy o základech, jimiž naše společnost nyní otřásá.

Publiku se v průběhu večera představí také básnířka, prozaička a dramatička Þórdís Helgadóttir. Narodila se v roce 1981 v Reykjavíku, vystudovala filozofii, tvůrčí psaní a redakční práci na Islandské univerzitě a na vysokých školách v New Jersey a Bologni. Spolu se ženskou básnickou skupinou Svikaskáld / Impostor Poets vydala tři sbírky poezie (2017, 2018 a 2019). Její první samostatnou knihou byla sbírka povídek Keisaramörgæsir (2018, Tučňáci císařští), oceňovaná pro mimořádně hravou imaginaci. Velkou inspirací jsou pro ni vlastní děti a jejich dospívání, básnická sbírka Tanntaka (2021, Prořezávání zubů) pojednává o duchovním a duševním zrání člověka.

„Þórdís Helgadóttir letos v létě pobývá v Praze na spisovatelské rezidenci projektu Praha město literatury. Pracuje zde na povídce/novele The Objective, která by se v Praze měla částečně odehrávat. Půjde o absurdní drama zabývající se tématy identity, traumatu z opuštění a únikem před skutečností," říká Marek Šík.

Besedu s autory bude moderovat Hana Zahradníková z nakladatelství Argo, které díla Andriho Snæra Magnasona v češtině vydává. Doprovodí ji ukázky z autorských textů v podání herců Libora Stacha a Martina Severýna.
Autor: Alo

V sobotu se bude uklízet v Nových Vysočanech

Dnes v 08:51

Další úklidová akce v sobotu 1. dubna v Nových Vysočanech v Praze 9.

Trio Bohémo zakončí jarní část festivalu Věčná naděje

Včera v 10:57

Šestý ročník festivalu Věčná naděje zakončí svou jarní část 30. března koncertem Tria Bohémo v kostele sv. Vavřince na Malé Straně.

Tvrdovaječníci přijdou z Velvar na Karlův most

Včera v 09:57

V neděli 2. dubna se ve 13 hodin Bude se konat středověký průvod s vejci natvrdo na Karlově mostě.

Oslavy Mezinárodního dne Romů

Včera v 07:17

Nezisková organizace ARA Art letos pořádá již 9. ročník oslav Mezinárodního dne Romů. Ten se slaví 8. dubna již od roku 1971, kdy byla založena Mezinárodní romská unie. Oslavy proběhnou od 5. do 8. dubna na několika místech v Praze.

Praha 6: Setkání s občany Břevnova

28. března 2023 ve 22:47

Témata, která vás zajímají, můžete probrat se zástupci radnice Prahy 6 před Galerií Kuzebauch, na rohu ulic Dvořeckého a Říčanova.

Velikonoční potravinová sbírka Prahy 9 se rozrostla

28. března 2023 v 18:44

Radnice Prahy 9 připravila Velikonoční potravinovou sbírku, která proběhne 4. dubna ve vstupní hale úřadu. K Velikonoční potravinové sbírce pro občany Prahy 9 se dnes přidala i ZŠ Novoborská.

Praha 2 zve na Modré Pondělí u Ludmily

28. března 2023 v 10:48

Mazanec a čaj, atrakce pro děti, velikonoční dekorace. Praha 2 zve na Modré pondělí u Ludmily. Oslavu Velikonoc zahájí starostka Alexandra Udženija v 15 hodin, v 15:15 se můžete těšit na mazanec a čaj.    

Výstava obrazů Radky Kuželové na radnici

27. března 2023 ve 13:12

V atriu radnice Prahy 13 je k vidění nová výstava obrazů Radky Kuželové a dalších autorů ze skupiny Beneart.

Legendární klub na Chmelnici připomene výstava v Malostranské besedě

27. března 2023 ve 13:02

Historie české, respektive československé, alternativní kulturní scény v osmdesátých a první polovině devadesátých let minulého století je neodmyslitelně spjata s legendárním Junior klubem Na Chmelnici na pražském Žižkově. Od 4. dubna do 15. května se na výstavě Tenkrát Na Chmelnici v Malostranské...

Výstava: Zrod Velké Prahy

27. března 2023 v 10:38

Výstava Zrod Velké Prahy se koná od 3. dubna do 28. dubna v prvním patře radnice Prahy 2 na náměstí Míru.

V Praze 9 se bude podruhé uklízet

27. března 2023 v 10:24

Minulý týden proběhla v Praze 9 akce Pojďme spolu Uklidit Devítku. Druhý termín úklidu se koná první dubnový den od 9 hodin. Sraz je u Holetu Ivka. Radnice dodá pytle a rukavice a odveze odpad.

Setkání Priority Letňan

23. března 2023 ve 21:47

Praha 18 zve na setkání s názvem Priority Letňan. Uskuteční se ve středu 26. dubna od 17 hodin v obřadní síni radnice v Bechyňské ulici.

Další články
Nahoru