Dnes Pátek - mlha 17°C
Zítra Sobota - obcasny-dest 18°C
Sobota 8. 10. 2022
Svátek má Věra
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Letní PrahaPražská kulturaSetkání

Ledovce a tučňáci: Islandští autoři v Praze

25. 7. 2022
Moravsko-slovenský festival Měsíc autorského čtení se během celého července soustředí na islandskou literaturu, kterou letos zastupuje třicítka autorů. Po Hallgrímurovi Helgasonovi míří další dva z nich také do Prahy. Během jednoho večera se publiku představí spisovatelé Andri Snær Magnason a Þórdís Helgadóttir. Oběma těmto autorům je vlastní spíše úspornější, přemítavější styl psaní a jejich tvorbu spojuje také téma naléhavého problému klimatické změny a vztah člověka k životnímu prostředí. Se čtenáři se setkají 25. července v 19:30 na lodi (A)void.

Andri Snær Magnason se narodil v roce 1973 v Reykjavíku. Je básník, prozaik, autor knížek pro děti, držitel Islandské ceny za literaturu – za knihu Draumalandið (2006, Země snů) a dětskou knížku Sagan af bláa hnettinum (1999, Příběh Modré planety). V roce 2016 kandidoval na prezidenta své země, z devíti kandidátů skončil třetí.

„Andri Snær Magnason se angažuje v boji za ochranu klimatu, který tematizuje také ve svých příbězích. Jeho vyprávění dávají smysl lidské roli v historii světa. Česky vyšly v překladu Marty Bartoškové jeho knihy Truhla času (2021) a O času a vodě (2022), v obou se dotýká budoucnosti naší planety právě tváří v tvář probíhající přírodní katastrofě. Jeho poselství je jasné, co nezachráníme my, nezachrání nikdo jiný,“ přibližuje autorovu tvorbu Marek Šík z pořádajícího Skandinávského domu.

Sám autor pak v jednom rozhovoru uvedl: „O změně klimatu se často mluví v souvislosti s problémy ledních medvědů, kteří přichází o svá teritoria, píše se o vzdálených ostrovech nebo o něčem, co se stane vážné až v roce 2100. Jedním z našich velkých kulturních selhání je nedostatek dlouhodobého myšlení. Rok 2100 není daleko a my jsme lehkomyslní vůči lidem, kteří v něm budou žít.“ Své téma Andri Snær Magnason zpracovává v mnoha různých uměleckých a literárních formách a žánrech, od dokumentárních filmů pro literaturu pro děti a sci-fi. Do jeho příběhů přirozeně vstupuje mytologie, příběhy o základech, jimiž naše společnost nyní otřásá.

Publiku se v průběhu večera představí také básnířka, prozaička a dramatička Þórdís Helgadóttir. Narodila se v roce 1981 v Reykjavíku, vystudovala filozofii, tvůrčí psaní a redakční práci na Islandské univerzitě a na vysokých školách v New Jersey a Bologni. Spolu se ženskou básnickou skupinou Svikaskáld / Impostor Poets vydala tři sbírky poezie (2017, 2018 a 2019). Její první samostatnou knihou byla sbírka povídek Keisaramörgæsir (2018, Tučňáci císařští), oceňovaná pro mimořádně hravou imaginaci. Velkou inspirací jsou pro ni vlastní děti a jejich dospívání, básnická sbírka Tanntaka (2021, Prořezávání zubů) pojednává o duchovním a duševním zrání člověka.

„Þórdís Helgadóttir letos v létě pobývá v Praze na spisovatelské rezidenci projektu Praha město literatury. Pracuje zde na povídce/novele The Objective, která by se v Praze měla částečně odehrávat. Půjde o absurdní drama zabývající se tématy identity, traumatu z opuštění a únikem před skutečností," říká Marek Šík.

Besedu s autory bude moderovat Hana Zahradníková z nakladatelství Argo, které díla Andriho Snæra Magnasona v češtině vydává. Doprovodí ji ukázky z autorských textů v podání herců Libora Stacha a Martina Severýna.
Autor: Alo

Koncert F.U.T. v Praze 2

Včera v 11:11

V pondělí 10. října na Bastionu v Horské ulici v Praze 2. Začíná se v 18 hodin.

Disneyho film Ledové království s živým orchestrem ve Smetanově síni Obecního domu

Včera v 08:06

Disneyho oblíbená pohádka Ledové království se představí českému publiku jako živý koncert v doprovodu Symfonického orchestru Českého rozhlasu 27. listopadu ve dvou odpoledních představeních.

Medvěd s motorovou pilou Na Zábradlí

6. října 2022 v 11:54

Divadlo Na zábradlí připravuje první inscenaci 65. sezony. V listopadu uvede v režii Jana Mikuláška originální adaptaci povídek finské prozaičky Rosy Liksom plnou černého humoru i autorské hudby. 

Začíná festival 4 + 4 dny v pohybu, nabídne výstavu, tanec, divadlo i koncerty

5. října 2022 ve 12:06

Šest desítek současných umělců, mezinárodní performativní soubory, koncerty, filmové projekce, workshopy, komentované procházky i projížďky, ale i program a dílny pro děti. To je sedmadvacátý ročník mezinárodního festivalu současného umění 4 + 4 dny v pohybu s podtitulem Být někdo jiný někde jinde...

Skupina Neřež hraje v KC Zahrada

5. října 2022 v 08:40

Koncert největších hitů české folkové hudební skupiny Neřež uslyšíte ve čtvrtek 6. října ve 20 hodin v KC Zahrada.

Romeo a Julie i Marná opatrnost na pódiu Státní opery

5. října 2022 v 07:51

Nejznámější příběh lásky všech dob, velké a nadčasové milostné téma, to je příběh Romea a Julie, který v baletním ztvárnění choreografa Johna Cranka uvádí v říjnovém bloku Balet Národního divadla na jevišti Státní opery.

Načeva a Zdivočelí koně míří do Vzletu

5. října 2022 v 07:49

Načeva a Zdivočelí koně vystoupí 6. října v pražském Vzletu, kde uvedou nový videoklip i skladby z připravovaného alba.

Semínkovna oslaví narozeniny, už sedm let učí Čechy semenařit

4. října 2022 v 09:44

Iniciativa Semínkovna slaví. Už sedmým rokem si Češi mohou vyměňovat semínka v rámci semínkových knihoven neboli Semínkoven. Letošní rok je pro iniciativu v mnoha ohledech zlomový. Zájemci najdou semínkovnu již na více než 200 místech v České republice, a několik jich je také na...

Ve Švehlově sokolovně se bude tančit, přijede Miloš Skalka

4. října 2022 v 09:18

Diskotéka Miloše Skalky se koná 7. října ve Švehlově sokolovně v Praze 15. Jako host vystoupí Sámer Issa.

Studentský jam(ík)

4. října 2022 v 07:43

V kaváírně Kina Dlabačov si můžete zahrát i zazpívat.

Doma i na cestách. Výstava v budově radnice

4. října 2022 v 07:30

Výstava fotografií Doma i na cestách začíná v budově radnice v Ocelíkově ulici v Praze 11.

Pozvání do Galerie 9: Naturae

3. října 2022 v 18:40

Výstava je přátelským setkáním tří autorek – Moniky Drábkové, Lindy Čihařové a Naděždy Čichovské, které společně studovaly grafický obor na Výtvarné škole Václava Hollara v Praze. Společným jmenovatelem není jen přátelství, ale i tématika jejich prací, související různým způsobem...

Podzimní koncert na Nuselské radnici

3. října 2022 v 09:10

Podzimní koncert na Nuselské radnici se koná v úterý 18. října.

Roman Patočka hlavní hvězdou koncertů Pražských symfoniků

3. října 2022 v 09:02

Houslový virtuóz Roman Patočka bude hlavní hvězdou koncertů Pražských symfoniků pod taktovkou dirigenta Iona Marina.

Další články
Nahoru