Dnes Úterý - zatazeno 8°C
Zítra Středa - obcasny-dest 7°C
Středa 28. 2. 2024
Svátek má Lumír
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lednové počasí bylo v Praze rozkolísané, celkově byl leden teplotně normální
Pocukrované střechy pod Pražským hradem. Foto: Markéta Rejzková

Lednové počasí bylo v Praze rozkolísané, celkově byl leden teplotně normální

Počasí v lednu bylo rozkolísané, celkově byl ale první letošní měsíc podle předběžného hodnocení teplotně normální a srážkově na hranici normálního a nadnormálního měsíce. Český hydrometeorologický ústav (ČHMÚ) to uvedl na síti X. V pražském Klementinu se letošní leden s průměrnou měsíční teplotou 2,2 stupně Celsia umístil na 46. až 49. místě z 250 dosavadních lednů od začátku dostupných měření. To znamená, že by se vešel mezi pětinu nejteplejších lednů od roku 1775, uvedl ČHMÚ.

„Teplý a srážkově bohatý počátek roku vystřídalo výrazně chladné období na přelomu první a druhé dekády. Následovalo teplotně normální období, v poslední dekádě měsíce nastal výrazný nárůst teploty opět nad hodnotu normálu," popsali meteorologové rozkolísanost počasí v lednu.

Ve srovnání s loňským lednem byl ten letošní o poznání chladnější a na srážky bohatší. Na začátku ledna pokračovala povodňová situace z konce loňského roku, která podle meteorologů doplnila zásoby mělkých podzemních vod.

„Hladina v mělkých vrtech byla po celý měsíc silně nadnormální, což se stalo naposledy v roce 2015, který byl posléze velmi suchý a teplý," podotkli meteorologové. Podrobnější zhodnocení počasí v letošním lednu vydá ČHMÚ do poloviny února, dodali.

V nejstarší fungující meteorologické stanici v zemi v pražském Klementinu, která se nachází v historickém centru hlavního města, byla letos v lednu průměrná měsíční teplota 2,2 stupně Celsia. Odchylka od normálu z let 1991 až 2020 byla 0,6 stupně Celsia.

„S touto odchylkou byl leden teplotně normální," uvedli meteorologové. Odchylka od dlouhodobého průměru z let 1775 až 2014 byla tři stupně Celsia. „Leden 2024 se umístil na 46. až 49. místě z 250 dosavadních lednů od začátku dostupných měření," uvedl ČHMÚ.

Nejteplejší leden od roku 1775 byl v Klementinu leden 2007 s průměrnou teplotou 6,3 stupně Celsia, naopak nejchladnější byl zaznamenán již v roce 1799, a to s průměrnou měsíční teplotou minus 9,3 stupně Celsia.


Autor: ČTK

Muž zemřel po pádu z lešení

26. února 2024 v 18:54

Policie vyšetřuje smrtelný pád muže, který se na Žižkově v pondělí po poledni zřítil z lešení. Policisty zajímá, zda nedošlo k porušení bezpečnosti práce.

V Podolí hořela garáž

25. února 2024 v 10:38

Nad nedělním ránem zasahovali pražští hasiči Praze 4 Podolí u požáru garáže. Informovali o tom na síti X. „Vynesli jsme tlakovou lahev a plameny jsme uhasili dvěma vodními proudy,“ sdělili.

V Ruské ulici někdo na cedule nalepil jména ruských politických vězňů

24. února 2024 v 17:43

Ve Vršovicích v Ruské ulici někdo na zhruba pětadvacet cedulí s názvem ulice a na tramvajovou zastávku nalepil jména ruských politických vězňů a disidentů. Ve vzkazu připevněném na pouliční lampě připomněl druhé výročí vpádu ruské armády na Ukrajinu a také nedávnou smrt ruského opozičního politika...

Další články
Nahoru