dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Lednička i rádio z první republiky, staré fény. Lidé přinesli do muzea cenné přírůstky do sbírek
LIdé donesli do muzea často i velmi staré elektrospotřebiče. Foto: ELEKTROWIN

Lednička i rádio z první republiky, staré fény. Lidé přinesli do muzea cenné přírůstky do sbírek

Zajímavé přírůstky do sbírky domácích spotřebičů a elektrotechniky získalo Národní technické muzeum v Praze o uplynulém víkendu. Minulý týden byly Pražané vyzváni, aby donesli do muzea vysloužilé elektrospotřebiče a rozšířili tak stálou expozici Technika v domácnosti. „Návštěvníci přinesli mnoho spotřebičů i s původními obaly a dalšími doklady, které dotvářejí jejich příběh,“ říká kurátorka expozice Technika v domácnosti Lucie Střechová. Podle ní nešlo ani tak o hledání unikátů, jako spíš o doplnění jednotlivých řad, které dosud nebyly kompletní.

Zhruba stovku domácích elektrických spotřebičů vyrobených v různých obdobích přinesli návštěvníci muzea, aby je předali ELEKTROWINu k ekologické recyklaci a získali za ně slevu na vstupné k prohlídce muzejních expozic. Ty nejzajímavější si ale přímo na místě vybrali kurátoři muzea, aby jimi do budoucna mohli obohatit sbírky.

Expozice Technika v domácnosti byla otevřena v roce 2012. Je z 90 procent tvořena předměty, které jsou dlouhodobě ve sbírkách Národního technického muzea.

stare-spotrebice-nahled

Kurátorka expozice Lucie Střechová

Základ sbírky domácích spotřebičů tvoří předměty, které shromáždil ještě Vojta Náprstek, samotná sbírka je rozvíjena od založení muzea v roce 1908. Exponáty tak čekaly na vystavení více než sto let.

Ty, které se sešly uplynulý víkend, tak dlouho čekat nebudou. Národní technické muzeum z nich chce připravit samostatnou výstavku, později poslouží k plánované obměně expozic.

Podle Lucie Střechové ve sbírkách dosud nejvíc scházely spotřebiče z 80. a 90. let 20. století, ne tedy ty úplně nejstarší. Přesto se o víkendu s ELEKTROWINem objevily i opravdu památeční kousky. Například dvě kompresorové lednice z 30. let a ještě o desetiletí starší rozhlasový přijímač. Lidé přinesly také staré fény, žehličky a další elektrospotřebiče.


Simona Ahrnstedt: Oheň a voda

28. listopadu 2017 v 16:31

Komu otevřete svou třináctou komnatu? Oheň a voda přináší volné pokračování bestselleru Nepřátelé a milenci.

Novinka: Christina Brownová, Moderní jóga od A do Z

28. listopadu 2017 v 16:20

Moderní jóga od A do Z je dokonalým průvodcem, který vás krok za krokem zasvětí do cvičení sérií pozic aktivní jógy, regeneračních ásan či praktikování meditace. Prostřednictvím jógy střižené na míru modernímu životu se naučíte lépe zacházet se svým tělem, myslí i energií. Potřebujete ulevit od...

Knižní novinka: Sára a toulavý dědeček

24. listopadu 2017 ve 13:11

Plné fantazie, dobrodružství, překvapení, vtipu, historických postav i moderních předmětů obklopujících dnešní děti – takové jsou pohádky Sára a toulavý dědeček. Novinka z nakladatelství Práh potěší děti a také rodiče, kteří svým potomkům rádi dopřejí zábavné a přitom podnětné čtení....

Bytový interiér jako zrcadlo jeho obyvatele

24. listopadu 2017 v 11:22

Na předvánoční trh přináší toto téma výpravná publikace s množstvím fotografií, která by se ráda stala průvodcem bytových designérů i slabikářem laiků s nadšením pro zařizování interiérů. Autorkou knihy s názvem Styly interiérů je Ing. arch. Veronika Haroldová a vydavatelsví Baron ji od...

Další články
Nahoru