Dnes Středa - oblacno 22°C
Zítra Čtvrtek - skorojasno 26°C
Středa 18. 5. 2022
Svátek má Nataša
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Léčba elektrošoky si kvůli filmu s Nicholsonem špatnou pověst nezaslouží, tvrdí její zastánce
Primář psychiatrického oddělení Jan Kolomazník: Zdroj foto: se souhlasem Pardubické nemocnice

Léčba elektrošoky si kvůli filmu s Nicholsonem špatnou pověst nezaslouží, tvrdí její zastánce

Elektrošoky patří dodnes i kvůli některým filmům, jako je například legendární Přelet nad kukaččím hnízdem, k nejkontroverznějším psychiatrickým postupům. V indikovaných případech je přitom elektrokonvulzivní léčba (ECT) velmi dobrý způsob léčby, účinek nastupuje rychle, zkracuje délku hospitalizace, snižuje sebevražednost a má výborný terapeutický efekt. Tvrdí to alespoň primář psychiatrického oddělení Pardubické nemocnice Jan Kolomazník.

Léčba se provádí ve speciální prostorné místnosti s rozvodem kyslíku. Je třeba speciální lůžko, ECT přístroj s monitorováním EEG a EKG a dále vše potřebné pro anesteziologa. Provádět ji může pouze proškolený personál. Musí to být psychiatr, psychiatrická sestra, anesteziolog a anesteziologická sestra.

Poprvé byla ECT aplikována v roce 1938 v Itálii s dobrým efektem, později se začala požívat nadměrně a ve špatných indikacích (například u poruch osobnosti), což vedlo ke kritickým ohlasům a k omezení léčby.

V polovině sedmdesátých let natočil Miloš Forman oscarový film Přelet nad kukaččím hnízdem, ve kterém je hlavní hrdina v podání Jacka Nicholsona týrán elektrošoky. I to přispělo k jejich špatné pověsti. Renesance nastala až v osmdesátých letech.

„K této léčebné metodě se vracíme proto, že někteří pacienti na léky dostatečně nereagují nebo mají po psychofarmacích nežádoucí účinky,“ popisuje Kolomazník s tím, že byla u ECT prokázána vysoká účinnost i bezpečnost. Zajímavostí je, že první český elektrošokový přístroj byl vyroben v Pardubicích ve válečném roce 1942.

V průběhu ECT je elektrickou stimulací mozku vyvolán kratší epileptický záchvat. Co musí dnes dodržovat pacienti, kteří ECT podstupují? Před zahájením léčby je provedeno tělesné a laboratorní vyšetření pacienta, EKG, rentgen srdce a plic. Pacient je vyšetřen internistou a anesteziologem.

Před zákrokem, který se provádí ráno, nesmí jíst a pít. Před aplikací je uspán. „Studie ukázaly, že největší odpor k elektrokonvulzivní léčbě mají ti, kteří s ní nepřišli do kontaktu. Naopak nejkladnější přístup mají ti, kteří ji podstoupili. Zjistilo se například, že polovina z nich by raději šla na ECT než k zubaři,“ sděluje.

Po zákroku jsou pacienti přemístěni do jiné místnosti, kde jsou zvýšeně sledováni, většinou si ještě krátce pospí a během dopoledne odchází na oddělení.

„K této léčbě má veřejnost ještě často negativní postoje. Ten můj je naopak pozitivní, protože mám za 35 let praxe klinickou zkušenost s tím, jak dobře dokáže pomoci závažně duševně nemocným,“ popisuje Kolomazník.

ECT podle něj mohou podstoupit všechny věkové skupiny od dětí po seniory, včetně těhotných žen.

 


Autor: Lucie Rychlá

Letošním tématem zdravotnického kongresu je paliativní péče

Dnes ve 12:41

Magistrát Prahy organizuje 2. ročník zdravotnického kongresu, tentokrát s názvem Metropolitní zdravotnický kongres paliativní péče 2022. Akce se uskuteční 2. června na Nové radnici na Mariánském náměstí, účastníci se však budou moci připojit i online.

Albertovský den podpoří pacienty po úrazech mozku

14. května 2022 v 19:49

Chcete se pobavit, zasoutěžit si a zároveň proniknout do života lidí po poškození mozku? Zajímá vás, jak nejlépe pečovat o pacienty po úrazech mozku a cévních mozkových příhodách a jak je pomoci začlenit zpět do běžného života? Nenechte si ujít Albertovský den, který 18. května pořádají Klinika...

Další články
Nahoru