Dnes Úterý - obcasny-dest 3°C
Zítra Středa - obcasny-dest 1°C
Úterý 6. 12. 2022
Svátek má Mikuláš
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Léčba elektrošoky si kvůli filmu s Nicholsonem špatnou pověst nezaslouží, tvrdí její zastánce
Primář psychiatrického oddělení Jan Kolomazník: Zdroj foto: se souhlasem Pardubické nemocnice

Léčba elektrošoky si kvůli filmu s Nicholsonem špatnou pověst nezaslouží, tvrdí její zastánce

Elektrošoky patří dodnes i kvůli některým filmům, jako je například legendární Přelet nad kukaččím hnízdem, k nejkontroverznějším psychiatrickým postupům. V indikovaných případech je přitom elektrokonvulzivní léčba (ECT) velmi dobrý způsob léčby, účinek nastupuje rychle, zkracuje délku hospitalizace, snižuje sebevražednost a má výborný terapeutický efekt. Tvrdí to alespoň primář psychiatrického oddělení Pardubické nemocnice Jan Kolomazník.

Léčba se provádí ve speciální prostorné místnosti s rozvodem kyslíku. Je třeba speciální lůžko, ECT přístroj s monitorováním EEG a EKG a dále vše potřebné pro anesteziologa. Provádět ji může pouze proškolený personál. Musí to být psychiatr, psychiatrická sestra, anesteziolog a anesteziologická sestra.

Poprvé byla ECT aplikována v roce 1938 v Itálii s dobrým efektem, později se začala požívat nadměrně a ve špatných indikacích (například u poruch osobnosti), což vedlo ke kritickým ohlasům a k omezení léčby.

V polovině sedmdesátých let natočil Miloš Forman oscarový film Přelet nad kukaččím hnízdem, ve kterém je hlavní hrdina v podání Jacka Nicholsona týrán elektrošoky. I to přispělo k jejich špatné pověsti. Renesance nastala až v osmdesátých letech.

„K této léčebné metodě se vracíme proto, že někteří pacienti na léky dostatečně nereagují nebo mají po psychofarmacích nežádoucí účinky,“ popisuje Kolomazník s tím, že byla u ECT prokázána vysoká účinnost i bezpečnost. Zajímavostí je, že první český elektrošokový přístroj byl vyroben v Pardubicích ve válečném roce 1942.

V průběhu ECT je elektrickou stimulací mozku vyvolán kratší epileptický záchvat. Co musí dnes dodržovat pacienti, kteří ECT podstupují? Před zahájením léčby je provedeno tělesné a laboratorní vyšetření pacienta, EKG, rentgen srdce a plic. Pacient je vyšetřen internistou a anesteziologem.

Před zákrokem, který se provádí ráno, nesmí jíst a pít. Před aplikací je uspán. „Studie ukázaly, že největší odpor k elektrokonvulzivní léčbě mají ti, kteří s ní nepřišli do kontaktu. Naopak nejkladnější přístup mají ti, kteří ji podstoupili. Zjistilo se například, že polovina z nich by raději šla na ECT než k zubaři,“ sděluje.

Po zákroku jsou pacienti přemístěni do jiné místnosti, kde jsou zvýšeně sledováni, většinou si ještě krátce pospí a během dopoledne odchází na oddělení.

„K této léčbě má veřejnost ještě často negativní postoje. Ten můj je naopak pozitivní, protože mám za 35 let praxe klinickou zkušenost s tím, jak dobře dokáže pomoci závažně duševně nemocným,“ popisuje Kolomazník.

ECT podle něj mohou podstoupit všechny věkové skupiny od dětí po seniory, včetně těhotných žen.

 


Autor: Lucie Rychlá

Evropská města přicházejí se strategiemi boje s klimatickou změnou. Jak je na tom Praha?

Dnes v 10:46

Prohlubující se klimatická krize vede v posledních letech k přijímání úmluv, strategií a opatření, které mají za úkol snížit negativní dopady, jež má lidská činnost na naši planetu, a adaptovat se na ty změny, které již nelze zvrátit. V evropském kontextu tyto snahy zastřešuje hojně kvitovaná...

Noční myopie ohrožuje zrak řidičů zejména na podzim i v zimě

Dnes v 10:39

Nevlídné počasí nás nutí v tomto období trávit více času doma. Jsou ale povinnosti, jako je práce nebo škola, kterým se utéct jednoduše nedá. Pokud tak pravidelně usedáte za volant, buďte v těchto měsících obzvlášť opatrní. Kvůli snížené viditelnosti způsobené mlhou, brzkou tmou nebo mokrou...

Otevřené dveře do zákulisí moderního strojírenství

1. prosince 2022 v 10:37

Laboratoře Fakulty strojní ČVUT jste si nemohli prohlédnout ve všední den? Nevadí! Otevřou se i v sobotu 3. prosince. Zájemci o studium i jejich rodiče mohou nahlédnout do zákulisí výuky moderního strojírenství. 

Sedm tipů, jak žít podle zásad cirkulární ekonomiky

29. listopadu 2022 v 07:21

Cirkulární ekonomika je jedním z principů udržitelnosti, jejímž směrem se svět ve světle současné klimatické krize musí začít obracet. Konkrétně v Česku se můžeme těšit metropolí, která je v evropském kontextu jedním z pionýrů cirkulární ekonomiky, jíž je samozřejmě Praha. Víte ale v čem přesně...

Hackathon vyhrál nápad na podkožní senzor pro sledování hladiny cukru

28. listopadu 2022 v 09:02

Senzor, který usnadní život pacientům s cukrovkou, se stal nejlepším nápadem pátého ročníku European Health Hackathon (EHH) 2022. Akce se pořádala od pátku 25. do neděle 27. listopadu v Institutu klinické a experimentální medicíny v Praze (IKEM). Vítězné technologické řešení nazvané DiApp by do...

Hard Rock Cafe a fotbalista Messi představují vylepšený Messi Burger - Champions Edition

26. listopadu 2022 ve 20:43

Hard Rock Cafe rozšiřuje své partnerství se světově uznávanou fotbalovou legendou, Lionelem Messim, nejnovější verzí oblíbeného Messi Burgeru – Champion’s Edition. Novinkou jsou tři chutné omáčky– Chimichurri, Aioli a Latin Chili. Messi Burger Champion’s Edition je nyní k dispozici ve všech...

Dárek pro milovníky designu

25. listopadu 2022 v 15:22

Skleněná karafa Jezerní hladina bude krásným dárkem pro milovníky designu. ​Její vzhled, připomínající zvlněnou hladinu, je dílem Lenky Němcové pod vedením Ronyho Plesla. Proporčně je navržená tak, aby se dala dobře uchopit.

Další články
Nahoru