Dnes Neděle - oblacno 3°C
Zítra Pondělí - prehanky-snih 1°C
Neděle 24. 1. 2021
Svátek má Milena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Lázně u Vltavy fungují přes sto let, lidé tam tleskali i Bicanovi. V novodobé éře si je oblíbil lobbista Janoušek
Žluté lázně na historickém snímku. Foto: archiv

Lázně u Vltavy fungují přes sto let, lidé tam tleskali i Bicanovi. V novodobé éře si je oblíbil lobbista Janoušek

Družstvo říčních lázní se před více než sto lety rozhodlo zřídilo vzduchové a písečné lázně ve Dvorcích na jihu Prahy nákladem 30 tisíc korun. Slavnostní otevření se konalo 16. června 1910. Podle barvy plotu šlo tehdy o Žluté a Modré lázně. Již během prvních letech provozu se stal areál kultovním místem Pražanů.

Svou největší slávu zažívaly lázně ve třicátých až šedesátých letech minulého století. Nohejbal tam za velkého zájmu tisku i diváků hrával  slavný fotbalista Josef „Pepi“ Bican. Pokud bylo pěkné počasí, Žluté lázně praskaly ve švech. Veřejnost zde hrála volejbal, stolní tenis a již zmiňovaný nohejbal. Dominovalo však plavání. Mnoho Pražanů se naučilo plavat právě ve „žlutkách", a to díky plavčíkům.

Velkou oblibu od začátku provozu až do ničivých povodní v roce 2002 měly předplacené kabinky. Když se nějaká uvolnila, prakticky hned byla obsazena. Byly totiž pořadníky. Už za první republiky v lázních fungovaly cukrárny, restaurace i kiosky.

Brzy po válce došlo ke sloučení Žlutých a Modrých lázní. Zájem byl nadále velký. Zlatá éra skončila na začátku šedesátých let po dokončení vltavské kaskády. V zimě se nedalo provozovat oblíbené zimní bruslení, protože hladina přestala právě kvůli vybudování přehrad na Vltavě zamrzat.

Relaxace u Vltavy v Podolí před mnoha lety

Přesto si své skalní fanoušky Žluté lázně udržely. Nicméně areál postupně chátral. Snahu o rehabilitaci a návrat dobré pověsti odnesla tisíciletá voda před sedmnácti lety. V roce 2005 byl areál pronajat společnosti, která se o něj stará dodnes. Stejně jako o organizování velikonočních a vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí.

V dozorčí radě v minulosti působila žena odsouzeného lobbisty Romana Janouška. Ten má k areálu dlouhodobě pozitivní vztah. Když ho letos v létě nechal Vrchní soud sledovat, aby zjistil, jak je na tom se zdravím, tipněte si, kde byl Janoušek viděn? No přece ve Žlutých lázních.


Osobnosti uctily Křižíkovu památku

Včera v 11:40

V pátek 22. ledna si Národní technické muzeum, České vysoké učení technické a spolek Svatobor připomněli výročí 80 let od úmrtí Františka Křižíka.

Bála se o svého milého, ten přitom jenom spal

22. ledna 2021 ve 14:03

Žena měla strach o svého přítele, na pomoc přivolala strážníky. Její milý naštěstí jen jen spal jako dudek.

V dejvickém kostele se uskuteční dvoudenní sbírka oblečení pro lidi bez domova

21. ledna 2021 ve 22:36

Zítra od 13 do 20 hodin a v sobotu od 8 do 20 hodin se v kostele sv. Vojtěcha v Dejvicích koná sbírka oblečení pro lidi bez domova.

O názvech ulic v Praze 13 se dočtete na webu městské části

21. ledna 2021 v 11:53

Některé ulice a prostranství mají svůj název odjakživa a nikdo neví proč, jiné jsou připomínkou slavných osobností nebo událostí. Někdy nás nenapadne, proč zrovna tento název, jindy tápeme, kdo ta či ona osobnost byla. V Praze 13 nesou ulice jména jako Otavova po operním pěvci Zdenku Otavovi ale...

Maraton Robothon 2021: Oslava sta let slova robot

20. ledna 2021 v 07:41

V pátek 22. ledna odstartuje ze Švandova divadla inovační online maraton Robothon 2021 připomínající stoleté výročí vzniku slova robot, které se objevilo poprvé ve hře R.U.R. Karla Čapka v lednu 1921. Na Robothonu se proti sobě postaví týmy studentů českých vysokých...

Praha 11: Vyfoťte to a pošlete na radnici

15. ledna 2021 ve 12:05

Nepořádek, uhynulí holubi, nelegální skládka, poničené lavičky, díry v chodníku. Občané městské části mohou prostřednictvím MMS zpráv a e-mailem zasílat na adresu mms@praha11.cz fotografie s upozorněním na nedostatky, které se na území městské části Praha...

Další články
Nahoru