dnes
Pátek - obcasny-dest
12°C
zítra
Sobota - zatazeno
13°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
12°C
Lázně u Vltavy fungují přes sto let, lidé tam tleskali i Bicanovi. V novodobé éře si je oblíbil lobbista Janoušek
Žluté lázně na historickém snímku. Foto: archiv

Lázně u Vltavy fungují přes sto let, lidé tam tleskali i Bicanovi. V novodobé éře si je oblíbil lobbista Janoušek

Družstvo říčních lázní se před více než sto lety rozhodlo zřídilo vzduchové a písečné lázně ve Dvorcích na jihu Prahy nákladem 30 tisíc korun. Slavnostní otevření se konalo 16. června 1910. Podle barvy plotu šlo tehdy o Žluté a Modré lázně. Již během prvních letech provozu se stal areál kultovním místem Pražanů.

Svou největší slávu zažívaly lázně ve třicátých až šedesátých letech minulého století. Nohejbal tam za velkého zájmu tisku i diváků hrával  slavný fotbalista Josef „Pepi“ Bican. Pokud bylo pěkné počasí, Žluté lázně praskaly ve švech. Veřejnost zde hrála volejbal, stolní tenis a již zmiňovaný nohejbal. Dominovalo však plavání. Mnoho Pražanů se naučilo plavat právě ve „žlutkách", a to díky plavčíkům.

Velkou oblibu od začátku provozu až do ničivých povodní v roce 2002 měly předplacené kabinky. Když se nějaká uvolnila, prakticky hned byla obsazena. Byly totiž pořadníky. Už za první republiky v lázních fungovaly cukrárny, restaurace i kiosky.

Brzy po válce došlo ke sloučení Žlutých a Modrých lázní. Zájem byl nadále velký. Zlatá éra skončila na začátku šedesátých let po dokončení vltavské kaskády. V zimě se nedalo provozovat oblíbené zimní bruslení, protože hladina přestala právě kvůli vybudování přehrad na Vltavě zamrzat.

Relaxace u Vltavy v Podolí před mnoha lety

Přesto si své skalní fanoušky Žluté lázně udržely. Nicméně areál postupně chátral. Snahu o rehabilitaci a návrat dobré pověsti odnesla tisíciletá voda před sedmnácti lety. V roce 2005 byl areál pronajat společnosti, která se o něj stará dodnes. Stejně jako o organizování velikonočních a vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí.

V dozorčí radě v minulosti působila žena odsouzeného lobbisty Romana Janouška. Ten má k areálu dlouhodobě pozitivní vztah. Když ho letos v létě nechal Vrchní soud sledovat, aby zjistil, jak je na tom se zdravím, tipněte si, kde byl Janoušek viděn? No přece ve Žlutých lázních.


Začátkem listopadu nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 11:45

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na následující týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.

Další slevy pro živnostníky chystá Praha 1

28. října 2020 v 18:07

Provozovny ze sítě občanské vybavenosti, kulturní zařízení anebo provozovny veřejného stravování budou z rozhodnutí radnice Prahy 1 zařazeny mezi subjekty, které od ní od listopadu na dobu 6 měsíců obdrží padesátiprocentní slevu na nájemném. Sleva se bude týkat provozoven v nebytových prostorech...

Praha 4 chce zlepšit park na Fidlovačce, oslovila veřejnost

27. října 2020 v 08:34

Park Na Fidlovačce je krajinářsky cennou, přesto poměrně málo využívanou parkovou plochou ve správě městské části Praha 4. To chce radnice změnit a vypsala anketu pro veřejnost.

V Livornské ulici musel být pokácen strom

24. října 2020 ve 21:32

Při opravách chodníku v Livornské ulici došlo k poškození stromu. Kořen stromu byl narušen, když bagr vyzvedával obrubník a ten musel být pokácen.

Další články
Nahoru