Dnes Středa - zatazeno 7°C
Zítra Čtvrtek - obcasny-dest 4°C
Středa 14. 4. 2021
Svátek má Vincenc, Vincent
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Lázně u Vltavy fungují přes sto let, lidé tam tleskali i Bicanovi. V novodobé éře si je oblíbil lobbista Janoušek
Žluté lázně na historickém snímku. Foto: archiv

Lázně u Vltavy fungují přes sto let, lidé tam tleskali i Bicanovi. V novodobé éře si je oblíbil lobbista Janoušek

Družstvo říčních lázní se před více než sto lety rozhodlo zřídilo vzduchové a písečné lázně ve Dvorcích na jihu Prahy nákladem 30 tisíc korun. Slavnostní otevření se konalo 16. června 1910. Podle barvy plotu šlo tehdy o Žluté a Modré lázně. Již během prvních letech provozu se stal areál kultovním místem Pražanů.

Svou největší slávu zažívaly lázně ve třicátých až šedesátých letech minulého století. Nohejbal tam za velkého zájmu tisku i diváků hrával  slavný fotbalista Josef „Pepi“ Bican. Pokud bylo pěkné počasí, Žluté lázně praskaly ve švech. Veřejnost zde hrála volejbal, stolní tenis a již zmiňovaný nohejbal. Dominovalo však plavání. Mnoho Pražanů se naučilo plavat právě ve „žlutkách", a to díky plavčíkům.

Velkou oblibu od začátku provozu až do ničivých povodní v roce 2002 měly předplacené kabinky. Když se nějaká uvolnila, prakticky hned byla obsazena. Byly totiž pořadníky. Už za první republiky v lázních fungovaly cukrárny, restaurace i kiosky.

Brzy po válce došlo ke sloučení Žlutých a Modrých lázní. Zájem byl nadále velký. Zlatá éra skončila na začátku šedesátých let po dokončení vltavské kaskády. V zimě se nedalo provozovat oblíbené zimní bruslení, protože hladina přestala právě kvůli vybudování přehrad na Vltavě zamrzat.

Relaxace u Vltavy v Podolí před mnoha lety

Přesto si své skalní fanoušky Žluté lázně udržely. Nicméně areál postupně chátral. Snahu o rehabilitaci a návrat dobré pověsti odnesla tisíciletá voda před sedmnácti lety. V roce 2005 byl areál pronajat společnosti, která se o něj stará dodnes. Stejně jako o organizování velikonočních a vánočních trhů na Staroměstském a Václavském náměstí.

V dozorčí radě v minulosti působila žena odsouzeného lobbisty Romana Janouška. Ten má k areálu dlouhodobě pozitivní vztah. Když ho letos v létě nechal Vrchní soud sledovat, aby zjistil, jak je na tom se zdravím, tipněte si, kde byl Janoušek viděn? No přece ve Žlutých lázních.


Pozor při návštěvě lesa na Točné a v Komořanech

Dnes ve 12:18

Arcibiskupství pražské provede ve dnech 19. – 23. dubna sanační těžby podél komunikací a lesních pěšin v lesním komplexu mezi letištěm Točná a Komořany. Těžba potrvá do konce dubna. Těžbu suchých stromů stranou mimo frekventovaných cest a pěšin odloží lesní správa až na období vegetačního a...

Jak hodnotíte Dny Prahy 15? Radnice se ptá

Včera v 10:41

Pokud to epidemiologická situace dovolí, plánuje radnice patnácté městské části i letos zorganizovat Dny Prahy 15.

Stromy v ulici R. A. Dvorského jsou zachráněny

12. dubna 2021 v 19:40

V únoru se obyvatelé Prahy 15 obrátili na vedení radnice se stížnostmi ohledně poškození stromů v ulici R. A. Dvorského v Horních Měcholupech. K poškození mělo dojít v rámci opravy plynového vedení, kterou prováděla Pražská plynárenská a nezajišťovala ji Praha 15. Oprava byla nutná z důvodu...

Praha 8 plánuje revitalizovat fontánu u metra Ládví

12. dubna 2021 v 10:04

Fontána v neutěšeném stavu, která se nachází nedaleko stanice metra Ládví, se snad již brzy dočká proměny. Ze žulové stavby, stojící na Ládví již od 80. let minulého století, se má stát atrakce tamního prostoru a také mikroklimatický pomocník.

Praha 15 zve na jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory

12. dubna 2021 v 09:30

Jednání Výboru zdravotnictví, sociálních věcí, rodiny a péče o seniory Prahy 15 se uskuteční on-line ve středu 14. dubna od 16 hodin.

Radnice opravila vážní domek v Jinonicích

10. dubna 2021 v 08:30

Praha 5 dokončila rekonstrukci vážního domku v Jinonicích, který byl před lety svěřen hlavním městem do správy radnice. Opraveno bylo nosné zdivo, byl zhotoven nový krov včetně střešní krytiny, nová prkenná podlaha a bylo osazeno nové okno a vstupní dveře.

Trojská botanická zahrada se otevře veřejnosti

10. dubna 2021 v 07:24

Barvami hýří Ornamentální zahrada, v Japonské zahradě kvete magnolie a slivoně, v oblasti Horní zahrady čeká kvetoucí jarní háj. Od 12. dubna se Botanická zahrada hl. m. Prahy opět otevře pro veřejnost.

Dubnový festival Evolution bude online

9. dubna 2021 ve 12:43

V pátek a v sobotu 9. a 10. dubna se bude konat tradiční Festival Evolution, a tentokrát naplní své heslo #prostejinak důsledně. Proběhne totiž online. Díky platformě Happenee však návštěvníci nepřijdou o nákupy u stánků svých oblíbených firem, ani o oblíbený festivalový program. Vše bude...

Blíží se Den Země. Radnice Prahy 9 pomůže s úklidem

9. dubna 2021 v 09:42

Mezinárodní Den Země každoročně připadá na 22. duben a slaví se již od roku 1970. Akce, které se při této příležitosti konají, jsou zaměřeny na ochranu životního prostředí. V Praze 9 si ho veřejnost může připomenout aktivně – úklidem svého okolí.

Libeňský svět připomene Hrabala a Lustiga

9. dubna 2021 v 07:52

Libeňský svět, kulturně společenské centrum, právě vzniká v Praze 8. Konat se v něm budou nejrůznější akce nebo výstavy. Toto centrum má vzdát také hold slavným libeňským rodákům a obyvatelům, jako byli Bohumil Hrabal nebo Arnošt Lustig.

Další články
Nahoru