dnes
Sobota - zatazeno
2°C
zítra
Neděle - zatazeno
1°C
pozítří
Pondělí - jasno
1°C
Lávka v Praze 10 nese jméno Ukrajince Makucha, upálil se v roce 1968
Při otevření lávky měla projev senátorka a budoucí starostka Prahy 10 Renata Chmelová. Foto: Facebook RCH

Lávka v Praze 10 nese jméno Ukrajince Makucha, upálil se v roce 1968

V pražských Vršovicích byla včera otevřena lávka pojmenovaná po Ukrajinci Vasylu Makuchovi. Připomíná ukrajinského disidenta z dob Sovětského svazu, který se v roce 1968 upálil na protest proti rusifikaci Ukrajiny a proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Makuch je ale v ukrajinských dějinách kontroverzní postavou, za druhé světové války patřil k Ukrajinské povstalecké armádě Stepana Bandery, která bojovala proti Rudé armádě.

O pojmenování dosud bezejmenné lávky po Makuchovi rozhodla letos v květnu rada hlavního města. Lávku včera v den 50. výročí Makuchova sebeupálení otevřeli senátorka Renata Chmelová (nestraník za KDU-ČSL) a ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

Velvyslanec při slavnostním ceremoniálu připomínal Makuchův boj proti sovětské moci. „Komunistická moc se snažila ze všech sil, aby jméno Vasyla Makucha upadlo v zapomnění. Měli z něj děsivý strach, protože Makuch stejně jako Jan Palach věřili, že jimi zažehnuté živé pochodně probudí společnost," uvedl.

Ocenil také současnou českou podporu Ukrajině v době, kdy se země potýká s proruskými separatisty. „Mnoho Ukrajinců vyjadřovalo svou podporu českému a slovenskému národu. Dnes, kdy zlé časy zažívá Ukrajina, cítí Ukrajinci podporu od řady Čechů. Proto chci českému národu, vládě a parlamentu poděkovat za oporu, kterou v nich Ukrajina má," řekl.

„Poselství Makucha a Palacha není jen věcí minulosti. V současném světě je potlačování občanských svobod na denním pořádku. V únoru příštího roku to bude pět let, co Rusko hybridním způsobem obsadilo poloostrov Krym. Porušování suverenity sousedního státu je mimořádným varováním pro všechny země střední Evropy, na prvním místě pro ty, jež byly Ruskem okupovány v minulém století," řekla při otevření lávky senátorka a budoucí starostka Prahy 10 Renata Chmelová.

Vasyl Omeljanovyč Makuch byl ukrajinský nacionalista a bojovník za nezávislou Ukrajinu. Byl členem kontroverzní Banderovy armády, která brutálně vyháněla Poláky z dnešní západní Ukrajiny, podílela se i na vyvražďování Židů a po obratu ve válce bojovala proti Rudé armádě.

Po válce kvůli tomu strávil téměř deset let v táborech nucených prací na Sibiři. Po propuštění z vyhnanství Makuchova rodina zažívala šikanu kvůli své ukrajinské národnosti a kvůli používání ukrajinštiny a byla pod neustálým dohledem tajné policie.

Před 50 lety, 5. listopadu 1968, se Makuch zapálil na protest proti okupaci a rusifikaci Ukrajiny sovětským režimem a proti invazi do Československa v 1968. O den později zemřel. Zařadil se tak mezi hrstku občanů komunistického bloku, kteří na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa zvolil dobrovolnou smrt v plamenech.


Odtah vozidla při havárii na vodovodní či kanalizační síti hradí PVK

17. ledna 2019 ve 12:11

Pražské vodovody a kanalizace musí havárii na vodovodní či kanalizační síti neprodleně odstranit. V této souvislosti mají podle zákona o vodovodech a kanalizacích možnost rozhodnout o odtahu vozidla, které brání opravě. „Vůz vždy zamíří na odstavné parkoviště, kde je bezplatně vydán majiteli....

Na střeše Kliniky chce skupina pěti aktivistů zůstat i další dny

15. ledna 2019 v 11:15

Na střeše bývalé plicní kliniky v Jeseniově ulici na pražském Žižkově nadále zůstává skupina pěti aktivistů, pro které bylo Autonomní sociální centrum Klinika domovem. Obávají se, že budova vlastněná Správou železniční dopravní cesty (SŽDC) zůstane po vyklizení prázdná, proto plánují na střeše...

Další články
Nahoru