dnes
Čtvrtek - jasno
10°C
zítra
Pátek - jasno
7°C
pozítří
Sobota - jasno
7°C
Lávka v Praze 10 nese jméno Ukrajince Makucha, upálil se v roce 1968
Při otevření lávky měla projev senátorka a budoucí starostka Prahy 10 Renata Chmelová. Foto: Facebook RCH

Lávka v Praze 10 nese jméno Ukrajince Makucha, upálil se v roce 1968

V pražských Vršovicích byla včera otevřena lávka pojmenovaná po Ukrajinci Vasylu Makuchovi. Připomíná ukrajinského disidenta z dob Sovětského svazu, který se v roce 1968 upálil na protest proti rusifikaci Ukrajiny a proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Makuch je ale v ukrajinských dějinách kontroverzní postavou, za druhé světové války patřil k Ukrajinské povstalecké armádě Stepana Bandery, která bojovala proti Rudé armádě.

O pojmenování dosud bezejmenné lávky po Makuchovi rozhodla letos v květnu rada hlavního města. Lávku včera v den 50. výročí Makuchova sebeupálení otevřeli senátorka Renata Chmelová (nestraník za KDU-ČSL) a ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

Velvyslanec při slavnostním ceremoniálu připomínal Makuchův boj proti sovětské moci. „Komunistická moc se snažila ze všech sil, aby jméno Vasyla Makucha upadlo v zapomnění. Měli z něj děsivý strach, protože Makuch stejně jako Jan Palach věřili, že jimi zažehnuté živé pochodně probudí společnost," uvedl.

Ocenil také současnou českou podporu Ukrajině v době, kdy se země potýká s proruskými separatisty. „Mnoho Ukrajinců vyjadřovalo svou podporu českému a slovenskému národu. Dnes, kdy zlé časy zažívá Ukrajina, cítí Ukrajinci podporu od řady Čechů. Proto chci českému národu, vládě a parlamentu poděkovat za oporu, kterou v nich Ukrajina má," řekl.

„Poselství Makucha a Palacha není jen věcí minulosti. V současném světě je potlačování občanských svobod na denním pořádku. V únoru příštího roku to bude pět let, co Rusko hybridním způsobem obsadilo poloostrov Krym. Porušování suverenity sousedního státu je mimořádným varováním pro všechny země střední Evropy, na prvním místě pro ty, jež byly Ruskem okupovány v minulém století," řekla při otevření lávky senátorka a budoucí starostka Prahy 10 Renata Chmelová.

Vasyl Omeljanovyč Makuch byl ukrajinský nacionalista a bojovník za nezávislou Ukrajinu. Byl členem kontroverzní Banderovy armády, která brutálně vyháněla Poláky z dnešní západní Ukrajiny, podílela se i na vyvražďování Židů a po obratu ve válce bojovala proti Rudé armádě.

Po válce kvůli tomu strávil téměř deset let v táborech nucených prací na Sibiři. Po propuštění z vyhnanství Makuchova rodina zažívala šikanu kvůli své ukrajinské národnosti a kvůli používání ukrajinštiny a byla pod neustálým dohledem tajné policie.

Před 50 lety, 5. listopadu 1968, se Makuch zapálil na protest proti okupaci a rusifikaci Ukrajiny sovětským režimem a proti invazi do Československa v 1968. O den později zemřel. Zařadil se tak mezi hrstku občanů komunistického bloku, kteří na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa zvolil dobrovolnou smrt v plamenech.


Ředitel IKEM rezignoval. Aleš Herman odchází koncem prosince

Dnes ve 14:27

Ministr zdravotnictví Adam Vojtěch dnes přijal rezignaci ředitele Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) Aleše Hermana, který ve své funkci skončí k 31. prosince. Po sedmi letech svého působení se rozhodl přijmout nabídku ze soukromého sektoru.

Praha 11: Veřejné setkání k regeneraci vnitrobloku

Včera v 10:32

Poskytovatelé lékařské pohotovostní služby dostanou další dotace

Včera v 08:41

Rada hl. m. Prahy včera projednala poskytnutí dotací pražským nemocnicím, které zajišťují lékařskou pohotovostní službu. Jedná se o finanční prostředky na pořízení vybavení pro ambulance lékařské pohotovostní služby poskytnuté formou účelových investičních dotací v celkové výši 4 768 500 korun a...

Začíná Týden Francie. Nabídne odborné přednášky, gastronomické trhy, hudbu a film

13. listopadu 2018 ve 12:00

Pátý ročník Týdne Francie, který společně pořádá Francouzské velvyslanectví v Praze, Francouzsko-česká obchodní komora a další instituce, se zaměří na témata důležitá pro budoucnost i současnost. Na programu tak jsou odborné přednášky o e-commerce nebo cirkulární ekonomice. Milovníci dobrého jídla...

Listopadové Dny geografie na Albertově

12. listopadu 2018 v 08:46

Na Albertově bude od 19. do 23. listopadu probíhat již pátý ročník Dnů geografie. Program bude rozmanitý a připravila ho především výzkumná centra geografické sekce Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy, kde se geografie a demografie studují jako vědecké obory.

Další články
Nahoru