dnes
Pondělí - jasno
10°C
zítra
Úterý - zatazeno
8°C
pozítří
Středa - zatazeno
10°C
Lávka v Praze 10 nese jméno Ukrajince Makucha, upálil se v roce 1968
Při otevření lávky měla projev senátorka a budoucí starostka Prahy 10 Renata Chmelová. Foto: Facebook RCH

Lávka v Praze 10 nese jméno Ukrajince Makucha, upálil se v roce 1968

V pražských Vršovicích byla včera otevřena lávka pojmenovaná po Ukrajinci Vasylu Makuchovi. Připomíná ukrajinského disidenta z dob Sovětského svazu, který se v roce 1968 upálil na protest proti rusifikaci Ukrajiny a proti okupaci Československa vojsky Varšavské smlouvy. Makuch je ale v ukrajinských dějinách kontroverzní postavou, za druhé světové války patřil k Ukrajinské povstalecké armádě Stepana Bandery, která bojovala proti Rudé armádě.

O pojmenování dosud bezejmenné lávky po Makuchovi rozhodla letos v květnu rada hlavního města. Lávku včera v den 50. výročí Makuchova sebeupálení otevřeli senátorka Renata Chmelová (nestraník za KDU-ČSL) a ukrajinský velvyslanec Jevhen Perebyjnis.

Velvyslanec při slavnostním ceremoniálu připomínal Makuchův boj proti sovětské moci. „Komunistická moc se snažila ze všech sil, aby jméno Vasyla Makucha upadlo v zapomnění. Měli z něj děsivý strach, protože Makuch stejně jako Jan Palach věřili, že jimi zažehnuté živé pochodně probudí společnost," uvedl.

Ocenil také současnou českou podporu Ukrajině v době, kdy se země potýká s proruskými separatisty. „Mnoho Ukrajinců vyjadřovalo svou podporu českému a slovenskému národu. Dnes, kdy zlé časy zažívá Ukrajina, cítí Ukrajinci podporu od řady Čechů. Proto chci českému národu, vládě a parlamentu poděkovat za oporu, kterou v nich Ukrajina má," řekl.

„Poselství Makucha a Palacha není jen věcí minulosti. V současném světě je potlačování občanských svobod na denním pořádku. V únoru příštího roku to bude pět let, co Rusko hybridním způsobem obsadilo poloostrov Krym. Porušování suverenity sousedního státu je mimořádným varováním pro všechny země střední Evropy, na prvním místě pro ty, jež byly Ruskem okupovány v minulém století," řekla při otevření lávky senátorka a budoucí starostka Prahy 10 Renata Chmelová.

Vasyl Omeljanovyč Makuch byl ukrajinský nacionalista a bojovník za nezávislou Ukrajinu. Byl členem kontroverzní Banderovy armády, která brutálně vyháněla Poláky z dnešní západní Ukrajiny, podílela se i na vyvražďování Židů a po obratu ve válce bojovala proti Rudé armádě.

Po válce kvůli tomu strávil téměř deset let v táborech nucených prací na Sibiři. Po propuštění z vyhnanství Makuchova rodina zažívala šikanu kvůli své ukrajinské národnosti a kvůli používání ukrajinštiny a byla pod neustálým dohledem tajné policie.

Před 50 lety, 5. listopadu 1968, se Makuch zapálil na protest proti okupaci a rusifikaci Ukrajiny sovětským režimem a proti invazi do Československa v 1968. O den později zemřel. Zařadil se tak mezi hrstku občanů komunistického bloku, kteří na protest proti invazi vojsk Varšavské smlouvy do Československa zvolil dobrovolnou smrt v plamenech.


Praha 5 zveřejnila 10 důvodů, proč jít na její reprezentační ples

Včera v 17:29

2. Reprezentační ples Prahy 5 se bude v pátek 12. dubna konat v Národním domě na Smíchově. Polovina výtěžku z prodeje vstupenek bude věnována humanitární neziskové organizaci „Lékaři bez hranic“.

Praha 4 otevřela azylový dům pro sociálně znevýhodněné rodiny s dětmi

21. března 2019 ve 12:37

Azylový dům byl dnes otevřen v Horáčkově ulici v Praze 4. Bude sloužit k ubytování sociálně znevýhodněných rodin s dětmi, včetně rodin s jedním rodičem – samoživitelkou nebo samoživitelem, které nemají trvalé bydlení a jsou v sociální nouzi, a navíc nabízí šest sociálních bytů. Azylový dům...

Další články
Nahoru