Dnes Neděle - zatazeno 18°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 21°C
Neděle 21. 7. 2024
Svátek má Vítězslav
Pražské drby
Co se v Praze povídá aneb Tak trochu jiný pražský bulvár
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lávka na Smíchovském nádraží po více než devadesáti letech končí, pomůže nová linka
Lávka pro pěší na Smíchovském nádraží. Foto: Ropid

Lávka na Smíchovském nádraží po více než devadesáti letech končí, pomůže nová linka

Od pondělí 9. října bude ze Smíchovského nádraží jezdit nová doplňková autobusová linka 232, důvodem je uzavření pěší lávky přes kolejiště Smíchovského nádraží spojující okolí zastávky Křížová s Nádražní ulicí v prostoru mezi tramvajovými zastávkami Plzeňka a Smíchovské nádraží. Lávku odstraní Správa železnic, která plánuje rekonstrukci kolejiště a celé stanice, vybudování nové lávky a přestavbu nádražní budovy.

Lávka desítky let spojovala okolí zastávky Křížová s Nádražní ulicí v prostoru mezi tramvajovými zastávkami Plzeňka a Smíchovské nádraží. Základní náhradní spojení mezi Křížovou a Smíchovským nádražím je trvale dostupné s využitím běžných linek PID 7, 21, 120 a 231, kterými je možné ze zastávky Křížová dojet na přestup na tramvajové linky 4, 5, 12 a 20 či metro B v zastávkách Anděl či Na Knížecí.

„Přesto bude na základě komunikace se zástupci hlavního města, Prahy 5 a Správy sociálního zabezpečení, která je největším zaměstnavatelem v oblasti za kolejištěm Smíchovského nádraží, doplněno dopravní spojení v této oblasti o novou autobusovou linku číslo 232,“ sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Linka 232 bude provozována od 9. října v trase Smíchovské nádraží – Lihovar (zastávka v provozu až po stanovení příslušnými úřady) – Pod Děvínem – Pod Konvářkou  – Správa sociálního zabezpečení – Křížová – Na Knížecí v pracovní dny zhruba od 5:30 do 20:00 v celodenním intervalu 30 minut s několika vloženými spoji v přepravních špičkách.

Nástupní zastávka na Smíchovském nádraží pro linku 232 bude umístěna v obvyklé nástupní zastávce linek 129, 241 a 318 v Nádražní ulici. Na Knížecí bude linka 232 odjíždět ze stejné zastávky jako linky 120 a 231.  

„S ohledem na cestující dojíždějící z regionu, kteří dosud po vystoupení z vlaku či příměstského autobusu docházeli do okolí zastávek Křížová či Správa sociálního zabezpečení pěšky po lávce, tudíž jim postačovala úhrada jízdného PID do dojezdového pásma 0, budou pro majitele předplatních kuponů na lince 232 zastávky Smíchovské nádraží až Křížová společně zařazeny do pásem P i 0,“ sdělil Filip Drápal, mluvčí organizace Ropid, která plánuje pražskou MHD.

Zastávka Lihovar na lince 232, jejíž zřízení v Nádražní ulici v obou směrech vyžaduje souhlas Policie ČR a vydání stanovení příslušných orgánů, bude podle Drápala v provozu pravděpodobně až ve druhé polovině října.

Historie smíchovské lávky

Lávka přes nádraží Praha-Smíchov byla vybudována v letech 1929 až 1930. Její konstrukci vyrobila Pražská mostárna – Českomoravská Kolben Daněk. V roce 1953 bylo přístupové schodiště na lávku na smíchovské straně posunuto o zhruba 10 metrů a lávka tak o stejnou délku prodloužena. Od dubna do října roku 1974 při první zásadní rekonstrukci proběhla výměna monolitické mostovky za prefabrikovanou.

Další rekonstrukce lávky probíhala v roce 2002. Lávka byla tehdy v souvislosti s výstavbou Městského okruhu zkrácena na radlické straně o 45,5 metru a místo schodiště navázána na nové chodníky úrovňově. V roce 2007 pak přibylo prostřední schodiště směřující k nástupištím zastávky Praha-Smíchov severní nástupiště.


Autor: Jan Puci

Zastávka Otakarova bude rozšířena

Dnes v 07:13

V Praze 4 dojde ke kompletní úpravě zastávky MHD Otakarova a jejího okolí. Bude rozšířen nástupní ostrůvek, doplní se přístřešky a informační tabule o odjezdech, zkrátí se přechod v zadní části zastávky pro větší bezpečnost a bude doplněn cyklopruh.

O příspěvek na doučování byl zájem, požádalo o něj přes 300 dětí

Včera v 07:38

Radnice Prahy 6 na jaře rozhodla o pomoci rodičům deváťáků s přípravou na přijímací zkoušky na střední školy a nabídla jim příspěvek dva tisíce korun na přípravné kurzy, zkoušky nanečisto, přípravu na talentovky a podobně. Městská část na tento program vyčlenila ve svém rozpočtu jeden...

Na trati Čelákovice–Neratovice vymění most

19. července 2024 v 08:15

Na železniční trati Čelákovice–Neratovice bude za výluky provozu na trati vyměněn most. Již nyní začínají přípravné práce, které zasáhnou do režimu jízdy na D10 u Brandýsa nad Labem. Odstranění stávajícího mostu se plánuje na víkendovou noc z 10. na 11. srpna. Následně proběhne výstavba nového...

Další články
Nahoru