dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - oblacno
6°C
pozítří
Neděle - obcasny-dest
5°C
Lavičky, chodníky, pítko, trampolíny. Park u nádraží prokoukne, opravy vyjdou na 11 milionů
Park před vršovickýcm nádražím. Foto: ŠJů / Wikimedia Commons

Lavičky, chodníky, pítko, trampolíny. Park u nádraží prokoukne, opravy vyjdou na 11 milionů

Úpravy parku u Vršovického nádraží budou stát necelých 11 milionů korun. ČTK to zjistila z věstníku veřejných zakázek. Obnova čeká zeleň, lavičky i odpadkové koše, přibudou tři trampolíny či pítko. Opraveny budou chodníky, rozvody vody a elektřiny. Práce začnou na přelomu roku, hotovo by mělo být v srpnu.

Zakázku na opravy parku, který nese nově název park Jiřiny Haukové a Jindřicha Chaloupeckého, získala podle uveřejnění zakázky firma Swietelsky stavební s.r.o., která nabídla cenu 10,99 milionu korun. Odhadovaná cena zakázky byla původně 14 milionů korun. Park leží mezi ulicemi Vršovická, U Vršovického nádraží a Sámova.

„Projekt zahrnuje úpravu tohoto prostoru, včetně přilehlých chodníků a prostranství před školou, které bude výškově sjednoceno s parkem," řekl ČTK dříve mluvčí Praha 10 Jan Charvát. Současná slepá ulice se promění ve zpevněnou plochu a připojí k parku.

Upravené budou také chodníky kolem parku. Ve středové části parku je v současné době několik laviček a odpadkových košů. Nahradí je dřevěné lavice různých délek a malé dřevěné kostky. Sloužit mají zejména školákům. Klasické lavičky určené hlavně seniorům budou umístěné podél pěší promenády. Zeleň v parku bude prořezaná, zmizí staré nebo neperspektivní dřeviny a naopak vysazeno bude 11 nových stromů.

Trávník bude zavlažovaný automaticky, přibudou odpočívadla, nové lavičky a odpadkové koše. V plánu je také pítko a zabudované herní prvky včetně tří zemních trampolín. Část peněz na obnovu parku získala Praha 10 jako investor z Evropského fondu pro regionální rozvoj.

Parková plocha u Vršovického nádraží vznikla už v roce 1938 a většina výsadby pochází z 50. let, vyskytují se v ní především duby, javory a platany. Studii a projekt obnovy parku zpracoval architektonický ateliér a05 ateliér zahradní a krajinářské architektury.

Praha 10 v nedávné době opravila také park v ulici Chrpová-Malinová na Zahradním Městě, získala za něj ocenění v rámci Národní ceny za architekturu – Grand prix architektů 2012 v kategorii Krajinářská architektura a zahradní tvorba. Obnovou za 120 milionů korun prošel také vloni otevřený Malešický park.


Další články
Nahoru