Dnes Středa - oblacno 1°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 0°C
Středa 2. 12. 2020
Svátek má Blanka
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Lavičky AD-Net někde nahradí Praha 6 vlastním mobiliářem, rozmístění mohou lidé ovlivnit v anketě
Ilustrační foto: Facebook Lavičky AD-Net

Lavičky AD-Net někde nahradí Praha 6 vlastním mobiliářem, rozmístění mohou lidé ovlivnit v anketě

Už loni pražský magistrát vypověděl smlouvu se společností AD-Net, čímž bylo rozhodnuto, že ze zastávek MHD, náměstí a dalších veřejných prostranství v metropoli bude odstraněno přes 1400 laviček. Došlo sice k průtahům, ale v řádu měsíců by tento mobiliář měl skutečně zmizet. Praha 6 aktuálně spustila anketu, ve které se mohou lidé vyjádřit ke všem místům, kde tyto lavičky stojí. Zda tam jsou nadále potřebné, nebo ne. Podle výsledků radnice zváží, kde odstraněné lavičky nahradí novým mobiliářem.

V Praze 6 je přes šest desítek míst, kde jsou lavičky AD-Net. Celkem se jedná o zhruba 125 laviček. Došlo sice k průtahům v odstraňování, ale společnost by je měla do konce roku odvézt.

„Reklama do města patří, ale musí mít jasná pravidla, proto odstraníme 247 cedulí, plakátovacích ploch a dalších nosičů, které jen zahlcovaly veřejný prostor. Reklama do osmi metrů čtverečních bude nově patřit jen na městský mobiliář,“ řekl již dříve náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). Do této kategorie malých reklam patřila i smlouva se společností AD-Net.

Tyto lavičky stojí v různých městských částech, Prahu 6 nevyjímaje. Tamní radnice se rozhodla zeptat obyvatel, zda by na některých místech chtěli za tyto lavičky náhradu.

V aplikaci Geoportál Prahy 6, jehož zkušební verzi městská část spustila teprve nedávno, si proto mohou zájemci na mapě nechat znázornit polohu všech laviček AD-Net. U každé položky je možnosti zapojit se do ankety. Lze zde označit jednu ze dvou nabízených možností: Ano (lavička je potřebná), Ne (lavičku je možné odstranit).

„Zatímco některé lavičky jsou nevyužívané, u jiných víme, že je rádi využíváte. Proto bychom chtěli znát váš názor, kde jsou lavičky potřebné. Hlasujte o této lavičce v anketě. Děkujeme,“ uvádí Praha 6.

Podle Jakuba Stárka (ODS), statutárního místostarosty Prahy 6, jenž zodpovídá za územní rozvoj, veřejný prostor, smart city a informační technologie, potrvá anketa do konce listopadu. „Potom anketu vyhodnotíme a na základě výsledků zvážíme a rozhodneme, kam pořídíme nové lavičky. Instalaci bychom chtěli stihnout do jara,“ sdělil.

Pokud se anketa osvědčí a lidé se do ní zapojí, Praha 6 by podle Stárka mohla volit tento způsobit i pro získávání dalších zpětných vazeb k mobiliáři a veřejným instalacím.

Geoportál Prahy 6

Svůj geoportál spustila šestá městská část letos na podzim. Jedná se o interaktivní mapu, která umožňuje snadnou orientaci na území městské části a poskytuje přehled místních veřejných služeb.

V aplikaci najdou řadu užitečných informací, které byly do geoportálu zařazeny i na základě analýzy toho, jaké informace lidé nejčastěji hledají na webu Prahy 6. „Takto jsme se například rozhodli vytvořit v geoportálu samostatnou vrstvu mapy s velkoobjemovými kontejnery,“ řekl Stárek.

Aktuálně Geoportál Prahy 6 nabízí osm připravených vrstev. K nejpodrobnějším patří vrstva týkající se odpadů, kde uživatelé najdou přesné rozmístění velkoobjemových kontejnerů, ať už ve správě Prahy 6 či hlavního města, včetně termínů pro přistavení každého z nich. Kromě toho je zde k dispozici přehled sběrných dvorů, kontejnerů na bio odpad, kontejnerů na oleje a tuk, odpadkových košů či stojanů se sáčky na psí exkrementy.

Aplikace rovněž obsahuje rozmístění smart toalet, již zmíněných veřejných laviček, dopravních radarů, měřičů ovzduší, dětských hřišť a veřejných ploch pro fitness.

Podobně si uživatelé mohou na mapě najít distribuční místa časopisu Šestka, přesnou lokalitu Informačních kanceláří městské části Praha 6 a dále střediska pro děti a mládež či jednotlivé mateřské, základní, střední a speciální školy v Praze 6. K jednotlivým zařízením je doplněn i odkaz na jejich webové stránky nebo informace o otevírací době.

Vyhledávání v geoportálu funguje pomocí samostatné lišty, kde uživatel jednoduše označí, jaké objekty jej zajímají. Podrobnější informace najde po kliknutí na konkrétní bod na mapě.

„Snažili jsme se, aby Geoportál Prahy 6 nabízel co možná nejvíce relevantních informací pro občany, zároveň ale byl maximálně uživatelsky přívětivý. Zatímco tedy jiné srovnatelné geoportály obvykle načítají část dat z externích zdrojů, v našem případě pracujeme výhradně s daty, jimiž sami disponujeme. Díky tomu je zobrazení požadovaných informací poměrně rychlé a celý geoportál pracuje velice plynule," uvedl Vladimír Šuvarina (ODS), zastupitel Prahy 6, který stojí za vývojem projektu. Interaktivní mapa zatím funguje přes webové rozhraní, v budoucnu bude dostupná i jako samostatná mobilní aplikace.

Geoportál Prahy 6 je k dispozici na adrese gis.praha6.cz. Praha 6 již dříve spustila aplikaci Lepší šestka, která veřejnosti slouží k rychlému nahlášení nedostatků v městské části.


Elektronický podpis nově na radnici Prahy 5

Včera ve 12:56

Praha 5 spustila od 1. prosince vydávání všech běžných typů certifikátů pro elektronickou komunikaci. Certifikáty si lze nově zařídit v úředních hodinách na pracovišti ověřování podpisů, listin a Czech POINT, které se nachází na ulici Štefánikova 13.

Pražské vodovody a kanalizace: Ochrana vodoměrů před mrazy

Včera ve 12:17

Pražské vodovody a kanalizace před nadcházející zimní sezónou doporučují svým zákazníkům řádné zabezpečení vodoměrů.

V Praze 11 chystají hotely pro hmyz

Včera v 10:51

Na různých místech městské části nechá Praha 11 v nejbližších dnech instalovat sedm hmyzích hotelů.

Nakladatelství ZEĎ nadělilo knihy lidem, kteří pečují o druhé

Včera v 10:23

Vtipné líčení výpravy za zvířaty do exotické Guyany, rozhovory s pětadvaceti předními českými lékaři nebo humorné poučení o našich útrobách, v nichž sídlí dobří a zlí mikrouti. I takové čtení věnovali Jan Pergler a Jan Dražan z nakladatelství ZEĎ v předvánočním čase lidem, kteří se obětavě starají...

Radnice Prahy 13 má otevřeno 20 hodin týdně

Včera v 10:10

Úřad městské části Praha 13 byl nucen omezit úřední hodiny od 12. října na základě usnesení vlády č. 994. Usnesení stanovilo, že orgány veřejné moci a správní orgány musí omezit úřední hodiny na 2 dny v týdnu v rozsahu 5 hodin v daném dni. Starosta městské části Praha 13 společně s tajemníkem...

Jednání Komise pro dotace a EU fondy RMČ. Praha 11 zveřejnila program

30. listopadu 2020 ve 12:25

Jednání komise je veřejné a bude se konat v úterý 1. prosince od 17:30 hodin prostřednictvím elektronického nástroje Microsoft Teams.

Další články
Nahoru