Dnes Neděle - polojasno 15°C
Zítra Pondělí - prehanky-dest 17°C
Neděle 29. 5. 2022
Svátek má Maxmilián a Maxim
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Lavičky AD-Net někde nahradí Praha 6 vlastním mobiliářem, rozmístění mohou lidé ovlivnit v anketě
Ilustrační foto: Facebook Lavičky AD-Net

Lavičky AD-Net někde nahradí Praha 6 vlastním mobiliářem, rozmístění mohou lidé ovlivnit v anketě

Už loni pražský magistrát vypověděl smlouvu se společností AD-Net, čímž bylo rozhodnuto, že ze zastávek MHD, náměstí a dalších veřejných prostranství v metropoli bude odstraněno přes 1400 laviček. Došlo sice k průtahům, ale v řádu měsíců by tento mobiliář měl skutečně zmizet. Praha 6 aktuálně spustila anketu, ve které se mohou lidé vyjádřit ke všem místům, kde tyto lavičky stojí. Zda tam jsou nadále potřebné, nebo ne. Podle výsledků radnice zváží, kde odstraněné lavičky nahradí novým mobiliářem.

V Praze 6 je přes šest desítek míst, kde jsou lavičky AD-Net. Celkem se jedná o zhruba 125 laviček. Došlo sice k průtahům v odstraňování, ale společnost by je měla do konce roku odvézt.

„Reklama do města patří, ale musí mít jasná pravidla, proto odstraníme 247 cedulí, plakátovacích ploch a dalších nosičů, které jen zahlcovaly veřejný prostor. Reklama do osmi metrů čtverečních bude nově patřit jen na městský mobiliář,“ řekl již dříve náměstek pražského primátora pro oblast dopravy Adam Scheinherr (Praha Sobě). Do této kategorie malých reklam patřila i smlouva se společností AD-Net.

Tyto lavičky stojí v různých městských částech, Prahu 6 nevyjímaje. Tamní radnice se rozhodla zeptat obyvatel, zda by na některých místech chtěli za tyto lavičky náhradu.

V aplikaci Geoportál Prahy 6, jehož zkušební verzi městská část spustila teprve nedávno, si proto mohou zájemci na mapě nechat znázornit polohu všech laviček AD-Net. U každé položky je možnosti zapojit se do ankety. Lze zde označit jednu ze dvou nabízených možností: Ano (lavička je potřebná), Ne (lavičku je možné odstranit).

„Zatímco některé lavičky jsou nevyužívané, u jiných víme, že je rádi využíváte. Proto bychom chtěli znát váš názor, kde jsou lavičky potřebné. Hlasujte o této lavičce v anketě. Děkujeme,“ uvádí Praha 6.

Podle Jakuba Stárka (ODS), statutárního místostarosty Prahy 6, jenž zodpovídá za územní rozvoj, veřejný prostor, smart city a informační technologie, potrvá anketa do konce listopadu. „Potom anketu vyhodnotíme a na základě výsledků zvážíme a rozhodneme, kam pořídíme nové lavičky. Instalaci bychom chtěli stihnout do jara,“ sdělil.

Pokud se anketa osvědčí a lidé se do ní zapojí, Praha 6 by podle Stárka mohla volit tento způsob i pro získávání dalších zpětných vazeb k mobiliáři a veřejným instalacím.

Geoportál Prahy 6

Svůj geoportál spustila šestá městská část letos na podzim. Jedná se o interaktivní mapu, která umožňuje snadnou orientaci na území městské části a poskytuje přehled místních veřejných služeb.

V aplikaci najdou řadu užitečných informací, které byly do geoportálu zařazeny i na základě analýzy toho, jaké informace lidé nejčastěji hledají na webu Prahy 6. „Takto jsme se například rozhodli vytvořit v geoportálu samostatnou vrstvu mapy s velkoobjemovými kontejnery,“ řekl Stárek.

Aktuálně Geoportál Prahy 6 nabízí osm připravených vrstev. K nejpodrobnějším patří vrstva týkající se odpadů, kde uživatelé najdou přesné rozmístění velkoobjemových kontejnerů, ať už ve správě Prahy 6 či hlavního města, včetně termínů pro přistavení každého z nich. Kromě toho je zde k dispozici přehled sběrných dvorů, kontejnerů na bio odpad, kontejnerů na oleje a tuk, odpadkových košů či stojanů se sáčky na psí exkrementy.

Aplikace rovněž obsahuje rozmístění smart toalet, již zmíněných veřejných laviček, dopravních radarů, měřičů ovzduší, dětských hřišť a veřejných ploch pro fitness.

Podobně si uživatelé mohou na mapě najít distribuční místa časopisu Šestka, přesnou lokalitu Informačních kanceláří městské části Praha 6 a dále střediska pro děti a mládež či jednotlivé mateřské, základní, střední a speciální školy v Praze 6. K jednotlivým zařízením je doplněn i odkaz na jejich webové stránky nebo informace o otevírací době.

Vyhledávání v geoportálu funguje pomocí samostatné lišty, kde uživatel jednoduše označí, jaké objekty jej zajímají. Podrobnější informace najde po kliknutí na konkrétní bod na mapě.

„Snažili jsme se, aby Geoportál Prahy 6 nabízel co možná nejvíce relevantních informací pro občany, zároveň ale byl maximálně uživatelsky přívětivý. Zatímco tedy jiné srovnatelné geoportály obvykle načítají část dat z externích zdrojů, v našem případě pracujeme výhradně s daty, jimiž sami disponujeme. Díky tomu je zobrazení požadovaných informací poměrně rychlé a celý geoportál pracuje velice plynule," uvedl Vladimír Šuvarina (ODS), zastupitel Prahy 6, který stojí za vývojem projektu. Interaktivní mapa zatím funguje přes webové rozhraní, v budoucnu bude dostupná i jako samostatná mobilní aplikace.

Geoportál Prahy 6 je k dispozici na adrese gis.praha6.cz. Praha 6 již dříve spustila aplikaci Lepší šestka, která veřejnosti slouží k rychlému nahlášení nedostatků v městské části.


Autor: Jan Puci

PVK: Začátkem června nepoteče voda v těchto ulicích

Včera v 17:21

Pražské vodovody a kanalizace oznámily přehled plánovaných výluk v dodávkách pitné vody na příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací.  

Setkání kultur 2022

Včera v 07:29

V Praze 14 se koná další ročník festivalu Setkání kultur. Během června budou moci lidé využít nadstandardní možnosti výpůjček v městské knihovně v ulici Gen. Janouška 2, nebo navštívit cestopisnou besedu v KC Kardašovská. Setkání kultur začíná 1. června, poslední akce se uskuteční...

Open Air koncert České filharmonie na Hradčanském náměstí

Včera v 07:23

Tradiční Open Air koncert se vrací po dvou letech na Hradčanské náměstí a letošní program, který má jako obvykle odlehčenou formou uzavřít koncertní sezonu České filharmonie, připravil britský dirigent Wayne Marshall v duchu jazzových, filmových a muzikálových inspirací.

Slavíci v zahradě - festival chlapeckých sborů

27. května 2022 v 19:54

Hry s hudbou pro kolemjdoucí v sobotu 28. května v Praze 1.

Zábavný rodinný běh ve víru barev

27. května 2022 v 18:31

Barvám neutečeš – den s přáteli a rodinou v Centrálním parku Prahy 13 . V sobotu 4. června můžete vyrazit na trasu dlouhou 5km během či chůzí a nechat se při tom v pěti barevných zónách zasypat barvami.

Hokej: Obrazovky se v centru objeví jen v případě, že Česko bude hrát finále

27. května 2022 v 18:21

Pražský magistrát se nechystá, že by na sobotní semifinálové utkání hokejového šampionátu mezi Českou republikou a Kanadou nechal v centru města vybudovat velkoplošné obrazovky. Obrazovky se na náměstí objeví pouze v případě, že by se Češi dostali do finále. Na dotaz ČTK to sdělil mluvčí...

Slovenská prezidenta Čaputová uctila památku parašutistů z operace Anthropoid

27. května 2022 v 18:16

Slovenská prezidentka Zuzana Čaputová zahájila dnes svou návštěvu Prahy v Resslově ulici uctěním památky československých parašutistů Jozefa Gabčíka a Jana Kubiše, kteří před 80 lety uskutečnili atentát na zastupujícího říšského protektora Reinharda Heydricha. Prezidenta Miloše Zemana při...

Den dětí na pražských náplavkách

26. května 2022 ve 12:15

Na Den dětí budou náplavky patřit hlavně dětem. Plno zábavy najdou na obou březích Vltavy, v Praze 2 a Praze 5.

Další články
Nahoru