Dnes Středa - obcasny-dest 21°C
Zítra Čtvrtek - zatazeno 25°C
Středa 7. 6. 2023
Svátek má Iveta, Slavoj
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lavička nekonečná nově zdobí areál podolské porodnice, dvojče má v Torontu
Slavnostního odhalení lavičky se zúčastnila i Lea Vivot (druhá zprava), autorka díla. Foto: Canadian Medica

Lavička nekonečná nově zdobí areál podolské porodnice, dvojče má v Torontu

Areál porodnice pražského Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v Podolí zkrášlilo sochařské dílo známé kanadské sochařky českého původu Lea Vivot. Lidé si tak mohou nově odpočinout na Lavičce nekonečné a posedět ve společnosti dvou soch symbolizujících mateřství.

Bronzové sousoší zachycuje těhotnou a kojící ženu sedící na kulaté lavičce v družném rozhovoru. Jeden z citátů autorky, který je na lavičce vyrytý, zní: „Když tě držím v náruči, objímám budoucnost.“ (When I hold you in my arms, I embrace the future). 

„Myslím si, že Ústav pro péči o matku a dítě je pro tak symbolické dílo nejvhodnějším místem, nový život se tu bez nadsázky rodí každý den,“ komentovala slavnostní odhalení díla  Barbara Taušová, zdravotní ředitelka a vedoucí lékařka pediatrie prémiových klinik Canadian Medical, která umístění v areálu ÚPMD zprostředkovala. 

První bronzová socha-lavička ženy kojící své dítě, umístěná u vstupních prostor areálu, byla Lea Vivot zapůjčena již v roce 2018. 

„V posledních dvaceti letech došlo v Ústavu pro péči o matku a dítě k rozsáhlým rekonstrukcím a dovybavení nejmodernější technologií. Vlajkovou lodí ústavu je porodnická část, která má vynikající pověst a výborné klinické i vědecké výsledky. Nádherné sochy paní Vivot, žijící v Kanadě, které jsou symbolem mateřství, velmi vhodně doplňují a zvýrazňují nejdůležitější část naší péče, péči o těhotné a novorozence,“ uvedl ředitel ÚPMD Jaroslav Feyereisl. 

Pražská Lavička nekonečná (v originále „Endless Bench“) má za mořem i své dvojče. První edice sousoší se nachází před Dětskou nemocnici v Torontu, ke které má Lea Vivot velmi osobní vztah.


Autor: puc

Náměstek Hlaváček a starostové řešili bytovou situaci v Praze

5. června 2023 ve 23:05

Ve středu 31. května se uskutečnilo setkání Petra Hlaváčka (STAN), náměstka primátora pro oblast strategického a územního rozvoje, se starosty pražských městských částí a jejich představiteli zodpovědnými za územní rozvoj. Tématem setkání bylo společné řešení bytové situace v hlavním...

V Praze 11 bude jednat Komise pro seniory

5. června 2023 v 11:47

Jednání komise seniorů je veřejné a bude se konat ve úterý 6. června od 16 hodin v zasedací místnosti v budově Úřadu MČ Praha 11, Vidimova 1324–1325.

Další články
Nahoru