Dnes Sobota - obcasny-dest 22°C
Zítra Neděle - polojasno 28°C
Sobota 25. 6. 2022
Svátek má Ivan
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Lavička nekonečná nově zdobí areál podolské porodnice, dvojče má v Torontu
Slavnostního odhalení lavičky se zúčastnila i Lea Vivot (druhá zprava), autorka díla. Foto: Canadian Medica

Lavička nekonečná nově zdobí areál podolské porodnice, dvojče má v Torontu

Areál porodnice pražského Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v Podolí zkrášlilo sochařské dílo známé kanadské sochařky českého původu Lea Vivot. Lidé si tak mohou nově odpočinout na Lavičce nekonečné a posedět ve společnosti dvou soch symbolizujících mateřství.

Bronzové sousoší zachycuje těhotnou a kojící ženu sedící na kulaté lavičce v družném rozhovoru. Jeden z citátů autorky, který je na lavičce vyrytý, zní: „Když tě držím v náruči, objímám budoucnost.“ (When I hold you in my arms, I embrace the future). 

„Myslím si, že Ústav pro péči o matku a dítě je pro tak symbolické dílo nejvhodnějším místem, nový život se tu bez nadsázky rodí každý den,“ komentovala slavnostní odhalení díla  Barbara Taušová, zdravotní ředitelka a vedoucí lékařka pediatrie prémiových klinik Canadian Medical, která umístění v areálu ÚPMD zprostředkovala. 

První bronzová socha-lavička ženy kojící své dítě, umístěná u vstupních prostor areálu, byla Lea Vivot zapůjčena již v roce 2018. 

„V posledních dvaceti letech došlo v Ústavu pro péči o matku a dítě k rozsáhlým rekonstrukcím a dovybavení nejmodernější technologií. Vlajkovou lodí ústavu je porodnická část, která má vynikající pověst a výborné klinické i vědecké výsledky. Nádherné sochy paní Vivot, žijící v Kanadě, které jsou symbolem mateřství, velmi vhodně doplňují a zvýrazňují nejdůležitější část naší péče, péči o těhotné a novorozence,“ uvedl ředitel ÚPMD Jaroslav Feyereisl. 

Pražská Lavička nekonečná (v originále „Endless Bench“) má za mořem i své dvojče. První edice sousoší se nachází před Dětskou nemocnici v Torontu, ke které má Lea Vivot velmi osobní vztah.


Autor: puc

Šestka rozšiřuje kapacity škol

Včera v 08:47

Školy v Praze 6 letos otevřou 44 prvních tříd, o jednu více než loni. Do prvních tříd zatím přijaly celkem 1114 dětí, další je mohou následovat po vyřešení odkladů školní docházky a dořešení vícečetných žádostí o přijetí. V detašovaných pracovištích je místo i pro...

Praha 6 rozdělí dětem na tábory tři miliony

23. června 2022 v 08:34

Stejně jako v uplynulých letech, i letos před prázdninami spustila Praha 6 program Šestka táborová. Prostřednictvím portálu Aktivní město přispěje rodičům dětí na tábory, příměstské kempy, sportovní soustředění a další prázdninové volnočasové aktivity.

Další články
Nahoru