Dnes Sobota - polojasno 9°C
Zítra Neděle - oblacno 5°C
Sobota 26. 11. 2022
Svátek má Artur
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Lavička nekonečná nově zdobí areál podolské porodnice, dvojče má v Torontu
Slavnostního odhalení lavičky se zúčastnila i Lea Vivot (druhá zprava), autorka díla. Foto: Canadian Medica

Lavička nekonečná nově zdobí areál podolské porodnice, dvojče má v Torontu

Areál porodnice pražského Ústavu pro péči o matku a dítě (ÚPMD) v Podolí zkrášlilo sochařské dílo známé kanadské sochařky českého původu Lea Vivot. Lidé si tak mohou nově odpočinout na Lavičce nekonečné a posedět ve společnosti dvou soch symbolizujících mateřství.

Bronzové sousoší zachycuje těhotnou a kojící ženu sedící na kulaté lavičce v družném rozhovoru. Jeden z citátů autorky, který je na lavičce vyrytý, zní: „Když tě držím v náruči, objímám budoucnost.“ (When I hold you in my arms, I embrace the future). 

„Myslím si, že Ústav pro péči o matku a dítě je pro tak symbolické dílo nejvhodnějším místem, nový život se tu bez nadsázky rodí každý den,“ komentovala slavnostní odhalení díla  Barbara Taušová, zdravotní ředitelka a vedoucí lékařka pediatrie prémiových klinik Canadian Medical, která umístění v areálu ÚPMD zprostředkovala. 

První bronzová socha-lavička ženy kojící své dítě, umístěná u vstupních prostor areálu, byla Lea Vivot zapůjčena již v roce 2018. 

„V posledních dvaceti letech došlo v Ústavu pro péči o matku a dítě k rozsáhlým rekonstrukcím a dovybavení nejmodernější technologií. Vlajkovou lodí ústavu je porodnická část, která má vynikající pověst a výborné klinické i vědecké výsledky. Nádherné sochy paní Vivot, žijící v Kanadě, které jsou symbolem mateřství, velmi vhodně doplňují a zvýrazňují nejdůležitější část naší péče, péči o těhotné a novorozence,“ uvedl ředitel ÚPMD Jaroslav Feyereisl. 

Pražská Lavička nekonečná (v originále „Endless Bench“) má za mořem i své dvojče. První edice sousoší se nachází před Dětskou nemocnici v Torontu, ke které má Lea Vivot velmi osobní vztah.


Autor: puc

Anketa Prahy 5: Vyjádřete se k veřejnému prostranství, bezpečnosti a dopravě

Včera v 07:01

Praha 5 spustila anketu, která by měla doplnit strategický dokument s názvem „Strukturální plán Prahy 5“ o náměty občanů. Anketu můžete vyplnit do 6. ledna 2023. Výsledky budou zveřejněny v průběhu jara téhož roku.

První místo v Národní ceně kvality ČR za rok 2022 pro Prahu 13

24. listopadu 2022 ve 14:28

Tajemník městské části Praha 13 Jaroslav Mareš převzal ocenění za první místo v Národní ceně kvality České republiky za rok 2022 v programu EXCELENCE. Úřad navázal na úspěchy z posledních let a je jediným oceněným z řad městských částí, obcí a městských úřadů v ČR, který si postupně odnesl hlavní...

V Praze 11 zasedne Komise pro likvidaci majetku

24. listopadu 2022 v 07:02

Jednání komise pro likvidaci majetku v Praze 11 je veřejné a bude se konat v pondělí 28. listopadu od 9 hodin.

Další články
Nahoru