Dnes Pondělí - skorojasno 12°C
Zítra Úterý - obcasny-dest 14°C
Pondělí 20. 5. 2024
Svátek má Zbyšek
Pražské drby
Co se v Praze povídá
Nabídka pro inzerenty
Inzerujte na serveru www.prazskypatriot.cz za zvýhodněné ceny.
Lavička Antonína Švehly stojí na břehu Botiče, Praze 15 ji daroval umělecký kovář
Lavička Antonína Švehly stojí u Botiče. Foto: MČ Praha 15

Lavička Antonína Švehly stojí na břehu Botiče, Praze 15 ji daroval umělecký kovář

V tomto roce si Praha 15 připomíná 150. výročí narození hostivařského rodáka Antonína Švehly. Tento významný prvorepublikový politik byl s Hostivaří spojen po celý život a je zde i pochován. Jednou z připomínek se stala „Lavička Antonína Švehly“, která byla umístěna do krásného zákoutí na břehu Botiče pod Kozinovým náměstím. Lavičku včetně informační tabule vyrobil umělecký kovář Jan Beran, který ji městské části předal jako dar. Jan Beran je rodák z Hostivaře a jeho firma zde působí již po tři generace.

O kvalitách práce tohoto uměleckého kováře se lze přesvědčit nejen u Botiče, ale třeba také v areálu Pražského hradu či v Lánech, kde jsou jeho lavičky v kombinaci dřeva a kovu instalovány. Nejrůznější práce tohoto uměleckého kovářství je k vidění u mnoha památkových objektů po celé naší zemi.  

svehla-deska-u-lavicky

Deska s informacemi o A. Švehlovi. Foto: MČ Praha 15

Autorkou kresby na informační desce je emeritní kronikářka Marie Zdeňková, tato dáma je autorkou dvou publikací o Antonínu Švehlovi. Knižní titul „Antonín Švehla a Hostivař", jehož součástí je rodokmen rodiny Švehlů, křtil prezident Václav Klaus. Paní Zdeňková za svou práci v roce 2012 převzala ocenění „Čestný občan“ městské části Praha 15; v roce 2014 obdržela ocenění „Kronikář roku“ od Sdružení kronikářů Čech, Moravy a Slezka; v roce 2020 byla oceněna „Bronzovou medailí hlavního města Prahy“, kterou převzala z rukou tehdejšího pražského primátora Zdeňka Hřiba 23. září 2020 v Brožíkově sále Staroměstské radnice.  

Dne 18. srpna 2021 obdržela na Pražském hradě cenu Jože Plečnika z rukou tehdejšího prezidenta Miloše Zemana. Tato kresba je též zobrazena na pamětní desce na průčelí budovy Národního zemědělského muzea v Praze. 

Stručný obsah informační desky shrnutý do pár stěžejních bodů z života Antonína Švehly připravila současná kronikářka patnácté městské části Pavlína Nejedlíková, která jej doplnila o QR kód, který odkazuje na webové stránky městské části, kde pro zájemce připravila podrobné informace. 

„Cílem tohoto projektu bylo Antonína Švehlu připomenout a dostat do širšího povědomí lidí a to se myslím povedlo,“ řekl starosta Prahy 15 Michal Fischer na zasedání zastupitelstva, kde za dar poděkoval.


Autor: Karel Netolický

Staročeský jarmark v Praze 14

Dnes ve 20:20

Tradiční staročeský jarmark plný zábavy a překvapení, ukázka historických řemesel a bohatý kulturní program ve farní zahradě v sobotu 25. května. Vstup zdarma.

Den s IZS: U dětí zvítězila hasičská pěna

Dnes v 11:51

Profesionální a dobrovolní hasiči, policisté a záchranáři se o víkendu 18. května předvedli veřejnosti už podesáté na Dnu s IZS (Integrovaný záchranný systém). Akci pořádá městská část Radotín a zasloužilý hasič František Drož spolu se svou domovskou SDH...

Trhy na Slunečním náměstí se konají každé pondělí

Dnes v 09:20

Na Sluneční náměstí v Nových Butovicích se vrátily tradiční farmářské trhy. Po zimní přestávce budou mít návštěvníci možnost každé pondělí od 8 do 18 hodin nakoupit čerstvé zboží ve stáncích s ovocem, mléčnými a masnými výrobky, s uzeninami, rybami, zeleninou, pečivem, sladkostmi a nápoji, ale...

Květnový koncert Prahy 2 na Bastionu

Dnes v 08:53

Cyklus Prahy 2 Hudba na hradbách na Bastionu je věnovaný převážně jazzu a dobré pohodě.

Jedu v medu

Dnes v 08:00

Akce v muzeu nabídne v sobotu 25. května medem provoněný program. Připravte se na medové dobroty, zajímavosti ze života včel i včelky živé. 

Toulky devítkou: Katedrály novověku

Včera ve 14:06

Devatenácté století se neslo ve znamení pokroku. Lidé se častěji než k Bohu obraceli k technice a vědě, jako víře nového věku. Již nevznikaly majestátní katedrály jako dřív, k nebi se počaly zdvíhat nové chrámy. Domy racionality a pořádku, dokonalé organizace a maximálního...

Veletrh sociálních služeb v Praze 10

Včera ve 12:14

Veletrh sociálních služeb představí organizace, které pomáhají v obtížných situacích.

Návštěvy skleníku botanické zahrady budou omezeny

18. května 2024 v 15:04

V pondělí 20. a v úterý 21. května bude skleník Botanické zahrady Přírodovědecké fakulty Univerzity Karlovy v Praze 2 otevřený jen od 10:00 do 12:00 hodin.

Další články
Nahoru