Dnes Neděle - skorojasno 21°C
Zítra Pondělí - skorojasno 25°C
Neděle 1. 10. 2023
Svátek má Igor
Newsletter Pražský patriot
Pro odběr ranního přehledu článků za posledních 24 hodin se přihlaste zde.
Lavička Antonína Švehly stojí na břehu Botiče, Praze 15 ji daroval umělecký kovář
Lavička Antonína Švehly stojí u Botiče. Foto: MČ Praha 15

Lavička Antonína Švehly stojí na břehu Botiče, Praze 15 ji daroval umělecký kovář

V tomto roce si Praha 15 připomíná 150. výročí narození hostivařského rodáka Antonína Švehly. Tento významný prvorepublikový politik byl s Hostivaří spojen po celý život a je zde i pochován. Jednou z připomínek se stala „Lavička Antonína Švehly“, která byla umístěna do krásného zákoutí na břehu Botiče pod Kozinovým náměstím. Lavičku včetně informační tabule vyrobil umělecký kovář Jan Beran, který ji městské části předal jako dar. Jan Beran je rodák z Hostivaře a jeho firma zde působí již po tři generace.

O kvalitách práce tohoto uměleckého kováře se lze přesvědčit nejen u Botiče, ale třeba také v areálu Pražského hradu či v Lánech, kde jsou jeho lavičky v kombinaci dřeva a kovu instalovány. Nejrůznější práce tohoto uměleckého kovářství je k vidění u mnoha památkových objektů po celé naší zemi.  

svehla-deska-u-lavicky

Deska s informacemi o A. Švehlovi. Foto: MČ Praha 15

Autorkou kresby na informační desce je emeritní kronikářka Marie Zdeňková, tato dáma je autorkou dvou publikací o Antonínu Švehlovi. Knižní titul „Antonín Švehla a Hostivař", jehož součástí je rodokmen rodiny Švehlů, křtil prezident Václav Klaus. Paní Zdeňková za svou práci v roce 2012 převzala ocenění „Čestný občan“ městské části Praha 15; v roce 2014 obdržela ocenění „Kronikář roku“ od Sdružení kronikářů Čech, Moravy a Slezka; v roce 2020 byla oceněna „Bronzovou medailí hlavního města Prahy“, kterou převzala z rukou tehdejšího pražského primátora Zdeňka Hřiba 23. září 2020 v Brožíkově sále Staroměstské radnice.  

Dne 18. srpna 2021 obdržela na Pražském hradě cenu Jože Plečnika z rukou tehdejšího prezidenta Miloše Zemana. Tato kresba je též zobrazena na pamětní desce na průčelí budovy Národního zemědělského muzea v Praze. 

Stručný obsah informační desky shrnutý do pár stěžejních bodů z života Antonína Švehly připravila současná kronikářka patnácté městské části Pavlína Nejedlíková, která jej doplnila o QR kód, který odkazuje na webové stránky městské části, kde pro zájemce připravila podrobné informace. 

„Cílem tohoto projektu bylo Antonína Švehlu připomenout a dostat do širšího povědomí lidí a to se myslím povedlo,“ řekl starosta Prahy 15 Michal Fischer na zasedání zastupitelstva, kde za dar poděkoval.


Autor: Karel Netolický

Nápad pro Šestku. Návrhy posílejte do konce října

Včera v 07:43

Bydlíte v Praze 6 nebo zde pracujete a máte nápad, jak život v šesté městské části zlepšit, můžete se přihlásit do Nápadu pro Šestku. Do 30 října své návrhy posílejte na adresu napadprosestku.cz.

Radnice a spolek budou na tržišti radit, jak správně kompostovat

Včera v 06:05

Na sobotu 30. září připravila radnice Prahy 10 ve spolupráci se spolkem Ekodomov poradnu k tématu kompostování.

Výstava hub na radnici

28. září 2023 ve 14:21

V obřadní síni radnice Prahy 13 na Slunečním náměstí najdete výstavu hub. Od pátku 29. září do neděle 1. října si můžete nechat určit i donesené houby.

PVK: Přehled plánovaných výluk vody na 40. týden

28. září 2023 ve 13:09

Pražské vodovody a kanalizace zveřejnily plánované výluky v dodávkách pitné vody příští týden. Výluky jsou z důvodu provádění plánovaných oprav, udržovacích a revizních prací. 

Lovecká sezona na Kozím plácku v Praze 1

28. září 2023 v 08:49

V úterý 10. října můžete od 16 do 20 hodin přivítat podzim. Na Kozím plácku se bude šlapat zelí.

První ročník dopravního orienťáku na Šestce vzbudil velký zájem

28. září 2023 v 07:07

Praha 6 má svůj první dopravní orientační závod. Uspořádala jej po vzoru obdobných závodů v jiných městech u příležitosti Evropského týdne mobility. Na start pilotního ročníku se postavilo téměř padesát účastníků nejrůznějších věkových kategorií.

Oslavy 130 let vysvěcení sv. Ludmily

27. září 2023 ve 13:30

Se 130. výročím vysvěcení chrámu sv. Ludmily se pojí řada oslavných akcí, které připravila městská část Praha 2, Římskokatolická farnost u baziliky sv. Ludmily a Spolek přátel baziliky sv. Ludmily v Praze. Kromě slavnostního koncertu u příležitosti 130 let od vysvěcení chrámu sv. Ludmily v sobotu...

Praha 10: Vršovické hřbitovy známé i neznámé

27. září 2023 v 10:55

Na vycházce v neděli 1. října v 17 hodin navštívíte Vršovický hřbitov, který se nachází mezi ulicemi U Vršovického hřbitova a Moskevská. Seznámíte se s jeho historií, ale přiblížíme si také slavné osobnosti, jež jsou zde pochovány.

Nápady pro Šestku proberte na radnici

27. září 2023 v 07:34

Workshop pro navrhovatele Nápadu pro Šestku se koná ve středu 27. září.

Fakulta strojní ČVUT v Praze se chystá na strojírenský veletrh

26. září 2023 v 15:09

Také letos bude Fakulta strojní ČVUT prezentovat na Mezinárodním strojírenském veletrhu v Brně Smart produkty a výsledky studentských projektových týmů.  

Další články
Nahoru