dnes
Čtvrtek - skorojasno
10°C
zítra
Pátek - zatazeno
13°C
pozítří
Sobota - obcasny-dest
9°C

Laterna magika: derniéra Casanovy a vylepšené Antikódy

Soubor Laterny magiky zahájil sezónu Nové scény ND 2. září progresivním site-specific vystoupením na piazzetě Národního divadla. Ačkoli letos na repertoár nepřibude žádné celovečerní představení, bude na události a menší projekty bohatá. Hned v září se soubor představí na divadelním festivalu Čekání na Václava v Hradci Králové. Festival je věnován tvorbě Václava Havla a Laterna magika do programu přispěje novinkou z uplynulé sezóny, interaktivní multimediální inscenací Antikódy. Hostovat bude 29. září v Klicperově divadle a hned další den bude projekt reprizován opět na Nové scéně Národního divadla.

Antikódy vznikly jako experimentální představení, které přibližuje Havlovu vizuální poezii skrz moderní technologie a divadelní poetiku. Inscenátoři v nich využili metodu realtime tracking umožňující interakci performera s technologií v reálném čase. Do nové sezóny ale vstupují Antikódy v upravené podobě, protože byly od počátku koncipovány jako dynamický tvar, který se neustále vyvíjí. Režisér Braňo Mazúch k tomu říká: „Pod dramaturgickým vedením Marty Ljubkové a s novou hudbou Filipa Míška (Dikolson) se Antikódy nadechují k většímu rozletu. Ubíhající roky ze životopisu Václava Havla se prolínají s dynamickými grafickými obrazy. Zlomové historické okamžiky 1948, 1968 a 1989 narážejí na svou reflexi zakódovanou v typogramech. Místo meditace přichází na řadu jednání.“ Choreografkou i dál zůstává Věrka Ondrašíková a tanec by měl být stále podstatnou součástí inscenace.

V říjnu se Laterna magika po osmnácti letech rozloučí s inscenací Casanova. Dramatický balet o osudech slavného muže v režii Juraje Jakubiska na derniéře dosáhne 761 repríz. V posledních představeních ztvární Giacoma Casanovu, neúnavného a vášnivého svůdce žen, první sólista baletu Národního divadla Alexandre Katsapov. Poslední série tří představení připadá na 24. – 26. října.

 Inscenace Casanova měla premiéru v roce 1995 pod režijním vedením věhlasného Juraje Jakubiska (Tísícročná včela, Bathory). Režisér se nechal inspirovat skutečným životním příběhem proslulého dobrodruha a diplomata, v jeho pojetí  ale Casanova reprezentuje spíše určitý typ a v inscenaci ztrácí na své cestě mezi pestrými, stylizovanými obrazy konkrétní historická ohraničení. Kromě Juraje Jakubiska se na inscenaci podílel choreograf a několikaletý šéf souboru Laterny magiky Jean-Pierre Aviotte, hudební skladatel Zdeněk Merta nebo scénograf Josef Svoboda, který zde poprvé použil elektronický obraz ze čtyř pohyblivých projektorů.


Zábavné kurzy bruslení pro děti s Monkey´s

Dnes v 17:34

Jakmile začne mrznout a na venkovním hřišti na střeše pražského obchodního centra je připraven led, opět zde vypuknou úspěšné kurzy ledního bruslení pro děti, které pro děti od 4 let pořádá pohybové centrum Monkey´s Gym.

Radní Ropková představila plnění memoranda o podpoře inovativních projektů ve vzdělávání

Dnes v 17:27

V prostorách Kongresového centra Praha, kde se v těchto dnech koná 22. ročník tradiční přehlídky pražského školství Schola Pragensis, představila radní pro oblast školství a evropské fondy Irena Ropková plnění memoranda o digitálním vzdělávání mezi ministerstvem školství, hlavním městem a Czech...

Sobota: Změny tras a zastávek pro linky číslo 143, 149, 176 a 191

Dnes v 17:16

Z důvodu konání motoristických závodů na Strahově dochází v sobotu 25. listopadu přibližně do 8.30 do 16.00 hodin k dočasné změně trasy a zastávek pro autobusové linky číslo 143, 149, 176 a 191.  

Sobotní dopravní opatření na Strahově

Dnes v 17:02

V sobotu 25. listopadu se v Praze 5 a 6 uskuteční XXII. TipCars Pražský Rallysprint. Závod se pojede po komunikacích v oblasti Strahova, které budou v době od 9 do 16 hodin uzavřeny pro dopravu.

Dnes v 17 hodin: Podvečerní Běžecká škola Prahy 6

Dnes ve 12:54

Běžecký trénink po práci pod odborným vedením v Praze 6 u sochy Jana Roháče z Dubé. Ať začínáte nebo běháte či dokonce závodíte pravidelně, je dobré, aby na vás občas někdo dohlédl a poradil.

Vánoční Lemarket představí rekordní počet prodejců i hostinu pro gurmány

Dnes ve 12:04

Tři dny plné lokálních tvůrců a autorských značek ve dvou patrech pražské Galerie Mánes přinese již tradiční vánoční Lemarket. Během druhého prosincového víkendu se na tomto moderním tržišti představí více než sto prodejců, což je nejvíce od vzniku akce. 

Růst cen benzinu i nafty v Praze se zastavil

Dnes v 11:34

Nafta v uplynulém týdnu zlevnila o tři haléře na průměrných 30,35 koruny za litr, benzin Natural 95 stál ve středu v metropoli v průměru 31,28 Kč/l, což bylo o dva haléře méně než před týdnem. V předchozích dvou týdnech se ceny zvyšovaly o desítky haléřů.

Adventní dny na Žižkově

Dnes v 11:28

Radnice Prahy 3 připravila adventní program pro dětské i dospělé návštěvníky. Těšit se můžete na rozsvícení vánočního stromu na náměstí Jiřího z Poděbrad, živý betlém nebo celou řadu koncertů a vystoupení.

Festival sportu Pro dvojku

Dnes v 10:51

Sport na vlastní kůži si mohou děti i dospělí vyzkoušet na přehlídce sportovních aktivit městské části Praha 2.

Praha 2 zve na Adventní zastavení u Ludmily

Dnes v 10:25

Na Vánočních trzích na náměstí Míru budou 3. prosince ve 12 hodin přítomným rozlévat vinohradští radní skvělou bramboračku.

Plavání s městskou částí Praha 1

Dnes v 09:54

Plavci od těch nejmenších až po ty nejzkušenější si v sobotu 25. listopadu mohou v bazénu Tyršova domu užít vodu, vyzkoušet svoje síly a změřit se s ostatními milovníky plavání. Od 14 hodin pořádá radnice Prahy 1 Plavání s městskou částí.

Další krátké zprávy
Nahoru