Dnes Pondělí - polojasno 26°C
Zítra Úterý - skorojasno 27°C
Pondělí 10. 5. 2021
Svátek má Blažena
Koronavirus
Aktuální informace o šíření epidemie v Praze.
Láska je na plech. Na Zahradním Městě stojí kovové srdce, lidé ho zaplní plechovkami
Kovové srdce má v sobě dva otvory pro vhazování plechovek. Foto: MČ Praha 10

Láska je na plech. Na Zahradním Městě stojí kovové srdce, lidé ho zaplní plechovkami

V ulici Topolová stojí na Zahradním Městě stojí od počátku tohoto týdne velké kovové srdce. V rámci osvětové kampaně ,Duben bez odpadů´ ho tam umístily Praha 10 a nezisková iniciativa ,Every Can Counts´(Každá plechovka se počítá). Ve zhruba metr a půl vysokém srdci jsou dva otvory, do kterých mohou lidé vhazovat nápojové obaly.

Cílem instalace je zvýšit povědomí veřejnosti o ekologickém rozměru plechovek. Ty jsou totiž stoprocentně recyklovatelnou surovinou bez ztráty kvality, nicméně podle dostupných dat je třídí pouze necelá třetina Čechů. Recyklací plechovek lze ušetřit až 95 procent energie oproti výrobě z nově vytěženého bauxitu. 

„Rozhodli jsme se touto formou nejen pozitivně motivovat k třídění plechovek, ale zároveň poukázat na celkový pozitivní ekologický dopad, když se tak bude dít ve výrazně větší míře, než je tomu dnes,“ uvedla k instalaci srdce místostarostka Prahy 10 Jana Komrsková, která má životní prostředí v gesci.

Není to poprvé, kdy se toto třídící kovové srdce objevuje v pražských ulicích. Na loňském ročníku akce Prague Pride se během týdenního festivalu na Střeleckém ostrově vysbíralo osm pytlů vytříděných plechovek.

Ty následně putovaly na třídící linku Pražských služeb, odkud byly předány do tavící linky. Recyklovaný materiál se následně dostal zpět do výroby a zpět ke spotřebitelům.  

„Iniciativa Every Can Count používá interaktivní prvky a instalace k pozitivní motivaci k třídění odpadu po celé Evropě. Kovová písmena, tvary nebo speciální baťohy určené k podpoře sběru a třídění plechovek na velkých veřejných akcích, ale právě i ve veřejném prostoru, jsou skvělým nástrojem, jak povzbudit širokou veřejnost k většímu třídění hliníkových nápojových obalů, které lze v podstatě donekonečna recyklovat,“ sdělil předseda iniciativy Radek Mádr.

Jak ukázal průzkum, který Every Can Counts provedl společně s agenturou Lucid v roce 2020, pouze 29 procent obyvatel Česka plechovky třídí. Přitom 86 procent Evropanů uvádí, že vlivem pandemie covidu-19 je pro ně třídění odpadu důležitější než dříve.

Desátá městská část věnuje odpadové osvětě celý duben. Své informačně-vzdělávací materiály umístila do veřejného prostoru, na web i sociální sítě, kde se tématu věnuje systematicky podle oblastí „odmítni“, „redukuj“, „použij zas“, „recykluj“ a „pěstuj“. Do akce zapojila jak profesní organizace, tak například Základní škola Karla Čapka. 

Oddělené třídění kovů je v Praze 10 možné od roku 2016, a to vhazováním do šedých sběrných nádob, které se nacházejí na vybraných stanovištích tříděného odpadu. Počet nádob se každoročně zvyšuje a podle potřeby je upravována četnost svozu u stávajících. Aktuálně je k dispozici více než stovka nádob.

Zatímco v roce 2018 bylo v této městské části vysbíráno 21 tun kovových obalů, vloni to již 44 tun kovů. Kovové obaly je možné odkládat i ve všech sběrných dvorech hlavního města.


Autor: Karel Netolický

Praha 5 se podílí na konferenci u příležitosti oslav Dne Evropy

Včera v 07:36

On-line konference Myšlenka Evropy a země české při příležitosti oslav Dne Evropy – Schumanova dne se koná ve středu 12. května od 17 hodin.

Praha pronajme byt spolku Silou Hlasu

8. května 2021 v 09:21

Pražští radní v pondělí rozhodli o pronájmu bytu uzpůsobeného pro lidi na vozíku spolku Silou Hlasu. Jeho zástupci zde bude učit kvadruplegiky žít v domácnosti ovládané hlasem. 

PVK mají rychlejší a přesnější přehled o kvalitě vody

5. května 2021 ve 20:59

Kvalita pitné vody je pro Pražské vodovody a kanalizace naprostou prioritou. Vzhledem k nutnosti rychlé a spolehlivé detekce kontaminantů vod, PVK ve své akreditované laboratoři zavedly nové moderní metody analýzy vody.

Diskuze: Dostupné rodinné bydlení v Praze 8

5. května 2021 ve 20:06

Praha 8 eviduje více než 100 000 stálých obyvatel a nadále se rozvíjí. Jak vytvořit dobré podmínky pro život celých rodin? Jak jim nabídnout finančně dostupné a kvalitní bydlení a vybavenost? Kam se má ubírat bytová výstavba? Jaké možnosti má samospráva a jaké nástroje má...

Města a obce musí dostat víc peněz na rozvoj, shodl se kulatý stůl poslankyně Červíčkové

5. května 2021 ve 20:04

Jak zajistit udržitelný rozvoj českých měst a obcí? A je kontribuce (nucený příspěvek/daň, pozn. red.) investorů tou správnou cestou? Podle účastníků včerejšího kulatého stolu pořádaného pražskou poslankyní Monikou Červíčkovou je kontribuce dvousečnou zbraní, která může vést akorát k dalšímu...

Další články
Nahoru