dnes
Neděle - oblacno
7°C
zítra
Pondělí - skorojasno
12°C
pozítří
Úterý - zatazeno
13°C
Pražská kultura

Láska a mimozemšťani na dánský způsob: Severské filmové čtvrtky uvádí hororovou komedii Učitelka

Skandinávský dům a kino Evald uvádí v rámci projektu Severské filmové čtvrtky oceňovanou dánskou hororovou komedii Učitelka. Snímek o „podivné“ učitelce Ulle Harmsové, která jako by snad ani nebyla z této planety, promítne pražské kino Evald 2. listopadu od 19 hodin.  

„Učitelka vypráví příběh Carla, žáka základní školy, jehož třídy se ujímá nová mladá pedagožka. Ta se sice navenek jeví jako milá a sympatická, děti si však velmi brzy začnou všímat velice podezřelých věcí, které se kolem ní dějí,“ vysvětluje David Stybor ze Skandinávského domu.

Film z roku 2007 je dodnes hojně promítaným a oceňovaným snímkem, a to jak díky originálnímu příběhu, tak zajímavému míchání několika různých žánrů. Režisér Ole Bornedal, jejž proslavil mj. kultovní horor Noční hlídka (2002), se v Učitelce divácky atraktivním způsobem vypořádal s béčkovými sci-fi filmy o mimozemšťanech. Exkurzi do školních lavic navíc zpříjemnil skvělý výkon herečky Papriky Steen, známé např. z klasiky Larse von Triera Tanec v temnotách (2000) či z dánské komedie Adamova jablka (2005).

Film o podivné učitelce, jež je sympatická rodičům, nikoliv však žákům, je v rámci pravidelných Severských filmových čtvrtků uváděn jako předzvěst festivalu Dny Severu 2017, který bude od 22. do 30. listopadu věnován právě tématu severského „podivna“.

Kino Evald, Národní 60/28, Praha 1.

Vstupné 120 korun. Film bude promítán v originálním dánském znění s českými titulky. Promítání bude předcházet krátký úvod o filmu. Více na: www.skandinavskydum.cz.


V Náprstkově muzeu se představí nová kniha o antropologii

21. února 2019 v 15:26

V Náprstkově muzeu asijských, afrických a amerických kultur se uskuteční ve čtvrtek 28. února od 17:30 hodin uvedení knihy Martina Soukupa Antropologie: teorie, koncepty a osobnosti. 

Adrienne Bensonová: Pod rozpáleným sluncem

21. února 2019 v 08:16

Ponořte se do silného příběhu z exotické Keni. Kniha sleduje spletité, vzájemně se protínající osudy tří žen. Leona, osamělá americká antropoložka, žije na africkém venkově poblíž Naroku. Poté, co neplánovaně otěhotní, porodí v odlehlé masajské vesnici holčičku, ke které necítí žádnou...

Božský čtvrtek na Benátské! přinese Zlaté slavíky i punk-rockový večírek!

21. února 2019 v 08:01

I když se hudební festival Benátská! s Impulsem koná v libereckém areálu Vesec až za pět měsíců, organizátoři už nyní lákají na zajímavá jména a vybízejí k včasnému nákupu vstupenek za výhodnější cenu.

Jan Čmejla vystoupí na radnici

20. února 2019 v 09:35

Mladý klavírní génius, laureát mnoha soutěží Jan Čmejla, vystoupí v hlavním sálu historické Nuselské radnice ve středu 6. března od 17 hodin.

V Galerii 9 najdete výstavu Martina Frinda

19. února 2019 ve 13:15

Martin Frind – Zrcadlení II. Výstava do 7. března v přízemí vysočanské radnice. Z Frindových obrazů je zřejmá snaha o co nejsugestivnější obsahovou i tvaroslovnou výpověď o situacích, jež se udály ve starší i nedávné minulosti, ale i o dějích, které se odehrávají tady a teď. Frind vypráví...

Na Retro Disco zve Praha 8

19. února 2019 ve 12:19

Praha 8 vás zve na Retro Disco Odra aneb vzpomínka na Disko Odra. V pátek 1. března si můžete připomenout diskotéku na Odře, kam se sjížděla celá Praha.

Vernisáž výstavy: Poválečná tvorba exlibris (1945–1990)

19. února 2019 v 10:54

Expozice drobných grafik jako součást dlouhé historie české knižní značky. Výběr zahrnuje vývojovou etapu od konce 2. světové války do roku 1990. Vernisáž se koná ve čtvrtek 21. února v 17 hodin ve Skleněném Paláci v Praze 6.

Praha 6 zve na Koncerty na kopci

18. února 2019 v 09:11

Jarní cyklus Koncertů na kopci začne 20. února. Již tradiční pásmo koncertů podporuje radnice šesté městské části a díky tomu jsou koncerty nabízeny s dobrovolným vstupným. Zájemci uslyší flétnu napříč žánry, harfový koncert nebo Hořické pašie.

Další články
Nahoru