Dnes Sobota - zatazeno 0°C
Zítra Neděle - zatazeno 2°C
Sobota 3. 12. 2022
Svátek má Svatoslav
Advent v Praze
Tipy na adventní akce v metropoli
Laserový paprsek propojí Petřín se sídlem Akademie věd, připomene den světla
Laserový paprsek bude mířit z Petřínské rozhledny na pravý břeh Vltavy. Foto: ELI Beamlines

Laserový paprsek propojí Petřín se sídlem Akademie věd, připomene den světla

Laserový paprsek bude dnes a v neděli večer svítit z Petřína na sídlo Akademie věd (AV) na Národní třídě. Instalace bude symbolickou oslavou Mezinárodního dne světla připadajícího na 16. května. Současně připomene důležitost laseru a vědy vůbec v současném světě.

Akci připravilo laserové centrum ELI Beamlines a Akademie věd ČR ve spolupráci s festivalem světla Signal. Laserový paprsek spojí vltavské břehy hlavního města po oba víkendové dny vždy od 20:00 do půlnoci.

V neděli uplyne 61 let od chvíle, kdy americký fyzik a inženýr Theodore Maiman úspěšně spustil první laser na světě. Vynález využívající principu kvantového zesilovače optického záření měl a dodnes má obrovský význam v medicíně, biologii, komunikaci a dalších oborech. Organizace UNESCO v roce 2017 ustanovila 16. květen jako Mezinárodní den světla.

Evropské výzkumné centrum ELI Beamlines je součást Fyzikálního ústavu AV ČR, v Dolních Břežanech nedaleko Prahy působí deset let. Mezinárodní tým vědců v něm nainstaloval nejintenzivnější laserový systém na světě.

„Laser je nepochybně jedním z nejvíce fascinujících a zároveň jedním z nejužitečnějších vynálezů 20. století," uvedl ředitel Fyzikálního ústavu AV ČR Michael Prouza. Lasery podle něj už nyní zásadně ovlivňují životy lidí, ale vědci o nich stále nevědí všechno.


Autor: ČTK

Světový street food na Smíchově

25. března 2022 v 08:28

Světový street food ochutnáte v sobotu 26. března na Smíchovské náplavce.

Dvojka plná chutí zve dnes na vepřové hody

19. března 2022 v 09:09

Praha 2 zve v sobotu 19. března od 10 hodin do Riegrových sadů na vepřové hody, které jsou další z dlouho plánovaných akcí Roku Dvojky.

Baťůžek dětem z Ukrajiny

10. března 2022 v 07:13

Na trhu na Kulaťáku v sobotu 12. března poprvé představí Praha 6 novou aktivitu na podporu Ukrajiny, která bude pomáhat uprchlíkům na území městské části.

Dyzajn market Jaro 2022

9. března 2022 v 09:35

Dyzajn market Jaro se koná 12. a 13. března, oba dny od 10 do 18 hodin na Výstavišti Praha. Vstup je zdarma a bez bariér. Na trhu autorské tvorby potkáte 180+ lokálních dyzajnérů, tvůrců a kulinářských umělců. Akce se účastní lokální tvůrci z České republiky, Slovenska, Maďarska, Rakouska a...

Dvojka plná chutí: Vepřové hody

8. března 2022 v 11:00

Praha 2 zve v sobotu 19. března od 10 hodin do Riegrových sadů na vepřové hody, které jsou další z dlouho plánovaných akcí Roku Dvojky.

Komentovaná procházka Prahou 6: Od Vojenské nemocnice k zmizelé břevnovské návsi

8. března 2022 v 08:04

Březnová vycházka Prahy 6 v neděli 20. března začne historií výstavby vojenské nemocnice a podél jejího areálu se vydáte do Tallichovy ulice. Terasové domy, vystavěné v 70. letech 20. století, podle návrhu architekta Vlastimila Mulače, byly ve své době obývány většinou prominentními osobami...

Zábradlí pro Ukrajinu!

4. března 2022 v 18:52

Divadlo Na zábradlí pořádá v sobotu 5. března benefiční akci na podporu lidí zasažených válkou na Ukrajině. Během odpoledne zde bude probíhat kulturní program i materiální sbírka, součástí akce bude také vernisáž výstavy ukrajinských umělců.

Další články
Nahoru