dnes
Neděle - prehanky-snih
3°C
zítra
Pondělí - zatazeno
1°C
pozítří
Úterý - snih
0°C
Laser umí v estetické medicíně divy, potvrzuje primářka Pelechová
Primářka Miroslava Pelechová vede Ústav lékařství a kosmetiky již patnáct let. Foto: archiv

Laser umí v estetické medicíně divy, potvrzuje primářka Pelechová

Laser. Slovo, které slýcháme denně, zejména v souvislosti s medicínskými obory. Co vše od laseru v estetické medicíně můžeme očekávat, jsme se zeptali primářky Ústavu lékařství a kosmetiky Mirky Pelechové.

„Řekneme-li laser, tak říkáme, že máme nějaké aktivní prostředí, do kterého pošleme zdroj budící energie. V tomto aktivním prostředí přeskokem elektronů paprsek zesílí, a my ho systémem optického vlákna vedeme k hlavici,“ vysvětluje na úvod primářka Pelechová

Jaké druhy laserů jsou dnes k dispozici a k čemu se ve vašem oboru, tedy v estetické medicíně hodí?

Škálu laserů máme nekonečně velkou počínaje tím nejčastěji se vyskytujícím, což je CO2 laser. To je plynový laser, v jehož aktivním prostředí je kysličník uhličitý, a my ho můžeme používat stejně dobře jako skalpel, podle toho, jak seřídíte počítačovou jednotku. Počítač je součástí všech našich laserů. Sám sebe kontroluje, takže na začátku, když laser zapnu, tak udělá autokontrolu, a v případě, že se cokoli děje, tak mě ani nepustí do pracovního modu. CO2 je klasický, nejčastěji se vyskytující laser, který má jako cílovou strukturu vodu.

A k čemu se používá nejvíc?
Začnete tím, že můžete odstranit drobné fibromy, solární hnědé skvrnky, nejrůznější bradavičky a nerovnosti, které se vyskytují na každé kůži.

Dají odstranit tímto laserem i rozšířené póry?
Frakční CO2 laser takto postiženou pleť dokáže vylepšit. Ústí mazových žlázek bude po aplikaci méně nápadné, a celá kůže je hladká a projasněná.

Jak si poradí s bradavicemi?
Dobře. Před aplikací dávám lokální anestezii a musí být, podle rozsahu, ošetření víc. A samozřejmě všechno, co skvěle funguje, pojišťovna neplatí.

Mohou se na vás obrátit i klienti s větším postižením, jako je třeba nevus flameus?

Nevus flameus je červená, různě rozšířená plocha, kde je zmnožení kapilár. Nejdřív zkoušíme aplikaci v okrajové části, a po tomto testu a dobré reakci, můžeme laser použít. Důležité je vědět, že to je běh na dlouhou trať, to znamená opakované ošetření.

Chloupky tam, kde je nechceme

Pokud se jedná o chloupek, použijeme selektivní epilační laser LightSheere, jehož cílovou strukturou je melanin vlasové cibulky, a který účinně a natrvalo odstraní chloupky i z těch nejnedostupnějších míst. Vždy je třeba lokalitu ošetřit přibližně 4–6 krát pro dosažení žádaného efektu.

Co tetování? Poradí si laser s ním?

U tetování je třeba nejprve posoudit jeho podobu. Myslím tím, jaký materiál pigmentu byl použit a také do jaké hloubky byl pigment při tetování umístěn. Často nelze tetování  kompletně odstranit, protože syntetický pigment je zatlačen příliš hluboko bod zárodečnou vrstvu epidermis. Pak by na místě tetování při odstraňování vznikla plochá jizva. Je dobré si permanentní tetování dobře rozvážit a stejně tak i to, kdo je technicky provede.

Na výsledky ošetření, kdy primářka Pelechová  použila CO2 frakční laser, a vzhledem k věku klientky i cévního laseru k odstranění žilek se podívejte na fotografiích:

hb-promena-1-navsteva-1-co2-frakcni-laser-nahled hb-promena-3-navsteva-bez-naliceni-1-nahled

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

V Ústavu lékařství a kosmetiky provádí epilaci laserem nejvyšší kvality Light Sheer firmy Coherent Palomar USA, který má atest americké FDA, což je česká obdoba Státního ústavu pro kontrolu léčiv, k trvalé redukci nežádoucího ochlupení. Tento laser má navíc ve své pracovní hlavici zabudovanou aktivní chladící koncovku, která po celou dobu ošetření kůži automaticky ochlazuje.


Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup. Jak na to?

11. prosince 2017 ve 13:54

Toto degenerativní a neléčitelném onemocnění je podle primářky Tomanové potřeba podchytit v jeho počáteční fázi, zmírní se bolesti a jeho samotný nástup 

Onemocnění může propuknout v jakémkoliv věku, bez ohledu na pohlaví. Může vyvolat několik různých komplikací, postihuje oči, končetiny i srdce. Výskyt neustále stoupá, ročně je u nás 10 000 nových případů

9. prosince 2017 v 16:29

Výskyt chronických civilizačních nemocí, včetně zákeřné cukrovky, neustále stoupá. Podle údajů Ústavu zdravotnických informací a statistiky ČR vzrostl celkový počet diabetiků od roku 2010 za pět let o téměř 52 tisíc, tedy zhruba 10 tisíc ročně. V roce 2015 byla cukrovka diagnostikována 858 tisícům...

Alarmující zjištění: Většina lidí je při měření nemělo v pořádku, jen čtvrtina Čechů je má zdravé. Tušíte, jestli se tento zdravotní problém týká i vás?

4. prosince 2017 v 10:05

Pouze čtvrtina Čechů má zdravé cévy, zbývajícím 75 % stárnou cévy rychleji než oni sami. Lékárníci ve vybraných lékárnách po celém Česku již rok měří lidem takzvaný cévní věk – parametr, který dokáže odhalit riziko kardiovaskulárních onemocnění. Speciálním přístrojem prověřili cévy už 17,5 tisícům...

Laureátka Ceny Milady Paulové 2017, prof. Jiřina Bartůňková: Je to ocenění všech mých kolegů a kolegyň

30. listopadu 2017 ve 12:06

Ve středu 29. listopadu se v prostorách Senátu Parlamentu ČR uskutečnilo slavnostní předávání cen MŠMT, udělovaných v oblasti vysokého školství, vědy a výzkumu za rok 2017. Jednou z cen je Cena Milady Paulové, kterou MŠMT spolupráci s NKC – gender a věda Sociologického ústavu AV ČR letos udělilo...

Všichni o téhle „lejdy"slyšeli, ale jen málokdo ví, co s ní dělat. Může přijít kdykoli během života, pojí se s ní řada mýtů. Hlavně nic do pusy!

26. listopadu 2017 v 15:48

Věděli jste, že epilepsií trpí zhruba jeden ze sta lidí? Všichni o téhle „lejdy" slyšeli, ale jen málokdo ví, co je potřeba udělat, když někdo epileptický záchvat dostane.   

Jak správně pečovat o svůj mozek, jak ho nakopnout a jakým chybám se vyvarovat, radí primářka rehabilitačního ústavu

19. listopadu 2017 ve 12:02

Poznáte, kdy je váš mozek „unavený“? A jak ho nejlépe stimulovat? Či jaké vitamíny jsou nejlepší pro funkci vašich nervů? Na tyto a další otázky odpovídá primářka Rehabilitačního ústavu Brandýs nad Orlicí – MUDr. Michaela Tomanová.

Další články
Nahoru