Dnes Čtvrtek - zatazeno 2°C
Zítra Pátek - obcasny-dest 1°C
Čtvrtek 2. 2. 2023
Svátek má Nela
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Lanovku z Podbaby do Bohnic navrhnou britští architekti
Stanice Bohnice by měla stát na křižovatce ulic K Pazderkám a Lodžská. Zdroj vizualizací: METROPROJEKT Praha

Lanovku z Podbaby do Bohnic navrhnou britští architekti

Lanovku z pražské Podbaby do Bohnic navrhnou architekti z londýnského studia William Matthews Associates. Uspěli v architektonické soutěži, kterou na návrh tří stanic a pěti podpěr lanové dráhy vypsal pražský dopravní podnik (DPP). ČTK o tom informovala mluvčí podniku Aneta Řehková. Lakovka má zajistit přímé spojení mezi Prahou 8 a Prahou 6.

„Vítězný návrh William Matthews Associates, který má zkušenosti i s londýnskou lanovkou, nejvíce zapadá do svého okolí mezi Podbabou, Trojou a Bohnicemi. Doufám, že již za několik let se budeme moci svézt tímto elegantním dopravním prostředkem," uvedl náměstek primátora pro dopravu Adam Scheinherr (Praha Sobě). Vítězné studio kromě londýnské lanovky navrhlo například modernizaci nádraží London Bridge.

Vítězný tým návrh připravil ve spolupráci s Boele Architects a Expedition Engineering a za podpory konzultantů DCSA a Agile CE. Za vítězství získá 1,8 milionu korun a nyní bude s DPP spolupracovat na projektové dokumentaci stavby.

Na druhém místě soutěže skončil český ateliér ov architekti ve spojení se studiem Olgoj Chorchoj a na třetím rakouská kancelář ZT GmbH – Studio Innsbruck. Do soutěže se přihlásilo 23 zájemců, do finále postoupilo pět, kteří následně zpracovali soutěžní návrhy.

Návrh podle poroty komplexně zapojuje prvky lanové dráhy do prostředí, které zahrnuje mimo jiné i přírodní park Trojská kotlina. „Návrh jemně vstupuje do tohoto fascinujícího prostředí kompaktně navrženými stanicemi, jejichž střechy se průběžně proměňují a reagují na bezprostřední okolí, a také návrhem jednoduchých pylonů, které v rámci jedné formy elegantně integrují veškerou potřebnou technickou infrastrukturu," okomentovali svoji práci samotní autoři.

Porotě soutěže předsedal nizozemský architekt Arjan Dingste, dále v ní zasedli německá designérka Christiane Bausback a z českých odborníků designérka Henrieta Nezpěváková, architekt Patrik Kotas a architekt Ivan Němec. V porotě byli i zástupci města a dotčených městských částí.

Lanovka má zajistit chybějící přímé propojení mezi Prahou 8 a Prahou 6 do doby, než vznikne plánovaná tramvajová trať s novým mostem v Troji. Na více než dvoukilometrové dráze město plánuje stanice Podbaba, Troja a Bohnice.

 Má být schopná za hodinu přepravit až 2300 lidí. Odhad nákladů na výstavbu jsou podle dřívějších informací dvě miliardy korun.


Autor: ČTK

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Nehoda auta, tramvaje a sypače zablokovala Argentinskou

21. ledna 2023 ve 21:43

V sobotu 21. ledna po 13 hodině zasahovali hasiči u nehody osobního automobilu, tramvaje a posypového vozu v Argentinské ulici. Událost se obešla bez zranění a hasiči na místě provedli protipožární opatření.

Stavební údržba uzavře Těšnovský tunel

21. ledna 2023 v 09:03

Z důvodu stavební údržby bude Těšnovský tunel dvě noci uzavřen.

Další články
Nahoru