dnes
Pátek - jasno
5°C
zítra
Sobota - zatazeno
3°C
pozítří
Neděle - skorojasno
2°C
Pražská doprava

Lanovku na Petřín čeká pravidelná revize

Od 13. října do 24. října projde lanovka na Petřín podzimní revizí. Revize jsou prováděny dvakrát ročně, jarní se konala v březnu.

Lanová dráha na Petřín navazuje na tramvajovou dopravu v zastávce Újezd a je vedena po trase Újezd – Nebozízek – Petřín. Pro jízdu platí všechny typy jízdenek MHD. Je 510 metrů dlouhá, na své trase má tři zastávky a překoná výšku 130 metrů.

Provoz zahájila 25. července 1891, její pohon byl na vodní převahu. V souvislosti s 1. světovou válkou skončila v roce 1916 a jezdit začala znovu až v roce 1932, kdy byla zároveň přestavěna na elektrický pohon. Spolehlivě sloužila veřejnosti přes 30 let. V roce 1965 došlo na Petříně k rozsáhlým sesuvům půdy, které trať lanovky zničily. Znovu se lanovka na Petřín rozjela po dvacetileté přestávce v roce 1985.

Ze stanice Nebozízek se naskytne návštěvníkům překrásný pohled na Pražský hrad i na hlavní město. Poblíž rozhledny je známé Bludiště – zrcadlová síň v Pavilonu českých turistů, který byl původně v roce 1891 umístěn na pražském Výstavišti a o rok později přenesen na své nynější místo. Pavilon je miniaturou středověké brány Špička, která byla součástí vyšehradského opevnění. V budově je také umístěn panoramatický obraz Hájení Prahy proti Švédům.


Další články
Nahoru