dnes
Pondělí - zatazeno
1°C
zítra
Úterý - polojasno
1°C
pozítří
Středa - zatazeno
2°C
Lanovku na Petřín čeká generální oprava, půl roku nepojede
Lanovka na Petřín si dá pauzu. Foto: archiv DPP

Lanovku na Petřín čeká generální oprava, půl roku nepojede

Během letošního podzimu a zimy se uskuteční půlroční generální oprava lanové dráhy na Petřín a kompletní rekonstrukce stanice Nebozízek. Modernizace je plánovaná od 7. září až do 18. března příštího roku.

Při půlroční výluce dojde ke kompletní rekonstrukci mostní konstrukce lanové dráhy a stanice Nebozízek. Výluka bude využita také pro provedení pravidelné revize dráhy i vagonů, ve kterých dojde k výměně podlah a úpravě vnějšího laku.

Zároveň technici provedou kontrolu elektrického zařízení lanové dráhy, výměnu tažného a brzdných lan, kontrolu tratě, ale i opravy objektů stanic lanové dráhy a řadu dalších úkonů.

„Lanová dráha na Petřín prochází dvakrát do roka pravidelnými revizemi, během kterých je pro cestující mimo provoz. Nadcházející výluka je ojedinělá svou délkou a rozsahem oprav, kterými lanová dráha projde. Cestující se mohou těšit, že jim na jejím konci představíme zastávku Nebozízek ve zbrusu novém kabátě,“ řekl Pavel Kejha, vedoucí provozovny Lanové dráhy Petřín.

Lanovka zahájila svůj provoz v roce 1891, tehdy jezdila ještě s pohonem na vodní převahu. Její provoz skončil v souvislosti s 1. světovou válkou a obnoven byl až v roce 1932. To už lanovka jezdila na elektřinu. Po sesuvech půdy v roce 1965, které způsobily zničení její tratě, byla znovu obnovena až v roce 1985, kdy byla také začleněna do systému MHD.

V současné době překonává na délce 510 metrů převýšení 130 metrů. Tvoří ji tři zastávky, mezi kterými se dva vozy pohybují rychlostí 4 metry za sekundu.


Další články
Nahoru