
Lanovkou to nejde, takže nastal čas objevit alternativní cesty k Petřínské rozhledně
16. března 2025 08:35
Vydat se můžete od spodní stanice lanovky nebo z Hellichovy ulice po jednom z mnoha chodníků. Abyste se dostali na Petřín, musíte zdolat převýšení zhruba 130 metrů. U toho se možná i dost zapotíte, ale kdykoli se můžete zastavit, otočit se a kochat se výhledy na centrum Prahy nebo Pražský hrad. Od března do dubna tu navíc kvetou ovocné sady, takže zhluboka dýchejte, stojí to za to.
Když se budete při výstupu držet nalevo od lanové dráhy, půjdete sady Nebozízek kolem pomníku K. H. Máchy, když napravo, otevře se vám v Seminářské zahrada víc výhledů na Prahu. Minete romantický rybníček nebo bývalou kapli Jezulátka. Zhruba v polovině výstupu se můžete občerstvit ve dvou restauracích, k opláchnutí obličeje poslouží studánka Petřínka.
Pokud pro výstup na Petřín nezvolíte tuto cestu z východu, máte další varianty. Krásné výhledy nabízí Promenáda Raoula Wallenberga, která začíná v ulici Úvoz na Hradčanech u švédské ambasády. Pohodovou procházkou se dostane až ke schodům. Cestou máte snad nejkrásnější výhledy, které v metropoli jsou.

Jedno ze zastavení na křížové cestě
Následně začnete stoupat po schodech na které navazuje křížová cesta s výklenkovými kaplemi, které byly v uplynulých letech opraveny. Čtrnáct zastavení cesty vás dovede ke kostelu sv. Vavřince na Petříně, tedy na prostranství s rozhlednou.
Na Velký pátek 18. dubna se od 14 hodin uskuteční s průvodkyní Mariannou Velkopáteční vycházka po křížové cestě na Petříně. Více informací o této akci je zde.
Další přístupová varianta na Petřín má výchozí bod na Pohořelci, kam vás dopraví tramvaj nebo se tam dostanete procházkou z Pražského hradu. Než se pustíte do mírného stoupání, neměli byste si nechat ujít prohlídku areálu Strahovského kláštera. Nahlédnout to tamní baziliky, skvostné Strahovské knihovny nebo se pokochat krásnými výhledy z vinice. Před pokračováním cesty na Petřín se můžete občerstvit v místním pivovaru.
Samotná cesta k rozhledně vede ulicí Strahovská podél Hladové zdi. Končí až u k horní části lanovky, vy až tam nedojdete, ale vydáte se průchodem ve zdi k rozhledně.
U dalších dvou způsobů, jak se dostat k cíli na Petříne, využijete autobusovou linku číslo 176, která vede z Karlova náměstí přes Palacký most k strahovskému stadionu. U něj vystoupíte a bez jakéhokoli převýšení se od ventilačních komínů Strahovského tunelu dostanete Šermířskou ulicí zhruba čtvrthodinovou procházkou podél areálu vysokoškolských kolejí k rozhledně.
Ale dovolíme si vám předložit ještě zajímavější tip. Vystupte z autobusu na předposlední zastávce, která se jmenuje U Palaty. Vydejte se zpět ulicí Na Hřebenkách z mírného kopce. Po pár stovkách metrů si před vstupem do parku Petřín prohlédněte ruinu hotelu zvláštní terasovité konstrukce. Byl postaven v devadesátých letech, kvůli nevyjasněným vlastnickým vztahům je už zhruba 15 let opuštěný. Občas zde zasahují hasiči a policisté. Každopádně jako jeden z příkladů porevoluční architektury je tato stavba velmi zajímavá.

Petřínské skály jsou oázou klidu
Po vstupu do parku se vám postupně odhalí krásné výhledy jižním a jihovýchodním směrem. Odpočinout si můžete třeba u jezírka se sochou lachtana. Určitě stojí za prohlídku pískovcové Petřínské skály, mezi kterými vede chodník do oblasti zmíněných studentských kolejích.
Na jaře je v celé této lokalitě Petřína speciální vůně, za což může česnek podivný, kterým jsou posety zdejší svahy.
Když se dostatečně nabažíte výhledy, projdete Hladovou zdí a po chodníku se dostanete na Petřín. Pak je tu ještě jedna možnost, ale u té se připravte na ostřejší stoupání. Vydáte se z náměstí Kinských a přímo vzhůru po chodníku. Anebo delší, leč mírnější cesta vede kolem Letohrádku Kinských, ve kterém sídlí Národopisné muzeum Národního muzea.
Alternativní trasy na Petřín popsala i městská společnost Prague City Tourism, která se o Petřínskou rozhlednu stará (a také o sousední zrcadlové bludiště a historické věže v centru Prahy, pozn. aut.), seznámit se s nimi můžete zde: prague.eu/cs/nova-lanovka-na-petrin-prijemna-flirtujici-a-krasna.
Jak sami vidíte, přístupových cest k Petřínské rozhledně je vícero. Liší se náročností i nároky na fyzickou kondici, na což byste měli při plánování brát ohled. Je totiž potřeba myslet na to, že na téměř šedesát metrů vysokou věž vede 299 schodů. Pokud se na ně necítíte, vyveze vás nahoru výtah, ale za příplatek. Vozíčkáře ale jen do na krytou vyhlídkovou terasu s ochozem ve výšce 20 metrů, nahoře totiž není ochoz pro vozík dostatečně široký.

Výhled z Petřínské rozhledny nemá chybu
Při výstupu po schodech se nemíjíte s chodci v opačném směru, ti mají své schodiště. Výhledy z rozhledny jsou skutečně impozantní všemi směry. Prahu máte jako na dlani, při dobré viditelnosti dohlédnete daleko za její hranice.
Před odchodem nebo po příchodu nezapomeňte navštívit suterén rozhledny, kde je zajímavá historická expozice. Uvidíte například fotografie ze stavby nebo se dozvíte, jaká byla móda v době zprovoznění rozhledny na konci 19. století.
Podrobnosti o otvírací době rozhledny a vstupném a další informace jsou zde: https://prague.eu/cs/objevujte/petrinska-rozhledna/
Zajímavým tipem v souvislosti s Petřínskou rohlednou je vycházka s názvem „Krása pražských věží: Královna rozhleden" z jarní edice Pražské vlastivědy: Skryté poklady Vesny. Sraz s průvodkyní Viktorií Královou je ve 14 hodin před pokladnou Petřínské rozhledny. Podrobnosti o akci jsou zde.
A když už jste na Petříně, byla by škoda zůstat jen u návštěvy rozhledny. Jen pár desítek metrů od ní je zrcadlové bludiště, o trochu dál hvězdárna. K odpočinku láká Růžový sad před hvězdárnou a sousední trvalková zahrada Květnice Petřín.