dnes
Pátek - snih
2°C
zítra
Sobota - prehanky-snih
2°C
pozítří
Neděle - snih
1°C
Lanovka na Petřín po revizi obnovila provoz
Lanovka na Petřín je opět v provozu. Foto: archiv DPP

Lanovka na Petřín po revizi obnovila provoz

Po téměř třítýdenní revizi začala dnes znovu fungovat lanová dráha z pražského Újezdu na Petřín. Poprvé vyjede každý den, v 9:00 a v desetiminutových intervalech pak bude jezdit do 23:20. Lanovka prochází revizí vždy na jaře a na podzim.

Dráha je součástí pražské MHD a platí na ní jízdenky veřejné dopravy. Patří k nejvyhledávanějším turistickým cílům Prahy i celé republiky. Loni ji využilo zhruba 1,75 milionu cestujících. Nejvytíženější je v létě, kdy přepraví asi 200 000 osob za měsíc. V zimní sezóně to je v průměru 110 000 lidí.

Lidé z Česka i zahraničí s ní jezdí do petřínských sadů, k rozhledně, bludišti či hvězdárně, využívají ji také studenti nedalekých strahovských kolejí. Od listopadu do března má lanovka interval čtvrt hodiny, od dubna do října deset minut.

První cestující se s ní svezli už v létě roku 1891 u příležitosti Jubilejní zemské výstavy. Vodou poháněná lanovka fungovala do roku 1921, znovu byla otevřena až u příležitosti sokolského sletu v roce 1932, to už na elektrický pohon.

Bez větších obtíží vydržela nová dráha sloužit více než čtvrtstoletí, v první polovině 60. let ale kvůli poškození svahu přišla další mnohaletá pauza. Nová trať s novými vozy byla otevřena v červnu 1985 před spartakiádou.


Praha 2: Údržba chodníků v zimě

3. ledna 2018 ve 13:12

Radnice Prahy 2 bude pro zimní sezonu  2017/18  zajišťovat schůdnost na chodnících, které jsou zařazeny ve vyhlášce hl. m. Prahy mezi neudržované komunikace.

Další články
Nahoru