Dnes Středa - mlha 1°C
Zítra Čtvrtek - jasno 2°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Lanovka na Petřín nepojede do 8. dubna, čeká ji pravidelná jarní revize
Petřínská lanovka ve stanici Nebozízek. Foto: Jan Puci

Lanovka na Petřín nepojede do 8. dubna, čeká ji pravidelná jarní revize

Lanovou dráhu na Petřín čeká pravidelná jarní údržba, kvůli které bude od pondělí 21. března do pátku 8. dubna mimo provoz. Informovala o tom mluvčí pražského dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková. Při údržbě pracovníci podniku zkontrolují dráhu, strojovnu i vozy a provedou drobné opravy a revize. Údržba lanovky se koná vždy dvakrát ročně na jaře a na podzim, poslední byla loni v říjnu.  

DPP provede během následujících třech týdnů pravidelnou jarní údržbu lanové dráhy Újezd – Petřín, proto na ní bude od pondělí 21. března do pátku 8. dubna přerušen provoz. Lanovka mezi Újezdem a Petřínem bude opět jezdit od soboty 9. dubna 2022 v čase od 8:00 do 23:00. 

„V rámci pravidelné jarní revize a údržby lanovky na Petřín musíme provést především nezbytnou kontrolu drážního tělesa. Vzhledem k vlastnostem a pohybu petřínského kopce provedeme nová přesná geodetická měření jednotlivých prvků trati včetně rozchodu kolejí a dalších součástí kolejového svršku. Kromě toho například vyčistíme navíjecí komory či osvětlení tratě a stanic, a před opětovným otevřením proběhne neodmyslitelný generální úklid dráhy, obou stanic a vozů,“ uvedl Pavel Kejha, vedoucí lanové dráhy. 

Dráhu čeká. kontrola a servis technologického zařízení včetně doplnění maziva, kontrola a měření lan či výměna horní nápravy na voze č. 1. Odstávky DPP využije také na pravidelná školení zaměstnanců lanové dráhy Petřín. 

Od zahájení provozu v červnu 1985 do konce roku 2020 přepravil DPP na lanové dráze na Petřín celkem 56 254 361 cestujících. V roce 2019 využilo lanovku na Petřín 2 230 373 cestujících, což je rekordní počet za celou dobu její existence. 

V předloňském roce kvůli pandemii covid-19 a protiepidemickým opatřením, to bylo o téměř 55 procent cestujících méně, celkem 1 014 273. V loňském roce byl počet téměř stejný, lanovou dráhu Petřín využilo celkem 1 015 490 cestujících. 

Lanovka na Petřín je vytíženější během letní sezóny (duben až říjen), kdy v běžném roce v průměru přepraví 250 tisíc cestujících za měsíc. Loni to bylo o zhruba 40 procent méně, zhruba 150 tisíc měsíčně. 

V zimní sezóně (listopad – březen) to v běžném roce je v průměru 120 tisíc cestujících měsíčně, loni v průměru jenom 40 tisíc. 

Lanová dráha Újezd – Petřín začala veřejnosti sloužit 25. července 1891. Od roku 1920 měla 12letou přestávku. Následně sloužila 33 let do roku 1965, kdy rozsáhlé sesuvy půdy trať zničily. 

Současná lanovka vozí cestující na Petřín a zpět od roku 1985 a od stejné doby je součástí pražské sítě MHD. V současnosti DPP připravuje projekt modernizace lanové dráhy na Petřín. 

Zástupci vedení města a DPP loni představili plán na celkovou obnovu lanové dráhy, která by se měla uskutečnit v následujících pěti letech a vyjít má podle odhadu na 210 milionů korun. Dráhu lanovky poškozuje ujíždějící svah, který je podle DPP nutné stabilizovat a následně vybudovat nové koleje. Na podobu nových vozů loni podnik vypsal designérskou soutěž, kterou ale nedávno zrušil, protože do druhého kola z pěti finalistů doručil návrh jediný.


Autor: Jan Puci

Další zastávky v Praze 4 získají nové přístřešky

25. ledna 2023 ve 12:25

Dopravní podnik hl. m. Prahy (DPP) pokračuje v Praze 4 v obměně přístřešků na tramvajových zastávkách. Během uplynulého víkendu byla vyměněna zastávka Palouček na Táborské ve směru k Nuselské radnici a příští víkend, 28. ledna, přijde na řadu zastávka ve směru Pražské...

TSK využila teplého počasí. Za první lednové týdny opravila přes sedm a půl tisíce výtluků

23. ledna 2023 v 10:55

Mrazivé počasí v první polovině prosince s následnou rychlou oblevou poškodilo na řadě míst vozovky tak, že by bez provizorní opravy musela být snižována rychlost nebo jinak omezována doprava, a to zejména na hlavních tazích, kde jezdí i MHD.

Samoobslužné bezhotovostní jízdenkové terminály jsou v provozu ve všech autobusech DPP

23. ledna 2023 v 10:14

Cestující na všech městských linkách provozovaných Dopravním podnikem hl. m. Prahy (DPP) si mohou zakoupit jízdenky bezhotovostně prostřednictvím samoobslužných terminálů. DPP jich od podzimu nainstaloval 1200 kusů do všech svých autobusů, elektrobusů a trolejbusů. 

Zlíchovský tunel bude ve středu uzavřen

22. ledna 2023 v 11:53

Od 25. ledna do 26. ledna bude v noci od 23 do 5 hodin uzavřen západní tubus A (směr Barrandovský most) a druhý tubus bude jednosměrný v původním směru.

Další články
Nahoru