Dnes Neděle - prehanky-dest 10°C
Zítra Pondělí - polojasno 10°C
Neděle 25. 9. 2022
Svátek má Zlata
Zpravodajství
Aktuální zprávy z hlavního města
Lanovka na Petřín nepojede do 8. dubna, čeká ji pravidelná jarní revize
Petřínská lanovka ve stanici Nebozízek. Foto: Jan Puci

Lanovka na Petřín nepojede do 8. dubna, čeká ji pravidelná jarní revize

Lanovou dráhu na Petřín čeká pravidelná jarní údržba, kvůli které bude od pondělí 21. března do pátku 8. dubna mimo provoz. Informovala o tom mluvčí pražského dopravního podniku (DPP) Aneta Řehková. Při údržbě pracovníci podniku zkontrolují dráhu, strojovnu i vozy a provedou drobné opravy a revize. Údržba lanovky se koná vždy dvakrát ročně na jaře a na podzim, poslední byla loni v říjnu.  

DPP provede během následujících třech týdnů pravidelnou jarní údržbu lanové dráhy Újezd – Petřín, proto na ní bude od pondělí 21. března do pátku 8. dubna přerušen provoz. Lanovka mezi Újezdem a Petřínem bude opět jezdit od soboty 9. dubna 2022 v čase od 8:00 do 23:00. 

„V rámci pravidelné jarní revize a údržby lanovky na Petřín musíme provést především nezbytnou kontrolu drážního tělesa. Vzhledem k vlastnostem a pohybu petřínského kopce provedeme nová přesná geodetická měření jednotlivých prvků trati včetně rozchodu kolejí a dalších součástí kolejového svršku. Kromě toho například vyčistíme navíjecí komory či osvětlení tratě a stanic, a před opětovným otevřením proběhne neodmyslitelný generální úklid dráhy, obou stanic a vozů,“ uvedl Pavel Kejha, vedoucí lanové dráhy. 

Dráhu čeká. kontrola a servis technologického zařízení včetně doplnění maziva, kontrola a měření lan či výměna horní nápravy na voze č. 1. Odstávky DPP využije také na pravidelná školení zaměstnanců lanové dráhy Petřín. 

Od zahájení provozu v červnu 1985 do konce roku 2020 přepravil DPP na lanové dráze na Petřín celkem 56 254 361 cestujících. V roce 2019 využilo lanovku na Petřín 2 230 373 cestujících, což je rekordní počet za celou dobu její existence. 

V předloňském roce kvůli pandemii covid-19 a protiepidemickým opatřením, to bylo o téměř 55 procent cestujících méně, celkem 1 014 273. V loňském roce byl počet téměř stejný, lanovou dráhu Petřín využilo celkem 1 015 490 cestujících. 

Lanovka na Petřín je vytíženější během letní sezóny (duben až říjen), kdy v běžném roce v průměru přepraví 250 tisíc cestujících za měsíc. Loni to bylo o zhruba 40 procent méně, zhruba 150 tisíc měsíčně. 

V zimní sezóně (listopad – březen) to v běžném roce je v průměru 120 tisíc cestujících měsíčně, loni v průměru jenom 40 tisíc. 

Lanová dráha Újezd – Petřín začala veřejnosti sloužit 25. července 1891. Od roku 1920 měla 12letou přestávku. Následně sloužila 33 let do roku 1965, kdy rozsáhlé sesuvy půdy trať zničily. 

Současná lanovka vozí cestující na Petřín a zpět od roku 1985 a od stejné doby je součástí pražské sítě MHD. V současnosti DPP připravuje projekt modernizace lanové dráhy na Petřín. 

Zástupci vedení města a DPP loni představili plán na celkovou obnovu lanové dráhy, která by se měla uskutečnit v následujících pěti letech a vyjít má podle odhadu na 210 milionů korun. Dráhu lanovky poškozuje ujíždějící svah, který je podle DPP nutné stabilizovat a následně vybudovat nové koleje. Na podobu nových vozů loni podnik vypsal designérskou soutěž, kterou ale nedávno zrušil, protože do druhého kola z pěti finalistů doručil návrh jediný.


Autor: Jan Puci

Omezení provozu na náplavce Rašínova nábřeží

13. září 2022 ve 20:56

Ve dnech 19.–25. září bude omezen provoz na náplavce Rašínova nábřeží v úseku před restaurací Vltava, mezi Palackého a Jiráskovým mostem. Na tomto místě bude náplavka zcela uzavřena z důvodu výkopových prací a stavebních úprav v rámci zasíťování Rašínova nábřeží/ realizace nových inženýrských sítí...

Další články
Nahoru