dnes
Čtvrtek - zatazeno
6°C
zítra
Pátek - prehanky-snih-dest
5°C
pozítří
Sobota - prehanky-snih
4°C
Lanovka na Petřín bude pauzírovat, připraví ji na zimní provoz
Lankovka na Petřín. Foto: Petr Hejna / DPP

Lanovka na Petřín bude pauzírovat, připraví ji na zimní provoz

Od nadcházejícího pondělí bude z důvodu pravidelné revize mimo provoz lanová na Petřín. Provoz bude plně obnoven v sobotu 22. října ráno. Lanovka prochází pravidelnými kontrolami dvakrát ročně, vždy na jaře a na podzim.

„Revizí prochází jak celá dráha, tak vozy a vybavení, ale třeba i lávky a další místa. Kromě revize nacvičujeme také evakuaci cestujících z vozů,“ uvedl Pavel Kejha, vedoucí provozovny lanové dráhy.

„Revize má svůj daný harmonogram, který se snažíme vměstnat do co nejkratší doby tak, aby se lidé mohli co nejdříve na Petřín opět dostat i tímto pohodlným způsobem,“ dodal.

Během revize a kontroly se doplňují maziva a trať se připravuje na zimní provoz. Lanová dráha Újezd – Petřín slouží veřejnosti od 25. července 1891, avšak od roku 1916 měla šestnáctiletou přestávku.

Následně sloužila 30 let do roku 1965, kdy rozsáhlé sesuvy půdy trať zničily. Současná lanovka vozí cestující na Petřín a dolů od roku 1985 a od stejné doby je součástí pražské sítě MHD.

Každoročně přepraví 1,9 mil. cestujících, směrem nahoru 1,2 mil. lidí, směrem dolů pak 700 tisíc. Vytíženější je během letní sezóny (duben až říjen), kdy v průměru měsíčně přepraví 200 tisíc cestujících.

V zimní sezóně to je v průměru 110 tisíc cestujících měsíčně, také proto má během tohoto období lanovka oproti letní sezóně interval o pět minut prodloužený a jezdí každou čtvrt hodinu.


Další články
Nahoru