Dnes Středa - jasno -8°C
Zítra Čtvrtek - jasno -7°C
Středa 8. 2. 2023
Svátek má Milada
Pražské masopusty
Letošní masopustová sezona v Praze zahrnuje řadu akcí
Landův útok se Praze prodraží, radní schválili peníze na odměny pro zahlcené hygieniky
Hygienici si zaslouží přilepšit, usoudilo v současné situaci vedení Prahy. Foto: Karel Netolický

Landův útok se Praze prodraží, radní schválili peníze na odměny pro zahlcené hygieniky

Pražský magistrát věnuje Hygienické stanici hlavního města Prahy milion korun na odměny pro zaměstnance. Vedení Prahy tak reaguje na výzvu iniciativy Zlatý špendlík zpěváka Daniela Landy, aby lidé na protest proti opatřením proti covidu-19 zahltili krajské hygienické stanice dotazy. Peníze město vezme ze své rozpočtové rezervy. Dar schválí radní na svém zasedání příští týden v pondělí. V případě potřeby jsou připraveni v budoucnu schválit další dar. Představitelé vedení metropole o tom informovali na pondělní tiskové konferenci.

„Pražská hygienická stanice čelí bezprecedentně podlému útoku, který byl iniciován panem Danielem Ladnou a jeho následovníky. Pražští hygienici jsou už tak maximálně vytížení bojem s covidem a nyní je navíc vyčerpávají nesmyslné žádosti o informace,“ uvedl náměstek primátora Pravel vyhnánek (Praha Sobě).

Jen v pátek podle něj dorazilo do datových a emailových schránek hygieniků zhruba 1600 žádostí. Dotazující se lidé chtějí například vědět, co přesně hygienici daný den dělali. Podle Zákona o svobodném přístupu k informacím na to mají právo.

„Smysl zákona je v tomto případě zcela popřen, toto právo je nyní zneužíváno pro šikanu hygieniků a snahu znesnadnit jim práci. Přitom Praha si spolupráce s hygienickou stanicí velmi váží, je pro nás životně důležitá. Postup pana Landy a jeho okolí je neetický a pobuřující,“ sdělila radní Milena Johnová (Praha Sobě). Od jednoho člověka prý přichází několik žádostí naráz.

Podle radního Víta Šimrala (Piráti) zahlcení hygieny dotazy může v konečném důsledku vést k tomu, že budou další zbytečné karantény a lockdowny. „Následky nejvíce ponese školský systém, učitelé, děti a jejich rodiče,“ uvedl. Může podle něj nastat situace, kdy se budou do karantény zavírat i děti, které nejsou pozitivně testované.

„Protože hygienici nebudou mít čas vymyslet metodiku a systém tak, aby zaručili bezpečné prostředí a zároveň posílali co nejméně dětí do domácí karantény,“ dodal Šimral.

Přestože stanice nespadá pod magistrát, rozhodlo se vedení města podle Vyhnánka darem poděkovat hygienikům za práci. „Na příští radu v pondělí 22. listopadu připravíme tisk, kterým uvolníme milion korun z rozpočtových rezerv. Doufáme, že až si jednou Daniel Landa a ti všichni, kteří hygieny zahlcují, uvědomí, co provedli, tak je aspoň zahřeje pocit, že díky nim hygienická stanice získá tyto prostředky," řekl Vyhnánek.

Pokud budou aktivita Landovy iniciativy Zlatý špendlík pokračovat, je Praha podle Vyhnánka připravena finanční dar jako akt solidarity s hygieniky zopakovat.

Iniciativa na začátku minulého týdne označila vládní opatření, která mají zpomalit nynější rychlý nárůst počtů nakažených, hospitalizovaných a zemřelých na covid-19, za protiústavní, a proto vyzvala k zahlcení krajských hygienických stanic žádostmi o informace podle zákona o svobodném přístupu k informacím.

„Prosíme tedy každého z vás, aby se, klidně i opakovaně, dotazoval Krajské hygienické stanice na aktuálně probíhající kontroly. Práce hygienických stanic na přípravě odpovědí pro vás bude pro naše občany jistě užitečnější než nesmyslná šikana živnostníků, poskytovatelů služeb a jejich zákazníků. Píchněme do nich jako špendlík, ať to také cítí,“ vyzvala iniciativa a na svém webu zároveň uvedla podrobný popis, jak žádost o informace podat.

Landovu akci zkritizovaly zdravotnické odbory, ministerstvo zdravotnictví se rozhodlo podat na iniciativu Zlatý špendlík trestní oznámení pro podezření ze sabotáže.


Autor: Jan Puci

Praha 9: Ve svahu nad Pešlovou ulicí se budou kácet stromy

Včera v 15:00

Odbor životního prostředí radnice Prahy 9 informuje, že se od zítřka, 8. února, budou kácet stromy ve svahu nad ulicí Pešlova.

Cena plynu klesne pod vládní strop stávajícím zákazníkům innogy s produktem Standard

6. února 2023 v 11:58

Skupina innogy přijímá opatření, v jehož důsledku se stávající zákazníci, kteří mají produkt Standard, dostanou s komoditní cenou plynu pod cenový strop stanovený vládou. Opatření platí pro tyto zákazníky zpětně od 1. února 2023 až do konce letošního roku a týká se téměř 320 tisíc zákazníků, kteří...

Další články
Nahoru